Zelo malo ljudi ve za varne točke, hkrati pa so te zelo neenakomerno razporejene. Aplikacija otroke in mladostnike usmeri do najbližje varne točke, saj v nevarnosti lažje pogledajo na telefon, kot pa varne točke iščejo po zemljevidu," je zmagovalno aplikacijo hackathona Moja varnost in mobilnost opisal eden od članov tričlanske študentske ekipe Veveric, Jure Tič. Dva tisoč petsto evrov so si prislužili z mobilno aplikacijo Varuh, ki mladostniku pomaga pri iskanju Unicefovih varnih točk ob ogroženosti ali stiski. Med drugim omogoča klicanje policije, obveščanje prostovoljcev na varni točki in sporočanje vrste stiske, s katero se mladostnik sooča. Varuh ponuja tudi rešitev za povečanje števila varnih točk in pošiljanje posnetka telefonske kamere.
Aplikacija otroke in mladostnike usmeri do najbližje varne točke
Tudi virtualna policistka
Zelo zanimive pa so bile tudi kreativne tehnološke rešitve preostalih skupin. Predstavljena je bila na primer aplikacija za najem zasebnih parkirnih mest v Ljubljani, turistično obremenjenih mestih in drugih večjih evropskih mestih, tako imenovani park sharing. Pa aplikacija Lucija, virtualna policijska svetovalka, ki pomaga v stiski, ozavešča in izboljšuje varnost. In aplikacija Carebear za spremljanje gibanja otrok.
Drugo mesto za aplikacijo Moja varnost
Drugo mesto in 1500 evrov je pripadlo ekipi Švepsa, ki je predstavila mobilno aplikacijo Moja varnost. Gre za celovito rešitev za državljane in tujce, ki vsebuje podatke o okolici, kjer je mogoče na zemljevidu videti pomembne splošne informacije (mesto nesreč, radarjev, bolnišnice, kritične točke ...). Ponuja neposredno komunikacijo s policijo v obliki interventnega klica. Dodatno ponuja enostavno plačevanje parkirnin. Predlaga tudi interaktivne možnosti sodelovanja s policijo z anonimnimi prijavami, omogoča aktivno sodelovanje pri iskanju pogrešanih oseb, ponuja navodila za reševanje življenj, državljane pa pri tem motivira s sistemom nagrajevanja. Ekipa je izpostavila možnost razvoja tudi posebne verzije za starejše in tujce.
Kolovarnik naslovil problem kraje koles
Tretje mesto (in 1000 evrov) je občinstvo namenilo ekipi Full IN, ki je z aplikacijo Kolovarnik naslovila problem kraje koles. Z njo bi uporabniki podatke o ukradenem kolesu lažje posredovali policiji, ob nakupu rabljenega kolesa pa bi lahko preverili, ali je kolo, ki ga kupujejo, ukradeno.
"Policija je z velikim zanimanjem prisluhnila predlaganim rešitvam in jih bo v nadaljevanju poskusila implementirati za uporabo v vsakdanjem življenju. Ključni namen sodelovanja v hackathonu je bil namreč približati se ljudem s storitvami, in sicer na način, ki ga predlagajo ljudje sami. Naša pričakovanja so bila v celoti izpolnjena," je dejal pomočnik direktorja Urada za informatiko in telekomunikacije na Generalni policijski upravi Igor Vučko.