Kot je vlada objavila na Twitterju, so v ponedeljek opravili 1493 PCR testov na okužbo z novim koronavirusom, pozitivni so bili 204 oziroma 13,7 odstotka. Ob 9760 hitrih testih pa so potrdili 153 okužb, torej je bilo pozitivnih 1,6 odstotka teh testov.
Med 945 covidnimi bolniki, ki so se v ponedeljek zdravili v bolnišnicah, jih je intenzivno nego potrebovalo 162. Iz bolnišnic pa so jih odpustili 41.
Sedemdnevno povprečje dnevnih potrjenih primerov koronavirusne okužbe, ki je po podatkih za nedeljo znašalo 1011, se je tako po podatkih za ponedeljek spustilo precej pod tisoč. Na praznični ponedeljek je bilo namreč v primerjavi s ponedeljkom prejšnji teden potrjenih skoraj 1200 primerov okužb manj, testov pa je bilo zaradi odpiranja vzgojnoizobraževalnih ustanov in nekaterih storitvenih oz. drugih dejavnosti opravljenih precej več kot ob siceršnjih nedelovnih dnevih.
Tako sta po podatkih za ponedeljek na nacionalni ravni izpolnjena pogoja za prehod iz rdeče v oranžno fazo ukrepov, v kateri je po vladnem načrtu predvideno dodatno sproščanje ukrepov, o čemer pa mora vlada še odločiti.
Po besedah vladne govorke Maje Bratuša se bo vlada z aktualnimi epidemiološkimi razmerami seznanila na jutrišnji seji, kjer se bodo pogovarjali tudi o morebitnem novem sproščanju ukrepov.
Do ponedeljka s hitrimi testi odkrili okoli 6200 pozitivnih oseb
"Z velikim pričakovanjem spremljamo številke. Veseli smo, da se končno znižujejo. To nam daje upanje, da epidemija upada," je na novinarski konferenci povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne.
O hitrih testih je povedala, da so ti lahko pomemben dodaten ukrep v epidemiji, saj tako najhitreje iz populacije izločimo okužene posameznike, ki sicer ne kažejo znakov okužbe ali pa so ti znaki tako blagi, da jih spregledajo. "Množično testiranje pripomore k zmanjševanju prenosov." Do ponedeljka so s hitrimi testi odkrili okoli 6200 pozitivnih oseb, vsak od njih bi nevedoč virus širil naprej, pravi Marija Magajne. "V nedeljo in ponedeljek je bilo opravljenih 5230 testov med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju, med njimi je bilo pozitivnih 94 oseb. Več je bilo testiranja tudi ostalih posameznikov in tam je bil delež pozitivnih približno enak, 1,8 odstotka."
Kot prednost hitrih testov Magajnejeva navaja dostopnost in enostavnost, slabost pa, da niso tako zanesljivi kot PCR testi. "Še najbolj se v strokovnih krogih bojimo lažnega občutka varnosti pri negativnem rezultatu, češ saj sem negativen, lahko pozabim na ukrepe. Temu ni tako."
Magajnejeva je na novinarski konferenci dejala, da bo potrjevanje pozitivnih oseb na hitrih testih s PCR-testi glede na zmanjševanje pojavnosti okužb smiselno uvesti kmalu.
V Sloveniji ostajamo le pri štirih potrjenih primerih angleške različice virusa, pa je povedala mag. Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NZOH).
NIJZ ni pristojen za nabavo in kakovost testov, prav tako ne za organizacijo in izvedbo testiranj
Nacionalni inštitut za zdravje (NIJZ) ni pristojen za nabavo in kakovost testov, prav tako ni pristojen za organizacijo in izvedbo testiranj, so ob nekaterih napačnih razumevanjih glede vloge inštituta pojasnili na NIJZ. Epidemiologi ob tem poudarjajo, da je uporaba hitrih antigenskih testov med epidemijo, tudi pri asimptomatskih osebah, smiselna.
Priporoča jo tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), saj laboratoriji ne morejo opraviti toliko PCR testov, kot bi bilo treba. "Uporaba teh testov je smiselna, če so testi kakovostni in ustrezajo predpisanim standardom občutljivosti in specifičnosti," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Z javnozdravstvenega vidika so hitri antigenski testi izjemno pomemben doprinos obstoječim kapacitetam testiranja v Sloveniji. Čim širša dostopnost do hitrega in ponavljajočega testiranja s takojšnjim rezultatom je po navedbah NIJZ edini način, s katerim lahko hitro identificiramo in iz populacije začasno izoliramo okužene osebe in tako preprečimo prenos okužbe.
