Delež pozitivnih PCR testov je bil v ponedeljek 9,6-odstoten, sicer pa so opravili še 44.113 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR testiranjem.
Da bi izpolnili pogoje za prehod v zeleno fazo sproščanja ukrepov, mora biti sedemdnevno povprečje potrjenih okužb nižje od 300, prav tako se mora v bolnišnicah zdraviti manj kot 300 covidnih bolnikov. Prvi cilj Slovenija še ni dosegla, predvidoma bo izpolnjen v sredo, drugega je izpolnila danes.
Pred natanko tednom dni so ob 4232 PCR-testih potrdili 497 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je bil tako 11,7-odstoten.
Začetek samotestiranja v osnovnih šolah predvidoma prihodnji teden
Dijaki so včeraj začeli prostovoljno samotestiranje na okužbo z novim koronavirusom v domačem okolju. Koliko dijakov se je odločilo za samotestiranje, bo predvidoma znano v prihodnjih dneh, prav tako podatek, kakšni so bili rezultati testov. Samotestiranje učencev v zadnjem triletju osnovnih šol pa se bo predvidoma začelo v prihodnjem tednu.
Trenutno poteka proces prepakiranja testov za samotestiranje, tako da na zdravstvenem ministrstvu načrtujejo, da bi se lahko starejši osnovnošolci začeli samotestirati v prihodnjem tednu.
Irena Grmek Košnik, epidemiologinja iz območne enote NIJZ v Kranju je na novinarski konferenci dejala, da bo epidemija verjetno končana, ko bo v bolnišnicah manj kot 250 bolnikov s covidom in manj kot 50 na intenzivnih oddelkih. O bližanju zeleni fazi pa: "Potrjeni primeri po regijah ter sedemdnevno povprečje kažejo na to, da počasi prehajamo v zeleno fazo."
Grmek Košnikova meni, da najverjetneje koronavirusa ne bomo nikoli več iztrebili, prenaša se lahko namreč prek živali in hitro mutira. Cepiva tudi ne bodo povsem uspešna proti nekaterim različicam.
Spodbudna informacija je po besedah Irene Grmek Košnik ta, da je bilo do zdaj porabljenih že milijarda in pol odmerkov cepiv. V Evropi je v populaciji, starejši od 18 let prvo dozo cepiva prejelo že več kot 34 odstotkov oseb. "Epidemija raste le še na Danskem in v Grčiji, v 24 državah, tudi Sloveniji, pa število okužb vztrajno upada ali je stabilno."
NIJZ: Cepiva premalo, da bi cepilnim centrom lahko poslali toliko, kot so naročili
V tem tednu bodo vsi cepilni centri prejeli manj cepiva proti covidu-19, kot so ga naročili, saj razpoložljive količine cepiva niso dovolj velike, da bi izpolnili vse potrebe, so včeraj za STA navedli na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Kot so pojasnili, so dobave proizvajalcev, z izjemo Pfizerja, namreč še vedno zelo nezanesljive.
Spomnili so, da cepiva prejemajo prek mehanizma skupnega javnega naročila, ki ga je izvedla Evropska komisija, saj NIJZ cepiv pri proizvajalcih ne naroča neposredno.
Naročila sprejemajo po prioritetnih skupinah in razpoložljivo cepivo razdelijo po prioritetnih skupinah vsem cepilnim centrom enako. V tem tednu bodo tako cepilnim centrom dostavili vsa naročena cepiva za druge odmerke. Naročila za cepivo mRNA (Pfizerja ali Moderne), namenjena za prve odmerke za prvih šest prioritetnih skupin strategije (torej za osebe stare 50 let in več, kronične bolnike ...), bodo izvedli v približno 70 odstotkih. Cepilnim centrom pa bodo lahko dobavili le četrtino naročenega cepiva Johnson & Johnsona.
V zdravstvenih domovih v Ljubljani in Mariboru so za STA pojasnili, da so za ta teden dobili veliko manj cepiva proti covidu-19, kot so ga naročili, tako da ne morejo cepiti toliko ljudi, kot so nameravali. V ljubljanskem cepilnem centru so dobili le tretjino, v mariborskem pa približno polovico naročenega cepiva. Manjša dobava bo tudi v Kopru, a še ni znano, za koliko.