Dodatni ukrepi/omejitve vsaj 14 dni
Šole in vrtci
Šolanje na daljavo se nadaljuje, vrtci odprti le za nujne primere
Javni promet
Od ponedeljka: javni prevoz in šola vožnje se v celoti ustavljata. Delujejo taksi službe.
Trgovina, storitve
Od ponedeljka: Odprte ostajajo živilske trgovine, tržnice in kmetijske prodajalne, drogerije, lekarne, trgovine z medicinskimi pripomočki, kioski, bencinske črpalke, banke, zavarovalnice, pošte, dostavne službe. Zagotavljati morajo ustrezno razdaljo med strankami in ločene vhode ter izhode. Zapirajo se nenujne prodajalne. Zaprti ostajajo hoteli (razen za izjeme, gospodarske in diplomatske delegacije, športne ekipe) kozmetični in frizerski saloni, velnesi, fitnesi ...
Delujejo: dimnikarji, servisne delavnice, v katerih opravljajo popravila motornih vozil in koles, avtoličarske in avtokleparske delavnice, vulkanizerji.
Gostinstvo
- Lokali in restavracije ostajajo zaprti. Prevzem in dostava delujeta naprej, a ne med policijsko uro. Konzumiranje hrane in pijače je prepovedano na javnih površinah
Gospodarstvo
- Industrijska proizvodnja se ne ustavlja, a deluje ob vseh zaščitnih ukrepih. Gradbeništvo lahko deluje na nenaseljenih gradbiščih.
Kultura
- Knjižnice so odprte, če lahko zagotovijo 30 kvadratnih metrov na obiskovalca.
Šport
- V zaprtih prostorih lahko trenirajo le poklicni športniki.
Upravne enote
- Le za najnujnejše primere.
Sodišča
- Poslujejo, a v omejenem obsegu, naroke opravljajo le v nujnih zadevah.
Drugi ukrepi
- Ni več mogoče kot doslej zbiranje do 6 oseb, razen če bodo zbrani člani družine oz. člani skupnega gospodinjstva. Ukrep velja od petka opolnoči.
- Prepovedani so maše, verski obredi, poroka kot dogodek. Sklenitev zakonske zveze je dovoljena s soglasjem ministra za delo.
- Prepoved gibanja (razen za izjeme) med 21. in 6. uro ostaja.
- Prepovedano je gibanje med občinami, izjeme enake kot doslej: dostop do delovnega mesta, premoženja, zdravstvenih, sodnih, upravnih storitev, skrb za bližnje, dostop do storitev, ki jih v občini prebivanja ni.
- Od ponedeljka: lastništvo nepremičnine ali plovila ni več med izjemami za prehajanje meje brez karantene. Prav tako ne bo več mogoč obisk ožjih družinskih članov v roku 72 ur zunaj EU oziroma schengenskega območja.
- Do sedaj je veljalo, da so osebe, ki jim je bila odrejena karantena zaradi prihoda v Slovenijo iz rdeče države, imele možnost predčasne prekinitve karantene z negativnim testom na koronavirus. Ta ukrep sicer ostaja, a lahko karanteno na tak način prekinejo šele po petih dneh.
Strožji ukrepi za krajši čas. To je današnja odločitev vlade. Po 14 dneh, po tolikšni inkubacijski dobi, pa predvidoma nadzorovano sproščanje.
Glavni namen strožjih ukrepov je čim bolj omejiti vse stike, je na popoldanski tiskovni konferenci po dolgi seji vlade, na kateri se je pretresalo dozdajšnje in nove omejitve, povedal minister za zdravje Tomaž Gantar: "Zavedamo se vseh stisk, v katerih so ljudje in gospodarstvo. Gospodarska škoda je lahko veliko večja, če bi epidemija ušla izpod nadzora in bi trajala dlje časa. Zato poskušamo v krajšem obdobju s strožjimi ukrepi doseči, da se stanje umiri."
Minister Hojs: Preživljanje vikendov v BiH ni več mogoče
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je podrobneje predstavil odloke za omejitev gibanja naslednja dva tedna. Med izjemami za prehajanje meje brez karantene od ponedeljka ne bo več lastništva nepremičnine ali plovila, je povedal notranji minister. "Preživljanje vikendov v BiH ni več mogoče," je rekel na tiskovni konferenci, obiski družinskih članov bodo dovoljena izjema le v mejah Evropske unije oziroma schengna ...
Minister Gantar: Da se zdravstveni sistem ne ustavi
Epidemija je v porastu povsod po Evropi. Več kot 100 dni že v veliki večini držav dnevno število okužb narašča, je povedal minister za zdravje Tomaž Gantar, in sprejemajo se strožji ukrepi. Skupaj z okoliščinami pri nas je treba videti tudi naraščanje števila okužb v naši soseščini, je reke. Cilj je, da se ob velikem naraščanju števila bolnikov obdrži delujoč zdravstveni sistem. Da lahko odgovori na potrebe bolnikov s covidom-19 in druge. V Sloveniji pa da smo imeli že pred epidemijo zdravstveni sistem nastavljen na minimum, tako minister.
Prva cepljenja sredi decembra
Slovenija si je zagotovila cepivo za 60 odstotkov populacije. Začeli bodo z ogroženimi skupinami, je napovedal minister Tomaž Gantar. "V ponedeljek imamo prvi sestanek s prvim proizvajalcem cepiva. Skušali bomo doreči možnosti za začetek cepljenja v drugi polovici decembra."
Število dnevno potrebnih postelj se v Sloveniji vsak dan poviša za kakšnih 20, zasedenih je zdaj nad 1200 postelj, problem je tudi okuženo medicinsko osebje. Dodatna težava je po ministrovih besedah vedno višja številka starejših okuženih (nad 65 let). 44 odstotkov okuženih je v delovno aktivni dobi, okužen pa vsak 22. prebivalec, to kažejo projekcije. "Naš namen je, da začarani krog širjenja okužbe prekinemo," je rekel. Krivulja obolelih narašča, smo pa eksponentno rast spremenili v linearno z ukrepi, ki veljajo od konca oktobra. Vsako sproščanje ukrepov zdaj bi po Gantarjevih besedah spet povzročilo eksponentno rast in agonijo. Če želimo doseči, da gredo otroci nazaj v šolo in da ljudje lahko normalno delajo, da bi nato lahko le šli v sproščanje ukrepov, je treba dnevno število okuženih bistveno znižati. Gospodarska škoda je lahko veliko večja, če nam epidemija uide nadzoru, tako je odločitve vlade pojasnil minister Gantar.