Prehajamo v teden, ko si bodo zaporedoma sledile volitve, to nedeljo bodo predsedniške, prihodnjo lokalne, zadnjo nedeljo v novembru pa bo referendumski dan o treh zakonih - o RTV Slovenija, dolgotrajni oskrbi in vladi.
V tem tednu začenjamo tudi predvolilna javna soočenja pred lokalnimi volitvami, ki jim Večer v svojih vsebinah namenja posebno pozornost - serijo soočenj bomo pognali z današnjim ob 17. uri v Velenju, kjer bomo soočili šest kandidatov za župana te mestne občine (Lidijo Šolinc, Benjamina Strozaka, Petra Dermola, dr. Milana Medveda, Lidijo Črnko in Jožeta Hribarja), sledili bosta dve soočenji na Koroškem, prvo to sredo v Dravogradu, kjer je peterica županskih kandidatov (Rok Kontnik, Anton Preksavec, Marjeta Podgoršek Rek, Simon Šeneker, Sonja Kemperl) in drugo v četrtek na Prevaljah, kjer bo odločitev o županu gotovo znana že v prvem krogu, 20. novembra, saj bodo volivci izbirali le med dvema kandidatoma (sedanjim županom Maticem Tasičem in podžupanom Boštjanom Gorenškom). V naslednjem tednu pred volitvami sledita še dve soočenji, in sicer v Mariboru in na Ptuju - v prvi je 15 kandidatov, kar je največ med mestnimi občinami, v drugi osem. Za ti dve mestni občini bomo objavili tudi javnomnenjsko raziskavo, ki bo nakazala razmerje sil tako za župansko mesto kot kandidatne liste, ki bodo skušale prodreti v občinske svete.
Po podatkih s spletne strani Državne volilne komisije, ki se sicer še deloma, a ne bistveno dopolnjujejo, se za 212 županskih mest poteguje 618 kandidatov. Na prejšnjih volitvah je bilo več kandidatov za župane kot tudi za občinske svete, in sicer 800. Za občinske svete jih je evidentiranih 18.670, leta 2018 jih je bilo 22.314. Župana bodo v prvem krogu zagotovo dobili v dobri polovici občin, v 58 občinah sta kandidata dva, v 51 pa le en (z izjemo dveh pa so v vseh teh občinah edini kandidati sedanji župani.)
Poleg soočenj in spremljanj predvolilne kampanje pa smo se novinarji Večera med spremljanjem lokalnih volitev povezali z Oštrom, centrom za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji. Ta od leta 2019 vodi projekt za preverjanje verodostojnosti vsebin v javnem prostoru Razkrinkavanje.si in je edini slovenski verificiran podpisnik kodeksa mednarodne mreže za preverjanje dejstev IFCN, oddelka ameriške neprofitne organizacije Poynter Institute. Večer bo tako v sodelovanju z Oštrom preverjal verodostojnost izjav kandidatov za župane na lokalnih volitvah. Uredništvi bosta analize skladno z uredniško presojo objavili na svoji spletni strani. Pri preverjanju izjav bosta sodelovala tudi Gorenjski glas in Vestnik.
Tudi bralce pozivamo, da na e-naslov razkrinkavanje@ostro.si posredujejo predloge izjav kandidatov za župane, ki se jim zdijo neverodostojne.