Vindišar do nedavnega trdil, da samotestiranje zaposlenih v izobraževanju ne pride v poštev. Beovićeva: PCT ostaja pogoj v šolah

18.08.2021 19:05
Ravnatelji razočarani, saj so ostali brez odgovorov na večino vprašanj, ki jih zastavljajo že celo poletje. Bo vlada pokleknila pred pritiski in šolnikom omogočila zgolj samotestiranje?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinsek

Novo šolsko leto naj bi se začelo po nekoliko prilagojenem modelu B, kar pomeni, da bodo 1. septembra v šole odšli vsi šolarji in dijaki. "Želimo si, da bi bili vsi čim dlje v šoli. Prizadevali si bomo, da se šole ne bi zapirale, tudi če bo stanje slabše, bomo naredili vse, da bo šolski prostor ostal odprt," je po spletnem srečanju predstavnikov ministrstva za izobraževanje, ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje z ravnatelji vrtcev, osnovnih in srednjih šol povedal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec.

Vprašanje, ki je ostalo neodgovorjeno, je, katere ukrepe bodo morali za izvedbo tega modela upoštevati v vrtcih in šolah. V okrožnici, ki so jo prejeli v vrtcih in šolah, se jih namreč napotuje na priporočila NIJZ, ki pa so bila danes, kot smo se prepričali tudi sami, nedostopna. Pri samem modelu pa je zapisano le, da je možno združevanje oddelkov za izvedbo obveznih in neobveznih izbirnih predmetov.

"Zgolj priporočila ne zadostujejo"

"Zaskrbljena sem. Ne bomo se mogli pravočasno in dobro pripraviti, saj jasnih in predvsem enoznačnih odgovorov nimamo. Teža odgovornosti za izvedbo pouka in vseh ukrepov pa je na nas," je po sestanku povedala Mojca Kirbiš, ravnateljica OŠ Rada Robiča Limbuš. Zaveda se, da so med šolami velike razlike, a kljub temu pričakuje glede določenih ukrepov jasna navodila. "Tako pa ne vemo, kje morajo biti mehurčki, kako bo z izvedbo športne vzgoje ..." In dodaja, da morajo dobiti jasna navodila, ki bodo ravnateljem omogočala ukrepanje. "Zgolj priporočila ne zadostujejo." Tudi ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca v Ljubljani Marjan Gorup je razočaran. "Niti enega konkretnega odgovora nismo dobili," je dejal in kot edino pozitivno stvar izpostavil predlog direktorja NIJZ Milana Kreka, da bi se poslej skupina ravnateljev sestajala s predstavniki zdravstvene stroke in se poskušala dogovoriti o življenjskih ukrepih v vrtcih in šolah.

Brez jasnih odgovorov, kaj pomeni model B za vrtce, je ostala tudi predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj. "To, da nam povedo, da bo veljal model B, ne da bi pojasnili, kaj ta prinaša, ne zadostuje. Želimo odgovore, jasna navodila, kako bomo jeseni lahko izvajali pedagoški proces v vrtcih, kako bomo lahko uvajali novince v vrtec."

Preobrat v razmišljanju ministrstva

Podobno tudi ravnatelji srednjih šol s sestankom niso bili najbolj zadovoljni, saj konkretnih odgovorov niso dobili. A so jim jih obljubili do prihodnjega tedna. "So nam pa zagotovili, da bo vlada pripravila vse zakonske podlage za izvajanje ukrepov," je povedala Nives Počkar, ravnateljica Šolskega centra Ljubljana, ki je tako kot glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj izrazila zadovoljstvo, da so pokazali pripravljenost prisluhniti njihovi pobudi, naj bo tudi za učitelje tako kot za dijake pogoj za vstop v šolo samotestiranje.

"Minister Poklukar je izrazil podporo temu predlogu," je povedal Štrukelj. Temu pa je naklonjeno tudi ministrstvo za izobraževanje, je dodal državni sekretar Orehovec. "Učiteljem in ravnateljem moramo zaupati, da bodo ustvarili varno okolje," je argumentiral preobrat v razmišljanju, saj so še v torek vladni predstavniki trdili, da bo tudi za zaposlene nujen PCT-pogoj. Če bo vlada dejansko pristala na samotestiranje zaposlenih, bodo s tem odpadla tudi vsa vprašanja o plačniku hitrih testov in nadzoru nad tem, ali zaposleni izpolnjuje PCT-pogoj.

Gredo na zaupanje in odgovornost

Ali so se učitelji samotestirali, pa ne bo preverjal nihče, saj tudi v tem primeru gredo na zaupanje in odgovornost, je pojasnil Orehovec, ki je pozval vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju k cepljenju, sicer se bodo morali testirati trikrat na teden. Državni sekretar Franc Vindišar, ki je še dan prej za Večer dejal, da samotestiranje zaposlenih v izobraževanju ne pride v poštev, saj so ti testi manj zanesljivi, pa zdaj pravi, da so ti testi še vedno dovolj zanesljivi. "Samotestiranje je še vedno testiranje, le da se testiraš sam," je pojasnil obrat v razmišljanju in dodal, da bo ob naraščanju okužb zdravstvo moralo zdraviti, ne pa testirati."

Glede na nujnost ureditve prezračevalnih mehanizmov, na katere ravnatelji in sindikat opozarjajo že dlje časa, pa je državni sekretar Orehovec pojasnil, da mora vsaka šola zase pripraviti protokole prezračevanja, saj ima vsaka šola svoje specifike in splošna navodila ne bi bila primerna. "Gre za to, da se izvaja naravno prezračevanje. Kjer imajo mehansko prezračevanje, pa na ta način."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta