Za ta virus je značilno, da se širi z najmanjšimi delci, aerosoli. Zato imajo tako pomembno vlogo maske, distanca, zračenje

Andreja Kutin Lednik
13.04.2021 06:00
Pri delu v zaprtih prostorih in odpiranju gostinskih teras so aerosoli ključen dejavnik, ki vpliva na širjenje okužb. Okužbe na delovnih mestih pa so še vedno med najpogostejšimi. Premalo delamo od doma.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ob primerni razdalji je prenos virusa na prostem minimalen. 
Sašo Bizjak

Vse več je dokazov, da poleg družabnih stikov, največkrat družinskih, za vztrajno širjenje okužb s SARS-CoV-2 "skrbijo" delavci, ki svoje delo opravljajo na delovnem mestu. V mnogih panogah je sicer delo od doma neizvedljivo, a delež zaposlenih, ki so delali od doma, je bil novembra občutno višji kot februarja. Po podatkih državnega statističnega urada je novembra delalo od doma 17,2 odstotka zaposlenih, februarja je bil ta delež le 8,8 odstotka. Da je delo na daljavo eden od ključnih ukrepov za zajezitev širjenja epidemije, opozarja tudi covid strokovna skupina, ki obenem opozarja, da je tveganje za okužbo na prostem majhno.

Odprtje teras bi lahko zmanjšalo pritisk na širjenje virusa

Vlada v tem času pretresa tudi možnost odprtja gostinskih teras. Ključni mehanizem, ki poganja širjenje okužb, so aerosoli. Vse več raziskav dokazuje, da je prenosov virusa na prostem zelo malo, glavnina okužb se zgodi v zaprtih prostorih, kjer aerosoli, nekaj mikrometrov veliki delci, ostanejo v zraku tudi več ur. V nemški raziskavi združenja za raziskave aerosolov so izračunali, da je možnost okužbe na prostem 0,1 odstotka.

"Epidemiologi že zelo dolgo zagovarjamo stališče, da je tveganje za prenos okužbe na prostem minimalno, zato so stiki v odprtih prostorih veliko bolj varni kot v zaprtih. In ker stikov ne moremo povsem omejiti, je bolje spodbujati stike zunaj, na varnem," meni Zoran Simonović, vodja epidemiološke službe NIJZ v Mariboru​. Seveda se je tudi zunaj mogoče okužiti, če se kužna kapljica neposredno prenese na drugo osebo na razdalji metra do metra in pol, ključno pa je, da prenosa z aerosoli na odprtem ne moremo pričakovati, pravi in še doda: "Odprtje teras se mi zdi celo ukrep, ki zmanjšuje pritisk na širjenje virusa v zaprtih prostorih, in zato smo epidemiologi zagovarjali odprtje teras v vseh regijah, ko so se odpirale le v rumenih."

Delo na daljavo je eden od ključnih ukrepov za zajezitev virusa. Ta se v zaprtih prostorih širi najhitreje. 
Andrej Petelinšek

Kot cigaretni dim

Dr. Matej Kanduč z oddelka za teoretično fiziko Instituta Jožef Stefan obnašanje aerosolov ponazori tudi s cigaretnim dimom. "Nove raziskave pravzaprav potrjujejo, kar smo že vedeli od prejšnjega marca, razlika je le, da so sedaj to dojele še večje organizacije, kot sta Ameriški center za nadzor bolezni in Svetovna zdravstvena organizacija. Virus je obstojen predvsem v zaprtih prostorih. Ko izdihnemo, izdihnemo cel živalski vrt delcev različnih velikosti - od največjih do najmanjših - in ti glede na velikost ostanejo v zraku od nekaj minut do nekaj ur. V zaprtem prostoru so aerosoli ujeti v zrak, ki smo mu izpostavljeni, zunaj pa se razpršijo v ogromen volumen. Najboljša je primerjava s cigaretnim dimom, kjer vidimo, kako se delci vrtinčijo v zaprtem prostoru v oblakih in se zelo počasi posedajo po površinah," je dejal.

Tudi omenjena nemška raziskava ugotavlja, da bodo šele nadaljnje študije ugotovile, kako dolgo virus v aerosolu sploh preživi. "Te raziskave so izjemno zahtevne. Izdihanih aerosolov se tudi ne vidi in se jih ljudje zato ne zavedajo. Vemo pa, da je za ta virus značilno, da se v nasprotju z drugimi respiratornimi virusi, kot so denimo virusi gripe, ki se širijo z večjimi kapljicami, širi z najmanjšimi delci, aerosoli. To je največji mehanizem širjenja in zato imajo tako pomembno vlogo maske, distanca, v zaprtih prostorih pa zračenje," opozarja Kanduč.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta