V tokratni anketi smo postavili še nekaj vprašanj, povezanih s cepljenjem in ukrepi vladnega kabineta za omejitev epidemije covida-19. Državljani so, sodeč po anketi, cepljenju še naprej naklonjeni. Če združimo odgovora, da se bodo verjetno in zagotovo cepili, je takih skoraj 60 odstotkov, skoraj 30 odstotkov pa se jih zagotovo ali verjetno ne bi cepilo.
Odnos do cepljenja se v zadnjem trimesečju ni bistveno spremenil, v primerjavi z lanskim decembrom in letošnjim januarjem je sicer nekaj manj tistih, ki bi se "zagotovo cepili".
Decembra lani je namreč 46,6 odstotka vprašanih zatrdilo, da bi se zagotovo cepili, ta odstotek je februarja 42,2. Javno mnenje je ob tem naklonjeno tudi cepivom kitajskih in ruskih proizvajalcev, ne le zahodnih farmacevtskih družb. Da naj Slovenija uporabi tudi ta cepiva, meni namreč skoraj 55 odstotkov vprašanih, dobra četrtina pa temu ni naklonjena. Nekaj več kot 20 odstotkov vprašanih o uvedbi kitajskih in ruskih cepiv nima mnenja.
Anketirance smo vprašali tudi, kateri preventivni ukrep jih v času epidemije najbolj moti. Pričakovano se je na prvo mesto uvrstilo šolanje na daljavo (27,8 odstotka), skoraj enako kot šolska omejitev pa državljane motijo omejitve gibanja (26,5). Na tretje mesto se je s 14,1 odstotka uvrstila zmanjšana dostopnost do zdravnikov oziroma zdravstvenih storitev.
V manjših odstotkih sledijo policijska ura, zaprtje trgovin in omejitve druženja. Zanemarljiv odstotek jih moti zaprtje gostinskih lokalov, obvezna uporaba mask in omejitev potovanj v tujino.
O anketi
Vox populi je javnomnenjski raziskovalni projekt časnikov Dnevnik in Večer, njegov izvajalec je agencija Ninamedia. Med 9. in 11. februarjem 2021 so opravili telefonsko javnomnenjsko raziskavo po metodi CATI. Z računalniškega seznama so poklicali 5766 naključno izbranih telefonskih naročnikov, 2231 ni bilo dosegljivih, 1939 jih ni želelo sodelovati v anketi, 896 pa jih ni ustrezalo vzorčnim določilom. Anketiranih je bilo 700 oseb. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer so zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Standardna napaka vzorca je +/-3,7 odstotka. Rezultati so prikazani v odstotkih (%).
Uporaba rezultatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, družb Dnevnik in Večer. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njunih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.