Po vladnih podatkih so v torek ob 5384 PCR testih potrdili 1396 okužb, delež pozitivnih PCR testov je bil 25,9 odstotka. Med 5924 opravljenimi hitrimi testi pa sta bila pozitivna 302 (pet odstotkov). Skupaj so v torek sicer potrdili osem primerov okužb z novim koronavirusom več kot v ponedeljek.
V bolnišnicah pa se je v torek zdravilo 22 bolnikov manj kot dan prej, šest manj jih je potrebovalo intenzivno nego, in sicer 181. Iz bolnišnic so v torek odpustili 125 covidnih bolnikov, umrl pa je en bolnik več kot v ponedeljek.
Današnji podatki kažejo, da so na nacionalni ravni izpolnjeni podatki za prehod iz t.i. črne v rdečo fazo. O tem, kaj to pomeni v luči trenutnih epidemioloških razmer, bo na današnji seji, ki bo posvečena covid temam, razpravljala vlada. Ob tem sporočajo, da hitri testi ne predstavljajo nadomestila za PCR teste in ga nikoli ne bodo. Njihov namen je čim hitreje prepoznati posameznike z virusom, ki ga lahko nosi vsak.
Stanje v Podravju
Predstojnik Območne enote NIJZ Maribor Zoran Simonovič je na novinarski konferenci povedal: "Glede na to, da smo v Sloveniji od začetka epidemije našteli več kot 151 tisoč potrjenih primerov, je bilo od tega v podravski regiji do sedaj potrjenih 23.058 primerov okužbe. Tudi v podravski regiji je bilo podobno kot v preostali Sloveniji - hiter trend, porast števila okužb je bil zaznan v sredini meseca oktobra. Število je potem do sredine decembra strmo naraščalo. Najvišja 14-dnevna kumulativna incidenca v regiji je bila zabeležena v prvih dveh tednih decembra, ko je znašala 1279 primerov na 100 tisoč prebivalcev."
Kot pravi, od začetka decembra beležijo zelo počasen, vendar stabilen upad števila novih primerov okužbe. Razdelitev po starosti in spolu kaže, da je v regiji v zadnjih dveh tednih okužba najpogostejša v starostnih skupinah med 35. in 64. letom starosti, podobno kot drugod v državi. V vseh starostnih skupinah je okužba nekoliko pogostejša pri ženskah v primerjavi z moškimi.
O dnevnem številu umrlih je Simonovič povedal, da lahko z upanjem ugotavljajo, da se tudi to število postopno znižuje. Pomembno je, da je delež umrlih stanovalcev oziroma oskrbovancev DSO-jev v dnevnem številu vseh umrlih vse nižji.
Tudi 7-dnevna incidenca kaže na dober trend. V podravski regiji ostajajo pod povprečjem Slovenije, število pa se še znižuje. Do konca preteklega tedna so imeli povprečno na dan v enem tednu 204 potrjene primere okužbe. Če upoštevamo še podatke za 18. in 19. januar, pa je v podravski regiji ta številka že pod 200 primerov v povprečju na dan v enotedenskem obdobju. "To podravsko regijo uvršča iz črne epidemiološke faze v rdečo, ko bi se glede na kriterije, ki jih je postavila vlada, lahko določene aktivnosti odpirale. Tukaj mislimo predvsem na odpiranje vrtcev in šol za prvo triado, nekaterih trgovinskih aktivnosti in pa seveda aktivnosti v kulturi, športu, predvsem smučanje."
Glede na število okužb po občinah izstopajo Ajdovščina, kjer so potrdili 33 okužb, v Novi Gorici so jih potrdili 50, v Brežicah jih imajo 29, Novo mesto 26, Celje 32, Grosuplje 21, Ig 19, tudi v Domžalah in v Izoli je bilo novih okužb včeraj 19. Kar 62 novih okužb so včeraj potrdili v Kopru, še eno več, 63, v Kranju. V Krškem jih je bilo 31, v Litiji 30, Murski Soboti 20, v Radovljici pa 22. Izstopajo še Slovenska Bistrica s 27 okužbami, Tržič s 16, enako število jih je bilo tudi v Velenju, Žalec jih je imel 23, Ljubljana 186, Maribor pa 66.
Drastičnega rahljanja ukrepov po Janševih besedah še ni na vidiku
Če bodo načrtovane dobave cepiv realizirane, lahko že do začetka poletja dosežemo 70-odstotno precepljenost prebivalstva, je na včerajšnji novinarski konferenci na Brdu pri Kranju povedal premier Janez Janša. Glede trenutne epidemiološke slike je dejal, da se izboljšuje, a da v ponedeljek še ni mogoče pričakovati drastičnega sproščanja ukrepov.
