Vladni govorec Jelko Kacin je na dopoldanski novinarski konferenci sporočil, da bodo ukrepi prijeli takrat, ko bomo vsi razumeli, da samo vsak od nas in vsi skupaj lahko obrnemo krivuljo naraščanja okužb navzdol. Brez sodelovanja vseh smo skupaj nemočni. "Verjamem, da to zmoremo." Z današnjimi številkami imamo pri nas 257,21 okuženih na 100.000 prebivalcev.
Specialist infektologije in intenzivne medicine Tomaž Vovko pravi, da je na intenzivnem oddelku ljubljanskega UKC trenutno 20 bolnikov. Razmere so po svoje grozne, pravi zdravnik, ki je na novinarsko konferenco prišel neravnost iz dežurne službe. "Skrbel sem za te bolnike, načeloma je standard tak, da na enega zdravnika pride 1,7 bolnika. Mi smo štirje specialisti, ki zdravimo 20 bolnikov. Delamo bistveno več kot kadarkoli doslej. Tudi medicinske sestre, ki tukaj delajo že 20 let, povedo, da še nikoli do zdaj niso imele tako hudih obremenitev."
"Zadnji čas je, da stopimo skupaj. Da začnemo gledati, kakšne so dejanske številke"
Vovko ljudem poskuša dopovedati, da niso pomembne le številke, pač pa zgodbe, ljudje, ki zbolevajo. "Na intenzivni negi je povprečna starost 65 let, razpon je od 42. do 85. leta." Pravi, da te bolnike še lahko vzdržujejo, a ko se bodo okužbe višale, to ne bo več mogoče.
"Povem vam zgodbo z zadnje nedelje. Pripeljali so 58-letnega gospoda, brez vsakršnih bolezni, zdravega, fit, brez povišane teže. Zbolel je tako kot drugi za prehladnimi znaki, imel je visoko vročino," opisuje zdravnik. Zadnjih pet dni, preden je prišel v bolnišnico, je težko dihal, a sam tega ni niti opazil, naj obišče zdravnika, mu je prigovarjala žena. "Ob sprejemu v bolnico je bil praktično umirajoč, ustavilo se mu je srce. Oživljali smo ga, rešili," razlaga in doda, da je njegovo stanje zdaj nekoliko boljše. Pravi, da je zdaj to še možno, če bo bolnikov bistveno več, tovrstno reševanje ne bo več mogoče. "Gotovo imate sina, prijatelja, starša, ki je popolnoma zdrav in si verjetno želi še živeti," opozarja Tomaž Vovko. "Poglejte prijatelja, ki je star okoli 40 let. Si res želimo, da se tu konča. Zadnji čas je, da stopimo skupaj. Da začnemo gledati, kakšne so dejanske številke. Da se nehamo pogovarjati, ali je res težko imeti masko gor, imeti zakrit nos. Življenje je takšno, da je lepo, lahko ga uživamo, živimo polno, dajmo ga zaščititi."
Okuženih pet duhovnikov, en umrl
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je danes na novinarski konferenci sporočil, da letos ob 1. novembru na pokopališčih ne bo javnih molitev in blagoslovov. Pozval je k spoštovanju ukrepov, sprejetih za zajezitev širjenja novega koronavirusa, pa tudi k medsebojnemu spoštovanju, prijaznosti in k pomoči tistim, ki jo potrebujejo.
Zore je spomnil, da ponovno vstopamo v čas novih omejitev. Z današnjim dnem so v rdečih statističnih regijah namreč prepovedani verski obredi z navzočnostjo ljudi. Zato je Zore povabil vernike, da v naslednjih tednih okrepijo molitev v družini ter svojo vero in se udeležijo osebnega obhajila, ki bo na voljo v župnijah.
Katoličani v oranžnih statističnih regijah pa se lahko udeležijo svetih maš v svojih župnijah, ki bodo od danes omejene na deset vernikov. "Zlasti ob koncih tedna bo to povzročilo veliko preglavic duhovnikom, ki bodo morali odločati, kdo se bo lahko udeležil maše in kdo ne. Zato duhovnike vabim, da v takšnih primerih omogočite vernikom prejem obhajila zunaj svete maše," je navedel Zore.
Duhovniki bodo opravili molitve in blagoslove grobov brez navzočnosti vernikov
V župnijah v rdečih regijah bo verouk do nadaljnjega potekal na daljavo. "Starše pa vabim, da si vzamete čas za svoje otroke in poskrbite za njihovo versko vzgojo," je dejal Zore. Prosil je, da se ob večerih zberejo in molijo v družini. V oranžnih regijah pa bo od prvega do petega razreda verouk potekal kot običajno, od šestega razreda pa na daljavo.
V navodilih, ki so jih izdali škofje, je zapisano, da zaradi epidemije letos na pokopališčih ne bo javnih molitev in blagoslovov. "Duhovniki bodo opravili molitve in blagoslove grobov brez navzočnosti vernikov. Zato vabim vernike, da obiščejo grobove in se v molitvi hvaležno spomnijo pokojnih na način, da ne bo prihajalo do nepotrebnega druženja in okužb. Varovanje zdravja je naša naloga in dolžnost," je dejal Zore in pozval k sledenju ukrepom vlade.
"Njihov namen je zmanjšati število okužb in preprečiti preobremenjenost zdravstvenih ustanov in zdravstvenih delavcev. Zato naj bodo nošnja maske, omejitve gibanja, vzdrževanje razdalje in uporaba aplikacije moja podpora vsem, ki si prizadevajo za omejitev epidemije," je je poudaril.
Ko bomo vedno več časa zaprti v svojih stanovanjih, bo lahko prihajalo do napetosti
Ob koncu je dejal, da sicer ne vemo, koliko časa bodo trajali novi ukrepi in kakšne dodatne ukrepe bo morala država sprejeti v naslednjih tednih. "Vem pa zagotovo, da smo vsak dan bliže koncu epidemije. Zato je pomembno, da v svojih srcih ne izgubimo upanja in ljubezni".
Ko bomo vedno več časa zaprti v svojih stanovanjih, bo lahko prihajalo do napetosti, je opozoril. "Zato je pomembno, da smo vedno drug do drugega prijazni in spoštljivi ter si morebitne krivice odpustimo. Ob tem ne smemo pozabiti na starejše, bolne in osamljene, na tiste, ki nimajo zaposlitve in so v stiski. Vsak naj jim pomaga, kolikor more," je pozval.
Zore je spregovoril tudi o okužbah med duhovniki. Trenutno je šest duhovnikov v karanteni, pet je okuženih, eden s covidom-19 pa je ponoči umrl. (STA)