Plazovi večinoma ogrožajo infrastrukturo in objekte, nekaj škode so povzročili tudi v naravi, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Reke še naraščajo, razlivata se Krka in njeni pritoki ter Kolpa.
Situacija v Mariboru in na Ptuju
Tudi v Mariboru je dež v večernih urah pričel povzročati več preglavic. Gasilci so tako začeli sanacijo novega plazu, ki se je sprožil ob Bresterniški cesti 77, veliko dela na različnih lokacijah imajo tudi s prečrpavanjem vode iz objektov, a zaenkrat hujših posledic ni. Se pa, kot je povedal poveljnik civilne zaščite Samo Robič, bojijo, da bo čez noč dela s prečrpavanjem vode še več. (I.S.)
Na Ptuju, tudi v centru mesta ter v okolici, meteone vode zalivajo kleti, številni odseki cest so poplavljeni, potok Grajena je ponekod v nižjih predelih že prestopil bregove, drugod grozi, da še bo. Pod ptujskim gradom, pod zahodnim stolpom,se je sprožil plaz, Ptujčani na družbenih omrežjih razpravljajo, da je to tudi posledica poseka dreves v preteklosti.
Med številnimi plazovi na Ptuju in v okolici se je sprožil tudi manjši na griču ptujskega gradu. Gasilci so čez dan preverjalj stanje, v večernih urah pa se je plaz dokončno utrgal. Številni Ptujčani so ogorčeni in s prstom kažejo na golosek griča leta 2017. (H.B).
Za sanacijo plazov je bilo danes aktiviranih 18 gasilskih enot. Gasilci so plazišča prekrivali s folijo in urejali odvodnjavanje.
Na območjih regijskih centrov za obveščanje Ptuj, Maribor, Celje, Murska Sobota in Novo mesto so gasilci danes odpravljali posledice obilnega deževja, v 52 dogodkih je bilo aktiviranih 43 gasilskih enot.
Ormož: Gasilci ščitijo domove pred Pesnico
Ludvik Hriberšek, poveljnik Civilne zaščite občine Ormož nam je povedal, da so na območju Osluševcev zaradi naraščajoče Pesnice na pobudo ormoškega župana Danijela Vrbnjaka v zadnjih dveh urah preventivno že pričeli polniti vreče s peskom in jih postavljati v naselju, kjer bi lahko bile ogrožene tri hiše in dve farmi. Hriberšek: "Zelo hitro se vse dogaja in mislim, da je bila pobuda našega župana o preventivnem nameščanju zaščitnih vreč na mestu. Pred nekaj minutami smo dobili še sporočilo, da potoki hiše ogrožajo tudi v Podgorcih in Dobravi. Pesnica je sicer glede na včerajšnji vodostaj nekoliko upadla, vendar pa postopno znova narašča."
Preventivno so gasilci namestili vreče s peskom in črpajo vodo, zaenkrat le iz kleti, tudi v naseljih ob Pesnici v markovski in dornavski občini, v občini Cirkulane pa so gasilci s folijo pokrili zemeljski plaz, ki se je približal domačiji družine Koletnik, a ta njihovega doma zaenkrat ne ogroža ter zaprli lokalno cesto med Gradiščami in Dravci, ki jo je zasul zemeljski plaz.
Po ogledu terena je poveljnik CZ občine Ormož Hriberšek zdaj opozoril tudi na težave vzdolž potoka Lešnica, ki narašča na celotni potezi od Svetega Tomaža proti reki Dravi. Poplavlja polja in travnike, a hiš zaenkrat po njegovi oceni ne ogroža. (D.L.Ž.)
Gasilci so prečrpavali meteorno vodo iz stanovanjskih in drugih objektov, čistili prepuste, odstranjevali podrta drevesa, v objekte nameščali potopne črpalke ter s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte. Meteorne vode so zalile več cestišč.
V naselju Boračeva v občini Radenci in v naselju Grabonoš v občini Sveti Jurij ob Ščavnici je potok prestopil bregove.
Po podatkih Agencije RS za okolje se Krka razliva ob celotnem toku, zvečer in ponoči pa bo poplavljala na območju pogostih poplav. Naraščala bo tudi v sredo, v spodnjem toku predvidoma do popoldneva. Poplave ob Krki se bodo v sredo nadaljevale, popravljene površine pa se bodo večale. Močno narašča tudi Kolpa, ki se trenutno razliva v srednjem toku.
V prihodnjih urah in v prvem delu noči bodo ob močnejših nalivih ponovno narasli vodotoki s povirji v Slovenskih goricah, na Pohorju in v Halozah. Možna so poplavljanja hudourniških vodotokov, na več mestih lahko zastaja in poplavlja padavinska in zaledna voda. Poplavijo lahko Dravinja, Ščavnica in Pesnica, visoka bo tudi Mura, ki se v sredo lahko razlije znotraj protipoplavnih nasipov.
Ponekod na Primorskem je danes pihal močan veter, ponekod tudi v sunkih do 100 kilometrov na uro. Največ težav je povzročil na območju regijskih centrov Koper, Nova Gorica in Postojna. Podrlo se je večje število dreves, ki so poškodovala vozili, sunek vetra je prevrnil prikolico tovornega vozila, na območju naselja Boršt v občini Koper, pa je prišlo do prekinitve oskrbe z električno energijo pri 560 odjemalcih.
Po trenutnih podatkih so zabeležili 37 dogodkov, za odpravo posledic pa je bilo aktiviranih 22 gasilskih enot in drugih služb, so še sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.
V Šentilj v sredo na pomoč zaradi poplav in plazov tudi Slovenska vojska
Na območju Šentilja obilne padavine še vedno povzročajo poplave in plazove. Dež se sicer nekoliko umirja, vendar je stanje kljub temu zelo nepredvidljivo. Na terenu je trenutno okoli 100 ljudi, v sredo jim bo na pomoč priskočila tudi Slovenska vojska, je za STA pozno zvečer pojasnila vodja Civilne zaščite Šentilj Valentina Ošlovnik.
"Stanje se spreminja iz minute v minuto, zadeve rešujemo sproti," je povedala. Ob tem je dodala, da je ogroženo celotno območje Šentilja, najhuje pa je od Dobrenja do Štrihovca in od Zgornje do Spodnje Velke.
Voda dre iz bregov, nastajajo hudourniki. "Iz še ene hiše smo morali izseliti ljudi, saj je tam zaradi hriba, ki prihaja navzdol, prenevarno zanje," je dodala. Zaprtih je tudi več cestnih odsekov.
Ekipe danes ne bodo šle domov, za pomoč so prosili tudi vse gasilce, je še povedala vodja Civilne zaščite Šentilj.
Šarec ob izdanem rdečem opozorilu spremlja dogajanje v Podravju
Minister za obrambo Marjan Šarec je zaradi napovedanih obilnih padavin na mariborskem območju popoldne obiskal Štajersko. Med drugim so si ogledali razmere v Zgornjih Dobrenjah, kjer plaz ogroža hišo. Če bo potrebno, je za pomoč že v pripravljenosti tudi 72. brigada Slovenske vojske, je minister dejal po ogledu.
Agencija RS za okolje je zaradi pričakovanih obilnih padavin za območje severovzhodne Slovenije za danes izdala rdeče opozorilo za območje ob rekah Pesnica in Ščavnica, ki lahko poplavita v večjem obsegu, ter za reke s povirji v Slovenskih goricah, na Pohorju, Halozah in v porečju Krke. Na območju severovzhodnega dela države grozi tudi več zemeljskih plazov.
Minister Šarec je zato skupaj z državnim sekretarjem Rudijem Medvedom in v. d. generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Leonom Behinom preveril stanje ter si ogledal priprave pripadnikov civilne zaščite in drugih pristojnih služb, s katerimi želijo prebivalce kar najbolj zaščititi pred posledicami obilnih padavin.
Najprej so obiskali mariborsko izpostavo uprave za zaščito in reševanje, kjer so se seznanili s trenutnimi razmerami na terenu in načrtovanimi ukrepi v primeru njihovega poslabšanja zaradi močnega deževja na tem območju.
V nadaljevanju so si ogledali razmere v občini Pesnica in se srečali s tamkajšnjim županom Gregorjem Žmakom, obiskali pa so še Zgornje Dobrenje v občini Šentilj, kjer zemeljski plaz ogroža eno od hiš.
Kot je po ogledu povedal minister Šarec, so največja težava zemeljski plazovi, ki jih je zlasti na območju Pesnice in Šentilja ogromno, marsikatera hiša pa je odrezana od sveta, zato bodo, tam kjer je najhuje, aktivirali inženirsko enoto Slovenske vojske s potrebno mehanizacijo in ravnali enako kot lani Osilnici, s čimer bodo zagotovili vsaj nujno prevoznost.
Glede plazišča v Zgornjih Dobrenjah je Šarec po ogledu dejal, da se bo morala občina odločiti, kaj s tem objektom in ali bodo morda stanovalcem zagotovili nadomestne stanovanjske zmogljivosti. Na poti je tudi bivalni kontejner. Če bo potrebno, bodo kontejnerje poslali tudi drugam in tako ljudem vsaj za prvo silo zagotovili varno bivanje. Ko bo deževje ponehalo, bo potrebno oceniti škodo in zagotoviti nadaljnjo sanacijo, je dodal obrambni minister.
"Vodostaji se lahko v naslednjih urah še povišajo. Po mojih informacijah je Selniški potok že prestopil breg, enako se lahko zgodi tudi z drugimi vodotoki. Če bo temu tako, bomo imeli kar težke razmere, in zato smo se že v ponedeljek dogovorili, da bo v pripravljenosti 72. brigada Slovenske vojske, ki bo šla na teren takoj, ko bo to potrebno," je še dejal Šarec.
Reke že precej "polne"
Sicer pa je Agencija za okolje (Arso) za severovzhod Slovenije razglasila rdeči alarm zaradi obilnih padavin. V manj kot 24 urah naj bi na teh območjih padlo od 30 do 60, krajevno lahko tudi okoli 80 litrov dežja na kvadratni meter. Hkrati bodo močno narasli vodotoki. Meteorolog Branko Gregorčič je povedal, da smo že sedaj priča drugemu sredozemskemu ciklonu. V prihodnjih šestih urah se bodo iz BiH in Hrvaške k nam premikali padavinski sistemi, je povedal ob 13. uri. Obstaja možnost močnejših nalivov, ki so lahko krajevno zelo izraziti.
Hidrolog Janez Polajnar je povedal, da so reke že precej "polne", zlasti v južni Sloveniji. Kolpa in Krka se že razlivata, slednja na izpostavljenih območjih tudi poplavlja. K sreči pa so včeraj nekoliko upadle reke v vzhodni Sloveniji, zlasti Ščavnica in Pesnica. Danes popoldne in v noči na sredo se pričakuje ponovno naraščanje rek v vzhodni Sloveniji. Zato so ravno za porečji Ščavnice in Pesnice za danes hidrologi izdali rdeče opozorilo. Lahko pa se zgodi, da se večji porasti rek zgodijo tudi na širšem območju Pohorja, Maribora in porečju reke Dravinje. "Pričakujemo, da bi lahko ob intenzivnih padavinah prišlo tudi do hudourniškega odtoka, zlasti na manjših rekah in potokih, ki izvirajo na Pohorju," je opozoril Polajnar. Najverjetneje bo zaradi tega prišlo tudi do zastajanja padavinske vode in s tem povezanega poplavljanja.
Krka se bo na današnje padavine odzvala nekoliko pozneje. Največji pretok te reke se pričakuje tekom jutrišnjega dne in tudi v četrtek. Poplavljene površine ob Krki se bodo še razširile. Po predvidevanju hidrologov se bo Krka približala tudi posameznim naseljem. "Zaenkrat smo po zadnjih izračunih nekoliko bolj optimistični glede največjega pretoka Krke. Upamo, da le ne bo vstopila v naselja, pa vendar previdnost tudi tam, zlasti v sredo in še v četrtek, še vedno velja."
Vršilec dolžnosti generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je povedal, da so njihove enote že vnaprej predvidele določene scenarije, "seveda je pa narava nepredvidljiva". Po besedah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana je za pomoč na ogroženih območjih pripravljena tudi Slovenska vojska. V skladiščih so pripravljene protipoplavne vreče, pa tudi okoli 120 črpalk manjših kapacitet. "Prepričan sem, da ne bo tako hudo in da ne bomo potrebovali posebnih ukrepov," je dodal Šestan. Ljudi je pozval, naj bodo predvsem okoli svojih hiš in doma pozorni na morebitna plazišča in na pojave, ki kažejo na plazenje.
Prebivalci ogroženih območij naj bodo pozorni
Mateja Jemec Auflič z Geološkega zavoda Slovenije je opozorila, da so dolgotrajnejše padavine ali pa kratkotrajne intenzivne padavine najbolj pogost razlog za plazenje tal. Trenutno so najbolj izpostavljeni prebivalci v jugovzhodnih in severovzhodnih predelih države. Če bodo padavine v prihodnjih dneh prenehale, je mogoče pričakovati, da bo še nekaj dni povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, saj mora akumulirana voda v nekaj dneh odteči iz same zemljine. Geološki zavod prebivalce na bolj izpostavljenih območjih opozarja, naj bodo pozorni na vsa zamakanja v okolici objektov, na nastanek razpok na in pod objekti, na nenavadne zvoke, ki bi lahko naznanjali zdrse zemeljskih gmot. "Če opazijo take pojave, naj nemudoma pokličejo številko 112, sami pa naj se umaknejo na varno območje," je povedala.
Zaradi močnega vetra in burje zapore cest
Poleg tega pa meteorologi opozarjajo tudi pred močno burjo in so zaradi tega za jugozahod Slovenije razglasili oranžni alarm. Danes dopoldne bodo najmočnejši sunki burje ponekod na Primorskem lahko presegli hitrost 100 kilometrov na uro.
Silovita burja povzroča težave na Tržaškem
Na Tržaškem težave povzroča silovita burja s sunki nad 100 kilometrov na uro, v Trstu pa so zaradi nevarnosti lomljenja dreves razen enega zaprli vse mestne parke in vrtove. Iz občine Devin-Nabrežina poročajo o podrtih drevesih, v Trstu pa so gasilci zaposleni z odstranjevanjem vejevja in predmetov, poroča Primorski dnevnik.
V Trstu se gasilci ukvarjajo tudi s padajočim ometom in grozečimi gradbenimi odri. Občina Trst je zaradi nevarnosti lomljenja dreves zaprla Ljudski vrt, park vile Revoltella, vrtove Basevi, Engelman in druge. Odprt pa za zdaj ostaja vrt vile Sartorio.
Meteorološka opazovalnica deželne agencije za okolje Arpa je najmočnejši sunek burje namerila ob 6. uri zjutraj, in sicer kar 116 kilometrov na uro, njeni sunki pa so do 11. ure presegali hitrost 100 kilometrov, še poroča Primorski dnevnik.
Na novogoriški policijski upravi so ob 8. uri prejeli obvestilo, da se je na regionalni cesti pri kampu Lijak na območju Šmihela na vozišče prevrnila prikolica tovornjaka. Kot je pojasnil Dean Božnik s PU Nova Gorica, je bilo tovorno vozilo hrvaških registrskih oznak, ki ga je vozil 39-voznik, pred tem parkirano na tamkajšnjem avtobusnem postajališču. Na kraj so odhiteli tako policisti kot gasilci, ki so preprečili, da bi prevrnjeno prikolico zanašalo po vozišču, niso pa je mogli takoj dvigniti, saj vremenske razmere tega niso dopuščale.
Zapore cest
- Zaradi močnega vetra je med priključkoma Kastelec in Kozina v smeri Ljubljane zaprta primorska avtocesta. Poleg tega je zaradi močne burje na vipavski hitri cesti med razcepom Nanos in priključkom Selo promet prepovedan za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami ter maso do 8 ton.
- Cesta Smednik-Kostanjevica je zaprta zaradi poplavljenega vozišča pri Zameškem.
- Cesta Maribor-Pernica je zaradi plazu zaprta med Malečnikom in krožiščem pri avtocestnem priključku Pernica.
Zaradi neurja v Italiji evakuirali več kot 900 ljudi
Italijanski deželi Emilija-Romanja in Marke ter druge dele italijanske jadranske obale je danes zajelo močno neurje. Zaradi nenadnih poplav so evakuirali več kot 900 ljudi. Neurje je ohromilo promet, zlasti železniški, v mestu Riccione pa je poplavilo bolnišnico, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Več kot 500 ljudi so evakuirali v pokrajini Ravenna, še okoli 200 pa v pokrajini Bologna. Pri evakuacijah in obvladovanju izrednih vremenskih razmer sicer pomaga približno 900 prostovoljcev civilne zaščite.
Prebivalce nekaterih pokrajin v Emiliji-Romanji so oblasti pozvale, naj se izogibajo nepotrebnim potovanjem in po možnosti delajo od doma. Železniški operater RFI pa je sporočil, da je med mesti Forli, Rimini in Ravenna začasno prekinjen železniški promet.
Ravenna in Cervia sta zaradi visokih valov preventivno prepovedali dostop do plaž. V mestu Cesena so bile danes zaprte šole, v Trstu pa so poročali o sunkih vetra s hitrostjo do 120 kilometrov na uro, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Italijo so letos že večkrat prizadele izredne vremenske razmere. Močni nalivi so deželo Emilija-Romanja prizadeli že v začetku meseca. Takrat je neurje terjalo dve smrtni žrtvi, oblasti pa so evakuirale več kot 250 ljudi.