Cepljenje
Nacionalna koordinatorica programa cepljenja z NIJZ Marta Grgič Vitek je povedala, da cepljenje trenutno poteka, največja težava pa je, da je razpoložljivo v majhnih količinah. "Včeraj smo slišali, kako bo z nabavami cepiva v prihodnjih mesecih, pa tudi, da je bilo v preteklih dneh nabavljenih bistveno manj odmerkov, kot smo pričakovali. Proizvajalci zdaj obljubljajo, da bomo zato v naslednjem tednu dobili nekaj več odmerkov, tako da se pričakuje, da bo v tem in prihodnjem tednu skupaj prišlo toliko odmerkov, da bo to predstavljalo 92 odstotkov prvotno dogovorjenih odmerkov za ta dva tedna."
Ker je cepiva zares malo, je Grgič Vitkova opomnila na obvestilo ministrstva za zdravje, ki je bilo včeraj poslano izvajalcem. Zapis poudarja, da se res dosledno upošteva vrstni red cepljenja, ki je bil določen v nacionalni strategiji cepljenja. "Vsakodnevno namreč dobivamo številne vloge in pobude za prednostno cepljenje, zavedati pa se moramo, da je cepiva tako malo, da ga zaenkrat nimamo niti za starostnike nad 80 let. Ta in naslednji teden se bo cepilo samo z drugim odmerkom, šele nekje z 8. februarjem pa se bo začelo s cepljenjem starostnikov nad 80 let s prvim odmerkom."
Izvajalci imajo tudi navodilo, da naj bi imeli v naprej pripravljene sezname ljudi iz te iste prioritetne skupine, če se denimo zgodi, da kdo od prijavljenih vmes zboli ali ne pride na cepljenje.
Po Janševih besedah bo vlada o morebitnem sproščanju ukrepov odločala na današnji seji. Ali bo ugotovila, da smo iz črne faze prešli v rdečo, ko je mogoče začeti sproščati nekatere ukrepe, bo po njegovem mnenju znano na sami seji, "trendi zadnjega tedna pa so optimistični".
Kljub temu pa drastičnega rahljanja ukrepov po Janševih besedah še ni na vidiku. "Če držijo napovedi zadnjih petih ali šestih dni, to pomeni, da bomo na oranžno fazo, v kateri lahko začnemo odpravljati najbolj ostre ukrepe, čakali krepko v februar," je povedal.
Smo pa po njegovih besedah blizu prehoda iz črne v rdečo fazo. Če bi do tega prišlo, bi to pomenilo, da bi lahko v regijah, ki dosegajo merila za sproščanje, odpravili nekatere ukrepe. Pri tem je navedel odprtje šol za učence prvega triletja in vrtcev po t. i. C programu, "kar pomeni, da so razredi manjši".
WHO: Britanski sev novega koronavirusa že v najmanj 60 državah
Britanski sev novega koronavirusa, ki je bolj nalezljiv od izvornega, so ugotovili v najmanj 60 državah, to je deset več kot pred tednom dni, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v tedenskem poročilu.
Južnoafriški sev virusa, ki je prav tako bolj nalezljiv, pa so ugotovili v 23 državah in ozemljih, kaže torkovo poročilo WHO, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Medtem ko je covid-19 v svetu doslej zahteval že več kot dva milijona življenj, novi sevi novega koronavirusa vzbujajo zaskrbljenost, saj si države prizadevajo zajeziti širjenje virusa, dokler cepivo proti covidu-19 ne bo širše dostopno.
V zadnjem tednu je nova koronavirusna bolezen 19 zahtevala največ življenj doslej, 93.000, kar je devet odstotkov več kot v tednu pred tem. V istem obdobju je bilo potrjenih 4,7 milijona novih okužb z novim koronavirusom, skupno 93 milijonov.
Britanski sev naj bi prvič ugotovili tudi v Sloveniji
Britanski sev virusa so prvič ugotovili sredi lanskega decembra in je po ocenah WHO med 50 do 70 odstotkov bolj nalezljiv od izvornega. Naj pa ne bi bil bolj smrtonosen. Podjetji Pfizer in BioNTech sta tudi že sporočili, da je njuno cepivo proti covidu-19 učinkovito tudi proti britanskemu sevu virusa, ki je znan kot B117.
Britanski sev naj bi prvič ugotovili tudi v Sloveniji. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so v torek za STA potrdili, da so v vzorcu brisa osebe, ki je pripotovala iz Anglije, našli novi koronavirus, ki je zelo podoben novemu angleškemu sevu. Kot so pojasnili, se deli vzorca, ki so jih lahko analizirali, povsem ujemajo z angleškim sevom, niso pa mogli pridobiti celotne sekvence genoma.