(VOX POPULI) Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja? 80 odstotkov anketiranih je za

VČ, A.L.
29.08.2019 14:41

Ljudski glas podpira predlog Levice, med delodajalci pa razburjenje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Večinsko, 80-odstotno, ste sodelujoči v Večerovi internetni anketi Vox populi na vecer.com za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja! Podpirate predlog Levice, "projektne" partnerice vlade Marjana Šarca, ki predlaga, da se dopolnilno zavarovanje ukine tako, da se prenese v obvezno. Proti vas je 20 odstotkov. Skupaj glasov: 1056. 
Kaže, da bo jesen, ko zavarovalnice tudi dražijo dopolnilno zavarovanje, pestra tudi na to temo. Čaka se na korake ministrstva za zdravje, v vrhu katerega je leto od nastanka vladne koalicije že minister št. 2. In že se nabirajo pozivi proti predlogu Levice. Danes so se oglasili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Odločno nasprotujejo predlogu Levice, ker da bo "breme te populistične poteze na koncu zopet nosilo gospodarstvo". Predsednik OZS Branko Meh"Ne pristajamo na nikakršno dodatno obremenitev gospodarstva. Nabiranje političnih točk z na videz všečnimi predlogi Levice na račun delodajalcev je za nas nedopustno." Obrtno-podjetniška zbornica pričakuje celovito zdravstveno reformo, "ki bo vprašanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja rešila na ustreznejši način".

Predlog Levice predstavlja korenit poseg v obstoječi sistem

Oglasili so se tudi na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), kjer so sporočili, da pozdravljajo današnje negativno stališče koalicije do predloga Levice. Predlog, po katerem bi v zdravstveni sistem namesto sedanjih 1,5 milijona zavarovancev prispevalo le še 900.000 delovno aktivnih, je nesprejemljiv in nevaren.
"Zdravstvene storitve koristijo vsi enako, ne glede na višino plačanih prispevkov. Osnovno zdravstveno zavarovanje, v katerem se letno zbere okoli 2,4 milijarde evrov, močno temelji na solidarnosti. Zato že danes zaposleni z minimalno plačo prispeva v zdravstveno blagajno na letni ravni toliko, kot plača nekdo pri 6,2-kratniku povprečne plače v enem mesecu. Zdravstvene storitve so obema dostopne enako," so sporočili.
Sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je bil uveden z namenom okrepitve zdravstvenega sistema. Preko tega kanala v zdravstvo priteče dodatnih 500 milijonov evrov. "Zato predlog Levice predstavlja korenit poseg v obstoječi sistem. Ogroža njegovo stabilnost in dolgoročno vzdržnost. Hkrati pa bi kar za 19 odstotkov dvignil prispevek delodajalcev in najbolj razvojnih kadrov za zdravstveno zavarovanje; čeprav je Slovenija že sedaj med najbolj obremenjenimi v Evropi. Dodatna obremenitev gospodarstva pa bo poslabšala njegovo konkurenčnost."

Gospodarstvo želi zdravstveno reformo

"Predlagatelji niso dobro premislili posledic, ki bi jih predlog imel tudi za državni proračun. Ker bi se zaradi višjega prispevka za zdravstveno zavarovanje znižala osnova za dohodnino, bi država izgubila del davčnih prilivov. Izgubljeni prihodek iz naslova dohodnine bi najverjetneje morala nadomestiti z novimi davčnimi obveznostmi," sporočajo na GZS.
Kot so sporočili, na Gospodarski zbornici Slovenije nasprotujejo konceptu, ki ga je predlagala Levica. Za zagotavljanje stabilnosti zdravstvenega sistema je to napačna pot. Gospodarstvo želi zdravstveno reformo, vendar tako, ki bo omogočala kakovostno in dostopno zdravstvo za pošteno ceno. "Stopnja zaposlenosti je v Sloveniji trenutno rekordno visoka. A žal nihče ne more dati jamstva, da bo taka tudi čez dve leti, kaj šele čez pet let. Zdravstveni sistem, ki sloni skoraj v celoti le na delovno aktivnih, je tvegan za celotno družbo," pa poudarja mag. Sonja Šmuc, generalna direktorica GZS.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta