V Žalcu gostili tudi vinske fontane

Rozmari Petek Rozmari Petek
20.09.2020 13:03

Ob 5. obletnici delovanja Fontane piva Zeleno zlato so na praznovanje povabili tri vinske fontane, ki so nastale po žalskem zgledu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predstavniki lani odprte Fontane vin Vodole pri Mariboru so se včeraj predstavili v Žalcu. So edini, ki točijo tudi brezalkoholne napitke. 
Rozmari Petek

Ob otvoritvi jeseni leta 2016 je žalska fontana piva sodila med svetovne novitete – pipice, iz katerih priteče hmeljski napitek, še danes velja za unikum, a kaj kmalu so po njihovem zgledu začele obratovati vinske fontane; do danes imamo v Sloveniji vsaj tri takšne. Te so se včeraj predstavile v Žalcu.
Prva, ki je nastala po žalskem zgledu, le da namesto piva toči vino, stoji v Marezigah. "Vinska fontana Marezige, ki je v zasebni lasti, je pravkar praznovala svoj drugi rojstni dan. Vsem ljubiteljem vina omogoča, da ob njem uživajo ob najlepšem razgledu na Obalo," opisuje Andrej Pongrac, ki je v Žalcu zastopal njihovo fontano. "Zgled je bila fontana v Žalcu, s katero smo tudi pobrateni in precej sodelujemo. Naš sistem deluje tako, da ima naša vinska fontana zunanji in notranji paviljon; zunaj sta na voljo dve vrsti najboljšega refoška, chardonnay in malvazija, notranja fontana pa ima veliko večjo izbiro vin; tam točimo 15 različnih vin lokalnih pridelovalcev. Trenutno imamo tudi dva vinska avtobusa, ki imata notri še svojo fontano in v kateri točimo sladki muškat. Manjši vozi le zaprte skupine od vinske do vinske kleti, večji avtobus pa naj bi, upajmo, da od poletja naprej, vozil od Pirana, Izole, Kopra in Ankarana." Pongrac dodaja, da so, glede na razmere zaradi koronavirusa, z letošnjim obiskom precej zadovoljni. "Lani smo imeli ogromno obiska, letos pa je po 'koronačasu' tudi narasel. Največ zato, ker smo na odprtem; ljudje se lahko sprehajajo in ob tem uživajo ob vinu in razgledu."

Prva zasebna vinska fontane Marezige deluje dve leti; ponudbo nadgrajuje z avtobusi, v katerih je fontana. 
Rozmari Petek

​Brez lastnega vina z vinsko fontano

Tudi lastnik druge Fontane vin Vodole pri Mariboru Bogdan Mak je z letošnjim obiskom zadovoljen. "Lani smo imeli šele testni zagon, letos pa zaradi 'koronaleta' tudi nismo imeli ravno velike otvoritve. A se je vseeno kar prijela. Trend je načeloma pozitiven, je pa dejstvo, da letošnje leto ni najbolj realno. Nismo dosegli najbolj optimističnih napovedi, smo pa presegli najbolj pesimistične, kar je tudi pozitivno glede na leto, v kakršnem smo. Najbolj optimistične so napovedovale 25 tisoč ljudi, mi pa bomo leto zaključili pri številkah med 12 do 15 tisoč obiskovalci, kar je čisto dobro. Pesimistične so govorile o okoli 7 tisoč. Zanimanje torej je, ljudje razumejo, da fontana ne pomeni pijančevanje, temveč dvigovanje kulture pitja vina. To je tudi naša želja. Fontana namreč ne ponuja splošnih, temveč le vrhunska vina," poudarja Mak, ki na svojem posestvu Sončni raj ponuja 8 različnih vin lokalnih vinarjev. "Naša posebnost je, da ponujamo tudi dva brezalkoholna napitka, domača sirupa, ki se točita na enak način. Že naša lokacija ob zip-line, medenem parku in ob permakulturnih vrtovih pove, da je to destinacija za družine, kjer je prav, da vsi nekaj najdemo zase," dodaja lastnik fontane, ki svojega vina pravzaprav sploh nima. "Mi smo kmetija, ki se ukvarja bolj z zeliščarstvom, poljedelstvom. Ker se je lani začela zakonodaja glede konoplje (po tej so bili sploh znani, op. p.) spreminjat, smo iskali nekaj, kar nas lahko v turizmu pelje naprej. Logično je bilo, da če smo že na vinski cesti, je najbolje, da združimo vinarje."

Najmlajša vinska fontana je Izvir cvička v Šmarjeških Toplicah, stara slab mesec dni.
Rozmari Petek


Zadnja, najmlajša fontana vina, poimenovana Izvor cvička, je stara slab mesec dni. Z njo, podobno kot v Žalcu, upravlja Zavod za kulturo, turizem in šport Šmarješke Toplice. "Naš izvir ponuja različne cvičke ter njegove glavne sestavine, kot je modra frankinja, žametna črnina. Zgled je bila tudi nam žalska fontana, saj smo iskali inovativen način, kako bi predstavili naš cviček. Zaenkrat smo zadovoljni, obiskovalci prihajajo iz cele Slovenije," opisuje Alja Rabzelj. Ideja je, da bi fontano uredili tako, da bi jo bilo možno obiskati tudi pozimi, saj ravno pozimi bližnji hotel v Šmarjeških Toplicah beleži največji obisk. Do takrat pa jo bodo morali, tako kot žalsko, pozimi zapreti.

​Sobotna tržnica vinskih fontan ob žalski fontani piva je bila izpeljana pod strogimi pogoji NIJZ; uporaba mask je bila obvezna, gibanje je potekalo le v eni smeri, kljub vsemu pa tudi tokrat obiskovalcev ni manjkalo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta