Vlada pripravila novelo zakona o nalezljivih boleznih: Posamezne ukrepe lahko podaljša samo državni zbor

VČ, STA
18.06.2021 23:48
Na dopisni seji je vlada določila besedilo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero želi uresničiti odločbo ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne. Obenem pa je sprejela še predlog sklepa, ki prepoveduje zakonodajni referendum o zakonski noveli.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Vlada je na dopisni seji določila besedilo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero želi uresničiti odločbo ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne. 

Ustavno sodišče je za neustavni spoznalo 2. in 3. točko 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih bolezni, ki vladni strani dajeta možnost, da lahko za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni med drugim omeji gibanje ter prepove zbiranje ljudi po šolah, kinodvoranah, javnih lokalih in drugih javnih mestih, dokler ne preneha nevarnost. To pa pomeni, da zakon vladi prepušča, da po lastnem preudarku izbira načine (vrste), obseg in trajanje omejitev. Odločilo je, da mora državni zbor ugotovljeno neskladje odpraviti v dveh mesecih, dotlej pa se določbi uporabljata.

"V celoti naslavljeni vsi ustavno problematični vidiki"

Besedilo novele zakona, za katero vlada DZ predlaga, da ga obravnava po nujnem postopku, "v celoti naslavlja vse v odločbi ustavnega sodišča izpostavljene ustavno problematične vidike dosedanje zakonske ureditev in bistveno zoži polje proste presoje vlade pri sprejemanju morebitnih omejitvenih ukrepov", so sporočili po dopisni seji vlade.

V primeru najbolj intenzivnih posegov v človekove pravice in temeljne svoboščine predlog novega 39. člena določa poseben mehanizem, po katerem lahko posamezne ukrepe v trajanju nad 90 dni podaljša samo državni zbor.

Test PCR veljaven 72 ur

Vlada je na dopisni seji sprejela tudi spremembe odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve covida-19 z novima oranžnim in zelenim seznamom držav. Nova sprememba je tudi, da vse tretje države, ki niso izrecno navedene na zelenem, rdečem in temno rdečem seznamu, spadajo med oranžne. Veljavnost PCR -testa se podaljšuje na 72 ur od odvzema brisa, pri negativnem hitrem antigenskem testu pa ostaja 48 ur.

Za prihod iz rdečih in temno rdečih držav se ob vstopu v Slovenijo zahteva predložitev testa PCR, oseba pa se nato napoti v karanteno na domu. To ne velja za cepljene in prebolele osebe, ki lahko v Slovenijo vstopijo, če predložijo potrdilo o cepljenju, potrdilo o prebolelosti ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike, so zapisali. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta