Vlada bi direktorjem javnega sektorja omogočila višje plače. Tudi do 40 odstotkov osnovne plače

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
17.10.2020 06:15

Sindikalist Počivavšek: Plače direktorjev naj se urejajo transparentno, ne preko dodatkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Se bo minister za javno upravo Boštjan Koritnik po dvigu povprečnine občinam dogovoril tudi za dvig plač vsem direktorjem v javnem sektorju? 
Robert Balen

Potem ko so julija prenehali veljati še zadnji varčevalni ukrepi, med njimi odmrznitev dodatka za redno delovno uspešnost in delna odmrznitev delovne uspešnosti zaradi povečanega obsega dela, želi vlada z uredbo direktorjem dvigniti višino dodatka za delovno uspešnost zaradi povečanega obsega dela, s čimer bi si ti lahko za kar 40 odstotkov izboljšali plače. V primerjavi z javnimi uslužbenci, ki imajo po popolni sprostitvi varčevalnih ukrepov ponovno možnost dobiti 20 odstotkov dodatka za povečan obseg dela zaradi rednega dela in 30 odstotkov zaradi delovne uspešnosti pri posebnih vladnih projektih, imajo direktorji v javnem sektorju možnost dobiti le 10 odstotkov dodatka za delovno uspešnost zaradi povečanega obsega dela.

Tovrstno razlikovanje je, po mnenju ministra za javno upravo Boštjana Koritnika, kot izhaja iz dopisa sindikatom javnega sektorja, neutemeljeno. Zato predlagajo, da se direktorje pri možnosti izplačila višine dodatka za delovno uspešnost zaradi povečanega obsega dela izenači z javnimi uslužbenci, tako da bi lahko tudi oni dobili največ 20 odstotkov za povečan obseg pri rednem delu in 30 odstotkov za delo pri posebnih vladnih projektih, pri čemer skupni seštevek ne sme preseči 50 odstotkov osnovne plače.

Argumenti za izenačitev, ki jih navaja minister Koritnik, so trije; realizacija stavkovnih sporazumov v letu 2018 je razmerja med plačami direktorjev in drugimi javnimi uslužbenci bistveno spremenila, "tako da lahko v marsikaterem primeru javni uslužbenci presežejo plače svojih direktorjev". Direktorji praviloma tudi niso upravičeni do dodatkov in ne morejo napredovati v plačnih razredih.

Kot tretji argument za izenačitev pa navajajo predsedovanje Slovenije svetu EU v drugi polovici leta, "ko bo marsikateri direktor nadpovprečno obremenjen zaradi delovnih obveznosti".

Z ministrstva za javno upravo so izrazili pričakovanje, da se bosta obe pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja do predloga pisno opredelili do srede, 21. oktobra. A Jakob Počivavšek, vodja ene od sindikalnih skupin, pravi, da se o tovrstnih vprašanjih ni mogoče opredeljevati s korespondenco. "Že od julija pozivamo vladno pogajalsko skupino, da se sestanemo, saj je vrsta vprašanj, o katerih se je treba pogovoriti, in dvig omenjenega dodatka za direktorje je gotovo tema, ki terja pogovor. Ob tem ima Počivavšek občutek, da se v zadnjem obdobju poskuša na netransparenten način doseči spremembe pri plačah direktorjev v javnem sektorju."

"Namesto da bi se za pogajalsko mizo argumentirano razpravljalo o anomalijah, ki jih vidijo pri plačah direktorjev, in bi se poskušalo te težave urediti na transparenten način, smo soočeni s poskusi dvigovanja direktorskih plač z dvigom dodatka za delovno uspešnost ali denimo višjimi izplačili korona dodatkov, kot so jih izplačali sami svojim zaposlenim," je kritičen Počivavšek, medtem ko vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj omenjenega predloga še ni želel komentirati, saj pravi, da ga mora še temeljito preučiti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta