Borut Jamnik
Tudi Modra zavarovalnica, ki jo vodi Borut Jamnik, bi lahko sodelovala pri nakupu 43-odstotnega deleža Save, ki ga prodaja luksemburški sklad York. Ta je sicer že sklenil dogovor o prodaji z madžarskim kapitalskim skladom Diofa Asset Management, ki bi nakup izvedel preko projektne družbe Prestige Tourism, a imata zdaj Slovenski državni holding in Kapitalska družba mesec dni časa za uveljavitev predkupne pravice.
Skupaj s KAD-om bi lahko pri nakupu sodelovala tudi Modra zavarovalnica, v kateri pojasnjujejo, da kot največji upravljavci dodatnega pokojninskega zavarovanja ves čas preučujejo naložbene priložnosti, med katerimi so tudi naložbe v nepremičnine. "Sledimo maksimizaciji donosov ob upoštevanju načela razpršitve tveganj in zagotavljanja najboljšega razmerja med donosnostjo in varnostjo."
Tako so leta 2018 skupaj s Kapitalsko družbo izvedli tudi nakup hotelskega naselja San Simon v Izoli. "Istega leta smo ustanovili hčerinsko družbo Hotelske nepremičnine z namenom upravljanja naložb Modre zavarovalnice v turistične nepremičnine. Naložbe na slovenski obali so se izkazale kot dobre. Na podlagi izkušenj, ki jih imamo, bi nakup deleža v Savi znala biti dobra naložbena priložnost," še pojasnjujejo v Modri zavarovalnici. Pri tem na vprašanje, kdo vse bi še sodeloval pri omenjenem nakupu in koliko bi bili pripravljeni plačati za 43-odstotni delež v Savi, ne odgovarjajo. Madžari naj bi bili pripravljeni za delež Yorka plačati 38 milijonov evrov.
Jamnik je med drugim tudi član nadzornega sveta Nove KBM, a se bo moral od tega položaja posloviti, ko bo banko dokončno prevzela madžarska bančna skupina OTP. Na skupščini NKBM prejšnji teden so namreč sprejeli sklep o imenovanju novih članov nadzornega sveta, ki jih je predlagal novi lastnik. To pomeni, da bo Jamnik skupaj s petimi drugimi člani nadzornega sveta moral podati odstopno izjavo, ko bo prevzem zaključen.
Največje slovensko turistično podjetje
Sava je večinska lastnica Save Turizma, največje turistične družbe v Sloveniji, ki na Bledu, Obali, Ptuju in v Pomurju upravlja 18 hotelov, štiri apartmajska naselja, dve naselji z bungalovi, štiri kampe, dva glampinga in igrišče za golf. Je lastnica številnih nepremičnin, v katerih je več kot 2600 sob, dodatno še upravlja s skoraj 500 sobami.
Na trditve v medijih, da je skupina Sava v ekonomskih težavah, ki jih je med drugim izrekel minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, so se odzvali tudi v družbi Sava Turizem, kjer tovrstne navedbe zanikajo. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so v zadnjih petih letih zvedli za več kot 80 milijonov evrov investicij in med drugim prenovili več kot 1000 hotelskih sob: “Nobena slovenska turistična družba ni izpeljala in zmogla tolikšnega investicijskega ciklusa.” Pri tem poudarjajo, da so kot daleč največji slovenski zaposlovalec v turizmu kljub zaprtju v času epidemije uspeli zadržati večino od okoli tisoč zaposlenih. Od leta 2012 družba povečuje obseg poslovanja, pred epidemijo v letu 2019 je ustvarila 104 milijonov evrov prometa in 12 milijonov evrov dobička. “Gre za podjetje, ki je v celoti zmožno izpeljati in samostojno financirati strategijo, ki je povsem v skladu z veljavno turistično strategijo Republike Slovenije.”