Kot so dodali, s hitrimi antigenskimi testi identificiramo ravno tiste najbolj kužne, torej malo pred pojavom znakov okužbe in pet dni po pojavu prvih simptomov, ki imajo po navadi blage simptome in imajo največji potencial za prenos okužbe. Brez testiranja bi nadaljevali njihove normalne socialne interakcije, delo in nezavedno prenašali virus, so še opozorili.
V šole odhajajo vsi učenci prvih treh razredov, znova so odprti vsi vrtci
V skladu s četrtkovo odločitvijo vlade danes v šole odhajajo vsi učenci prvega triletja osnovnih šol, prav tako znova odpirajo vse vrtce, tisti, ki so že bili odprti, pa začenjajo delovati v polnem obsegu. Na agenciji za varnost prometa in policiji opozarjajo na previdnost v prometu, saj bo na cestah znova več prometa in otrok.
V četrtek je namreč vlada sklenila, da ukrepov zaradi vse manjših epidemioloških razlik med posameznimi deli države več ne bo sprejemala regionalno, ampak za vso državo. Hkrati je sklenila, da je vsa država v rdečem območju, ki glede na sprejet vladni načrt sproščanja omogoča odprtje vrtcev in šol za prve tri razrede po vsej državi.
Tako starši kot zaposleni so vnovično odprtje pozdravili, ob tem pa izrazili upanje, da se bodo lahko v šole kmalu vrnili tudi ostali učenci.
Vsi zaposleni, razen tisti, ki so koronavirus že preboleli, se morajo ob vnovičnem prihodu testirati, prav tako tisti, ki so imeli pouk v šolah že pretekla dva tedna. Nekatera testiranja so izvedli že v ponedeljek, preostala večina naj bi se testirala danes čez dan.
Za zdaj pa še naprej ostajajo zaprte srednje šole, za katere bi prve ukrepe lahko sprostili, ko bo država prešla v t. i. oranžno fazo. Ta prehod bi se lahko zgodil ta teden.
Vrata odpirajo dodatne trgovine in dejavnosti
Po obsežnem testiranju zaposlenih, ki je potekalo celoten podaljšan konec tedna, bodo danes stranke predvidoma sprejeli dodatne trgovine in izvajalci storitev. Čeprav bi več trgovin lahko vrata odprlo že v soboto, jih je namreč po oceni Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) to storilo le med 10 in 15 odstotkov.
Vlada je v petek zvečer v luči izboljševanja epidemiološke slike v državi sklenila, da lahko vrata odprejo dodatne trgovine in storitvene dejavnosti, med drugim vse prodajalne in servisne delavnice s površino do 400 kvadratnih metrov ne glede na vrsto blaga ter tudi vse servisne delavnice do te velikosti. Odprtje je bilo dovoljeno že v soboto, a le pod pogojem, da lahko trgovci predložijo negativne teste svojih zaposlenih.
Večina trgovin je v soboto še ostala zaprtih, vrata pa bodo po pričakovanjih predsednice TZS Mariče Lah odprle danes. V soboto, nedeljo in praznični ponedeljek je namreč potekalo testiranje zaposlenih. Tega lahko trgovci za svoje zaposlene organizirajo v javnih zdravstvenih domovih, pri koncesionarjih ali določenih zasebnikih.
Predstavniki gospodarstva so sicer minuli četrtek na srečanju na Brdu pri Kranju od predsednika vlade Janeza Janše in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška dobili zagotovilo, da bo stroške testiranj zaposlenih pokrila država.
Množično testiranje se bo predvidoma nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Za tiste trgovine in dejavnosti, ki so lahko obratovale do sedaj, denimo prodajalne z živili in tržnice, bo namreč testiranje zaposlenih potrebno od 12. februarja dalje.
K čimprejšnjemu odprtju srednjih šol sicer pozivajo v iniciativi Zahtevamo šolo, kjer so za danes napovedali bojkot pouka na daljavo. Predstavniki staršev otrok iz osnovnih šol Maribora in okolice pa so v podporo prizadevanjem za ustreznejše izvajanje pouka za danes pozvali k desetminutni prekinitvi pouka v osnovnih šolah.