V zaščito slovenskega turizma pred Madžari bi se lahko vmešal tudi Borut Jamnik: "Nakup deleža v Savi dobra naložbena priložnost"

Timotej Milanov Timotej Milanov
03.02.2022 15:18

Leta 2018 je Modra zavarovalnica s Kapitalsko družbo že izvedla nakup hotelskega kompleksa San Simon v Izoli. V Savi Turizmu so se odzvali na Počivalškove navedbe, da je v skupina v težavah: “Nobena slovenska turistična družba ni izpeljala in zmogla tolikšnega investicijskega ciklusa.”

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Borut Jamnik 

Robert Balen

Tudi Modra zavarovalnica, ki jo vodi Borut Jamnik, bi lahko sodelovala pri nakupu 43-odstotnega deleža Save, ki ga prodaja luksemburški sklad York. Ta je sicer že sklenil dogovor o prodaji z madžarskim kapitalskim skladom Diofa Asset Management, ki bi nakup izvedel preko projektne družbe Prestige Tourism, a imata zdaj Slovenski državni holding in Kapitalska družba mesec dni časa za uveljavitev predkupne pravice. 

Skupaj s KAD-om bi lahko pri nakupu sodelovala tudi Modra zavarovalnica, v kateri pojasnjujejo, da kot največji upravljavci dodatnega pokojninskega zavarovanja ves čas preučujejo naložbene priložnosti, med katerimi so tudi naložbe v nepremičnine. "Sledimo maksimizaciji donosov ob upoštevanju načela razpršitve tveganj in zagotavljanja najboljšega razmerja med donosnostjo in varnostjo." 

Tako so leta 2018 skupaj s Kapitalsko družbo izvedli tudi nakup hotelskega naselja San Simon v Izoli. "Istega leta smo ustanovili hčerinsko družbo Hotelske nepremičnine z namenom upravljanja naložb Modre zavarovalnice v turistične nepremičnine. Naložbe na slovenski obali so se izkazale kot dobre. Na podlagi izkušenj, ki jih imamo, bi nakup deleža v Savi znala biti dobra naložbena priložnost," še pojasnjujejo v Modri zavarovalnici. Pri tem na vprašanje, kdo vse bi še sodeloval pri omenjenem nakupu in koliko bi bili pripravljeni plačati za 43-odstotni delež v Savi, ne odgovarjajo. Madžari naj bi bili pripravljeni za delež Yorka plačati 38 milijonov evrov. 

Jamnik je med drugim tudi član nadzornega sveta Nove KBM, a se bo moral od tega položaja posloviti, ko bo banko dokončno prevzela madžarska bančna skupina OTP. Na skupščini NKBM prejšnji teden so namreč sprejeli sklep o imenovanju novih članov nadzornega sveta, ki jih je predlagal novi lastnik. To pomeni, da bo Jamnik skupaj s petimi drugimi člani nadzornega sveta moral podati odstopno izjavo, ko bo prevzem zaključen. 

Na trditve v medijih, da je skupina Sava v ekonomskih težavah, ki jih je med drugim izrekel minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, so se odzvali tudi v družbi Sava Turizem, kjer tovrstne navedbe zanikajo. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so v zadnjih petih letih zvedli za več kot 80 milijonov evrov investicij in med drugim prenovili več kot 1000 hotelskih sob: “Nobena slovenska turistična družba ni izpeljala in zmogla tolikšnega investicijskega ciklusa.” Pri tem poudarjajo, da so kot daleč največji slovenski zaposlovalec v turizmu kljub zaprtju v času epidemije uspeli zadržati večino od okoli tisoč zaposlenih. Od leta 2012 družba povečuje obseg poslovanja, pred epidemijo v letu 2019 je ustvarila 104 milijonov evrov prometa in 12 milijonov evrov dobička. “Gre za podjetje, ki je v celoti zmožno izpeljati in samostojno financirati strategijo, ki je povsem v skladu z veljavno turistično strategijo Republike Slovenije.” 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.