Kakšno je stanje v Mercatorju nekaj dni po prerivanju, verbalnih, celo fizičnih obračunih? Pravijo, da je javni poziv, kot kaže, zalegel. "Morda tudi zato, ker so celotne skupnosti bolj pozorne na primerno vedenje tudi pred trgovinami in v njih, saj je nemoteno delovanje trgovin velikega pomena za normalno življenje." Na vprašanje, zakaj je do verbalnih in fizičnih obračunov pravzaprav prišlo, odgovarjajo: "Največ prerivanja in besednih napadov je bilo zaradi omejenega števila kupcev v trgovini, kar pomeni, da je tudi vstop v trgovino omejen. Nestrpnost je pri nekaterih povzročila tudi prednost za starejše, nosečnice in invalide od 8. do 10. ure. Gre za vladni odlok, ki ga v Mercatorju spoštujemo, nekateri posamezniki pa so očitno to razumeli kot omejitev s strani trgovcev." Poudarjajo, da so trgovine dobro založene z vsem potrebnim, zato ni nobenega razloga za nestrpnost in ne za nakupe na zalogo. Zraven svetujejo: "Tisti, ki ne sodijo v občutljive skupine, pa je bolje, da se v trgovino odpravijo po 10. uri, saj je namen vladnega odloka tudi ta, da se generacije na manjših prostorih ne mešajo, in tudi tako preprečujemo širjenje virusa."
Je toaletni papir "vroča roba" tudi pri nas?
Iz tujine že več tednov prihajajo fotografije in posnetki, na katerih ljudje v nakupovalne vozičke panično zlagajo kupe toaletnega papirja, medtem je večkrat prišlo celo do pretepa. Je toaletni papir "vroča roba" tudi pri nas? V Mercatorju pravijo, da je kupovanje toaletnega papirja na zalogo "izrazito impulziven in neracionalen nakup. Tudi pri nas so kupci nek konec tedna planili v trgovine po zaloge in med izdelki, ki so jih največ kupovali, je bil tudi toaletni papir. Seveda ga je ponekod hitro zmanjkalo, saj nismo utegnili zalog dovolj hitro dovažati v trgovine. Ko so kupci ugotovili, da tako početje ni smiselno in da je vsak dan toaletni papir na voljo, pa tudi drugih izdelkov dovolj, so postali nakupi bolj umirjeni".
Tisti, ki povzročajo izgrede so, jasno, v manjšini. V Mercatorju povedo, da je večina kupcev uvidevna, za kar se jim zahvaljujejo. "Cenijo naše napore, posebej pohvalijo zaposlene v trgovinah, saj vidijo, kako pomembno je njihovo delo in kako požrtvovalno delajo. Zaradi posameznikov ne smemo dopustiti, da bi bilo med nami manj solidarnost in dostojnosti." Kupce ob tem znova opozarjajo, naj ohranjajo medsebojno razdaljo tudi pri blagajnah in "naj uporabljajo rokavice, naj izdelkov, ki jih ne bodo kupili, ne otipavajo, in naj si pred obiskom trgovine in po njem dobro umijejo ali razkužijo roke".
V veljavi spremenjen odlok o minimalnem delovnem času živilskih trgovin
Konec minulega tedna so začele veljati spremembe odloka, s katerimi je vlada minimalni delovni čas živilskih prodajaln skrajšala na 18. uro. S tem je odgovorila na zahteve sindikata delavcev trgovine, ki je v primeru, da bi morale vse trgovine ostati odprte najmanj do 20. ure, grozil s stavko. Določen obratovalni čas ne velja več za manjše trgovce.
Vlada je na petkovi dopisni seji sprejela spremembe odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji. Za prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, je z njim določila obratovalni čas od vsaj 8. do najmanj do 18. ure.
Spremenjen odlok hkrati določa izjemo od sicer z odlokom določenega obratovalnega časa prodajaln z živili in kmetijskimi pridelki, in sicer za mikro in majhne družbe, samostojne podjetnike posameznike ter zadruge, ki bodo v skladu z odlokom lahko sami določali obratovalni čas. To je, kot je spomnila vlada, nujno zaradi organiziranja dela v okviru obstoječega kadra in običajnega obratovalnega časa.
Namen določitve minimalnega obratovalnega časa je sicer preprečevanje stikov zaradi epidemije.
Vlada je natančneje določila tudi prodajalno z živili na način, da je to "prodajalna, ki v pretežni meri prodaja živila". V izjeme od prepovedi delovanja pa je dodala tudi prodajalne s hrano za živali. (STA)
Razmere urejene, kupce prosijo za strpnost in potrpljenje
V tej situaciji ne gre pozabiti niti na trgovce in tiste, zaposlene v logistiki, ki so, kot pravijo v Mercatorju, v "prvih dneh in tednih bili resnično obremenjeni, saj sta bila tako frekvenca obiska kot obseg nakupov izredno povečana. Ves čas pa so dobivali natančna navodila, kako ravnati za samozaščito in za zaščito kupcev, na voljo imajo maske, rokavice in razkužila, zelo hitro smo namestili tudi zaščitne pregrade in talne nalepke pri blagajnah, tudi odlok o omejitvi števila oseb hkrati v trgovini je bil dobrodošel. Kadrovskim zmogljivostim smo tudi prilagajali delovni čas trgovin. Razmere so zdaj urejene, vse kupce prosimo za strpnost in potrpljenje, če morajo kdaj počakati na vstop v trgovino, in se jim za sodelovanje in podporo iskreno zahvaljujemo".