Je pa vlada na sredini seji ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo naložila, da na podlagi kotacij naftnih derivatov na svetovnem trgu spremlja in analizira oblikovanje teh cen in za 14-dnevno obdobje sporoča podatke ministrstvu za finance.
Kot so dodali v vladnem uradu za komuniciranje, bi lahko vlada v utemeljenih primerih uporabila tudi ukrep kontrole cen, kot to predvideva zakon.
ZPS: Potrošniki si lahko obetajo le višje cene
Zveza potrošnikov Slovenije opozarja, da si lahko potrošniki od tega ukrepa lahko obetajo le višje cene, zato tega ukrepa ne podpirajo. "Zelo težko si namreč predstavljamo, da bi ponudniki ceno, ki je tako obremenjena z različnimi dajatvami, po sprostitvi znižali, pri čemer tega do zdaj z eno samo izjemo niso naredili, pa čeprav bi lahko," so zapisali v odzivu.
Dodajajo, da se je "ponovno izkazalo, da vlada pomembne ekonomske odločitve sprejema le na podlagi upoštevanja davčnih prilivov in dobičkov ponudnikov, ne pa iz vidika potreb ter stroškov potrošnikov in gospodarstva". Prepričani so tudi, da vlada pri tej odločitvi ni upoštevala posebnosti slovenskega trga, na katerem imata dva ponudnika močno prevladujoč tržni delež. Hkrati dvomijo, da bo na slovenskem trgu samo zaradi sproščanja cen prišlo do povečanja konkurence.
Vlada meni, da bi lahko v obdobju desetih let po deregulaciji vseh naftnih derivatov na trg vstopili novi ponudniki. Zaradi večje konkurence pa, kot še meni vlada, ne bi prišlo do dodatnega dviga marž, in s tem dviga cen naftnih derivatov, saj bi marže v petih letih po deregulaciji cen vseh naftnih derivatov dosegle raven marž, ki je primerljiva z višino marž v ostalih državah članicah Evropske Unije.
Vlada ocenjuje, da bodo cene na avtocestah še naprej višje, v mestih in ob mejah pa zaradi konkurence nižje.
Dvig marž pa ne bo le posledica deregulacije cen naftnih derivatov temveč, kot meni vlada, tudi zaradi prehoda na zelene tehnologije in posledično znižanja porabe naftnih derivatov, to pa bo posledično privedlo do povišanja stroškov poslovanja distributerjev.
Najugodnejši trenutek za takšno potezo
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je zadovoljen, da se je vlada odločila za liberalizacijo cen vseh naftnih derivatov. Prepričan je, da je zaradi nizkih cen nafte na svetovnih trgih zdaj najugodnejši trenutek za takšno potezo, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.
Minister je ob robu kongresa Združenja Manager v Portorožu spomnil, da si je ves čas ministrovanja, sedaj je v tretji vladi, prizadeval za popolno liberalizacijo cen naftnih derivatov.
Vlada je po Počivalškovih besedah z odpravo regulirane marže odpravila tudi prvo oviro za razvoj konkurence na trgu naftnih derivatov. Med ponudniki bo tako lahko prišlo do večje cenovne konkurence, konkuriranja pri kakovosti ter raznih drugih ugodnostih. Regulirane cene so potencialnim interesentom za vstop na slovenski trg doslej prestavljale preveliko regulatorno tveganje.
Marže trgovcev sicer predstavljajo le manjši, okoli osemodstotni del maloprodajne cene, medtem ko nabavna cena na svetovnem trgu skupaj z dajatvami predstavlja približno 90 odstotkov maloprodajne cene.
Počivalšek ne pričakuje večje korekcije cen, temveč "začetek nove ere". Zagotovil je, da bo agencija za varstvo konkurence bdela nad tem, da bodo "pravila igre korektna". V primeru da bi prišlo do neustrezne in nepredvidene korekcije cen navzgor, pa bi država država lahko in tudi bo ukrepala. Ministrstvo bo po njegovih besedah pripravilo aplikacijo, preko katere bo mogoče pridobiti podatke o cenah naftnih derivatih.