Vlada je določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni.
"Cilj je, da umirimo stanje na trgu pogonskih goriv," je pojasnil Počivalšek. Zatrdil je, da je goriva v Sloveniji dovolj ter da se potrošnikom ni treba bati pomanjkanja.
Cene v svetu rastejo iz več razlogov. Povpraševanje po energentih in s tem po pogonskih gorivih se je povečalo, poleg tega jih potiska navzgor vojna v Ukrajini. "Nekateri naši dobavitelji oz. trgovci so bili preveč in predlogo vezani samo na rusko nafto," je povedal minister.
Pričakovati je, je dodal, da se bodo (nabavne) cene v odvisnosti od te krize povišale, mogoče tudi znižale. "V nobenem primeru ne želimo zaščiti samo ene strani. Poskrbeti moramo tudi za dobavitelje oz. naftne trgovce. Naš interes ni, da pridemo do tega, da bo v Sloveniji ostal samo en dobavitelj pogonskih goriv, zato bomo v skladu s situacijo v naslednjih 30 dneh po potrebi reagirali," je napovedal.
Po njegovih besedah je več vzvodov, s katerimi lahko uravnotežijo dobaviteljski in prodajni pol. Potrebe po sprostitvi rezerv naftnih derivatov trenutno ni, je dodal.
Vlada tudi zaenkrat ne bo sprejela nobenega ukrepa v zvezi z morebitno omejitvijo količin goriva, ki jih lahko na črpalkah v Sloveniji natočijo tujci. "Dejstvo je, da so cene podobne, kot smo jih imeli doslej, mogoče malo nižje. Cene v Avstriji in na Hrvaškem so trenutno malo nad slovenskimi, na Madžarskem dosti pod slovenskimi, v Italiji pa precej nad slovenskimi. V skladu z dogodki na meji bomo sprejemali nadaljnje ukrepe," je povedal minister.
Polanec: Žal to ne bo bistveno spremenilo maloprodajnih cen
"Žal ponovna regulacija cen naftnih derivatov na podlagi povprečja svetovnih cen ne bo bistveno spremenila maloprodajnih cen naftnih derivatov. Cene so v zadnjem času rasle predvsem zaradi šokov na svetovnih trgih in ne zaradi opustitve regulacije. Korist regulacije je le v tem, da bi morda lahko zmanjšali nihanja v cenah znotraj obdobja sedmih dni," pa je ocenil profesor na ljubljanski Ekonomski fakulteti dr. Sašo Polanec.
Po njegovem bi bilo bolj koristno znižati trošarine na naftne derivate in pa delež biogoriv, ki je določen v Sloveniji. "Na ta način bi lahko cene goriv tudi sicer znižali in izboljšali položaj gospodinjstev in podjetij," je dodal.
Regulacijo je v državnem zboru napovedal premier Janez Janša. Spomnil je na paniko, kot smo jo lahko opazovali prejšnji teden, ko so si nekateri v pričakovanju zvišanja cen delali zaloge, ter dejal, da vlada špekulacij na trgu naftnih derivatov ne bo dopustila.