Za kronične bolezni bo kmalu uvedena trajna napotnica

Urška Mlinarič
08.05.2021 05:00
S širšim obsegom pravic iz zavarovanja, tudi na podpročju zobozdravsta, in drugimi ukrepi želi zdravstveni zavod med drugim razbremeniti zdravnike na primarni ravni.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Če je doslej osebni zdravnik lahko podpisal napotnico, ki je veljala do največ enega leta, bodo zdravniki že v kratkem imeli možnost izdati trajno napotnico za kronične bolezni. Za katere kronične bolezni jo bo mogoče izdati, bo določila direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Tatjana Mlakar, ki je včeraj predstavila spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in novosti v sistemu pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. S tem širijo obseg pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in zobozdravstvenih storitvah, zmanjšujejo administrativna bremena za zavarovane osebe in nadaljujejo z zmanjševanjem administrativnih obremenitev zdravnikov.

Gotovo za sladkorne bolnike, onkološka obolenja ...

Prav uvedba trajne napotnice za kronične bolnike je ena od teh razbremenitev, pri čemer Ana Vodičar, direktorica oddelka ZZZS za pravice, pravi, da bodo med kronične bolezni, kjer bo taka napotnica mogoča, zagotovo sodile sladkorna bolezen, onkološka obolenja in hujše kronične ledvične bolezni. Tovrstno napotnico bo veljala ves čas, ko je potrebno zdravljenje, skrb za zdravje bolnika pa bo prevzel bolnišnični zdravnik, ki bo lahko, če bo ocenil, da zdravljenje ni več potrebno, napotnico tudi zaključil. Bolnišnični zdravnik bo poslej tudi imel možnost bolnika napotiti v zdravilišče tudi za nenadaljevano zdraviliško zdravljenje. Zdravnik v zdravilišču pa bo imel možnost, da odredi reševalni prevoz, kar si je doslej moral pacient urejati preko osebnega zdravnika. Do zdraviliškega zdravljenja bodo po novem upravičeni tudi bolniki z večjimi poškodbami medenice.

Mariborska enota ZZZS
Igor Napast

Na področju fizioterapije bodo bolniki, ki imajo kostno-fizične bolezni, upravičeni do fizioterapije vsakokrat, ko se jim bo akutno stanje poslabšalo, pri čemer te ne bodo omejene le na deset dni.

Dve novosti sta tudi pri zobozdravstvenih pravicah; zaradi nujnih stanj, kot so poškodbe zob in ustne votline, vnetja v ustni votlini, močnejše krvavitve in hudih bolečin v ustih bo lahko pacient brezplačno obiskal zobozdravnika kadarkoli in to ne le svojega, tudi zobozdravnika brez koncesije. Otroci pa bodo upravičeni do brezplačne zamenjave zalivke pri mlečnih zobeh že po devetih mesecih in ne kot je veljalo doslej, šele po treh letih.

Šest milijonov stroškov za ZZZS

Skozi leto pa bodo pričele veljati pravice do kar 15 novih medicinskih pripomočkov. Že sredi maja bo uveljavljena pravica do sodobne inzulinske črpalke z zaprto zanko, za katero so doslej zavarovanci doplačevali, odslej pa to ne bo več potrebno. Bolniki, ki bodo uporabljali ta aparat, bodo upravičeni tudi do senzorja in kontinuiranega merjenja glukoze. Poslej bodo tudi odrasli epileptiki upravičeni do čelade, tisti, ki zaradi bolezni uporabljajo električni skuter, pa bodo poslej njihovi lastniki, medtem ko so ga doslej najemali.

Zdravstvena blagajna bo imela zaradi širitev pravic šest milijonov evrov dodatnih stroškov letno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta