Ribiška karta, abonma za gledališče, knjiga, vstopnica za tekmo ali koncert, najem električnega kolesa, vstopnica za muzej, kino in živalski vrt, karta za fitnes ali smučišče, če boste počakali na zimo. Pa seveda večerja v restavraciji, aranžma v režiji turistične agencije ali pa prenočitev v hotelu, kampu, hostlu ali na turistični kmetiji. To je le nekaj možnosti, med katerimi lahko izbirate pri unovčenju novih bonov.
Tokratni boni, ki začnejo veljati z današnjim dnem, zajemajo širši nabor dejavnosti kot tisti iz preteklega leta. Namenjeni so namreč ponudnikom v turizmu v širšem smislu, gostinstvu, športu in kulturi. Vrednost novih bonov za odrasle je 100 evrov, za mladoletne pa 50. Prejeli jih bodo vsi s stalnim prebivališčem v Sloveniji na dan 30. junija letos, unovčiti pa jih bo mogoče do konca tega leta.
Vsaj delno je do zdaj unovčena polovica lanskih bonov
Do konca tega leta bodo v obtoku še lanski turistični boni, ki pa jih lahko izkoristite le za turistične namestitve z zajtrkom. Spomnimo, da smo te turistične bone v vrednosti 200 evrov za polnoletno osebo in 50 evrov za otroke oziroma vse mlajše od 18 let prejeli že lani poleti. Boni so sprva veljali le do konca leta 2020, nato pa so jim veljavnost podaljšali in jih še vedno lahko unovčite do konca tega leta.
Do 11. julija letos je bilo unovčenih 1,054.378 turističnih bonov, kar predstavlja 51,5 odstotka vseh bonov v skupni vrednosti 149,679.446,62 evra, kar je 41,9 odstotka zneska vseh bonov. Odstotka sta različna, ker nekateri upravičenci bona še niso unovčili v celoti.
Tako kot lanski turistični boni, ki prav tako veljajo do konca letošnjega decembra, bodo tudi novi evidentirani kot dobroimetje v korist upravičenca v informacijskem sistemu Finančne uprave Republike Slovenije. Podobno kot lanski bodo tudi ti prenosljivi med najožjimi sorodniki, prav tako pa jih bo mogoče izkoristiti v več manjših zneskih in pri različnih ponudnikih.
Ponudnik bo določil najnižji znesek za bon
V praksi bo stranka izpolnila obrazec in ponudniku predala dokument, ponudnik bo ustrezno vrednost bona rezerviral v Fursovem sistemu. Ko bo storitev izkoriščena, bo vrednost računa unovčena z bona, Furs pa jo bo povrnil ponudniku.
Ker postopek zahteva nekaj časa in dodatnega dela, se bodo vsi ponudniki lahko sami odločili, ali bodo bone sploh sprejemali oziroma kakšna bo najnižja vrednost, za katero bodo bone sprejeli.
- Bone lahko unovčite pri ponudnikih turističnih, kulturnih in športnih dejavnosti.
- Odrasli prejmejo bon v vrednosti 100 evrov, mladoletni v vrednosti 50 evrov.
- Bon velja do konca tega leta.
- Bon je prenosljiv med ožjimi družinskimi člani.
- Nove bone je mogoče kombinirati s starimi.
- Ponudniki lahko določijo najnižji znesek, za katerega bodo sprejeli bon.
- Ponudniki se lahko sami odločijo, ali bodo bone sprejemali.
- Ali je bon mogoče unovčiti pri željenem ponudniku, preverite pri njem samem.
"Verjetno lokali na bon ne bodo postregli le kavice," je dejal Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri obrtno-podjetniški zbornici. "Morda se bodo nekateri lokali, ki strežejo malice, odločili za dobropis. Posameznik bo unovčil bon in kasneje bo lahko prišel na primer na 20 malic. Sicer pa manjši ponudniki verjetno ne bodo ponujali možnosti koriščenja bonov, saj bi jim to vzelo preveč časa," še pravi, a dodaja, da bo sčasoma vidno, kako je v praksi.
Vsakemu malo in nobenemu dovolj
Predstavniki gostinstva in turizma so že večkrat omenili, da so od interventnega zakona, ki prinaša novih 243,5 milijona evrov pomoči, pričakovali bistveno več. Želeli so si bolj ciljno usmerjene pomoči, najbolj so računali na enkratno pomoč podjetjem, a ta del je iz zakona izpadel. Velika večina sredstev je zdaj namenjena za nove bone, od katerih pa ponudniki ne pričakujejo veliko.
V gostinskem delu bo po Cvarovem mnenju unovčenih le med 10 in 15 odstotki vseh izkoriščenih bonov, kar je za pomoč panogi bistveno premalo. Ob tem še opozarja, da pomoči ne bodo dobili vsi: "Neka vaška gostilna se ne bo mogla kosati s tisto v Portorožu. Pomoč z naslova bonov tako ne bo enakomerno razdeljena."
Tudi ponudniki športnih aktivnosti od bonov ne pričakujejo veliko. Pravijo, da je bil njihov predlog rekreativni bon, ki bi bil namenjen le za zdravje in rekreacijo. "Na ta način bi za zdravje ljudi in našo panogo naredili bistveno več," je dejala Maja Tasič, generalna sekretarka sekcije za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri Gospodarski zbornici Slovenije. "Ti boni so zdaj tako razdrobljeni med različne dejavnosti, da bistvenega učinka za nas ne bo. Tisti, ki tudi sicer že hodijo k nam, bodo najverjetneje zdaj izkoristili ta bon, novih strank pa na ta račun ne bomo dobili," je še prepričana.
Direktor Mestnega gledališča Ptuj Peter Srpčič pravi, da je gledališče trenutno na poletni pavzi in imajo tako še do konca avgusta čas, da razmislijo, kako bodo pri njih posamezniki lahko izkoristili nove bone, a si od njih ne obetajo veliko. "V resnici obstaja kup boljših načinov za pomoč panogi," razmišlja.
Z bonom po knjigo, a ne bo je mogoče kupiti povsod
Z boni pa bo mogoče kupiti tudi knjige. "To je treba pozdraviti. Knjige še nikoli do zdaj niso bile del tovrstne pomoči," je dejal direktor založbe Beletrina Mitja Čander, ki pa nekaj nezadovoljstva izrazi zato, ker knjig ne bo mogoče kupiti povsod. To, kje bo mogoče unovčiti bon, je namreč vezano na osnovno dejavnost ponudnika, ne pa na samo storitev. Kot pravi, imajo osnovno dejavnost knjigotrštva registrirano le trije pravni subjekti: Mladinska knjiga Trgovina, knjigarne Mohorjeve družbe in koprski Libris.
"Male knjigarne zato ne bodo mogle sodelovati, a bodo imele od bonov posredno korist. Mladinska knjiga ima namreč zelo razvejano mrežo in ima v svoji ponudbi večino knjig, zato bodo ljudje lahko kupili knjige različnih založb," še pravi.