Vrhovno tožilstvo zaradi komisije o Kanglerju na ustavno sodišče poslalo zakon o parlamentarni preiskavi

M.R.
01.10.2019 11:45

Vrhovno državno tožilstvo in generalni državni tožilec Drago Šketa sta na ustavno sodišče vložila pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti ter ustavno pritožbo zakona o parlamentarni preiskavi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

To se nanaša na ustanovitev parlamentarne komisije, ki naj bi ugotavljala politično odgovornost pri pregonu nekdanjega mariborskega župana in sedanjega državnega svetnika Franca Kanglerja. Preiskavo je sicer zahteva državni svet na podlagi več kot 20 kazenskih postopkov zoper Kanglerja, ki so se vsi končali v njegovo korist.
Z vrhovnega državnega tožilstva so danes sporočili, da so resno zaskrbljenost zaradi ustavno nedopustnega posega zakonodajne oblasti v ustavno neodvisnost pravosodja izrazili že pred odreditvijo parlamentarne preiskave. "V duhu spoštovanja temeljnih načel ustavnih norm in mednarodnih aktov je pozvalo nosilce javnih funkcij k spoštovanju slovenskega in evropskega pravnega reda. Zaradi poseganja zakonodajne veje oblasti v neodvisnost tožilstva in sodstva je Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope (GRECO) zoper Republiko Slovenijo uvedla ad hoc postopek po Pravilu 34," so danes zapisali v sporočilu za javnost. 
Ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev pravosodne funkcije presega meje ustavnih in zakonskih pristojnosti državnega zbora in državnega sveta, nadaljujejo na vrhovnem tožilstvu, saj da nosilci pravosodnih funkcij niso politično odgovorni. Zato je z vidika ustavnih načel takšno ravnanje nesprejemljivo in po,eni grob poseg v vladavino prava. 
"Koncept neodvisnosti in nepristranskosti je nujno potreben za zakonito in legitimno odločanje v pravosodnem varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin slehernega državljana. Parlamentarna preiskava, tudi v odprtih kazenskih postopkih, pomeni neposreden politični pritisk, ki ogroža neodvisnost presoje, tudi za bodoče kazenske zadeve," so zaključili. 
Pretekli teden so sicer poslanke in poslanci potrdili predlog za sestavo parlamentarne preiskovalne komisije. Vodil jo bo poslanec SDS Žan Mahnič, v njej pa bodo sodelovale le tri opozicijske stranke, saj predstavniki koalicije in Levice svojih članov vanjo niso predlagali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta