World Business Angels Investment Forum (WBAF) združuje 425 predstavnikov iz sto enajstih držav sveta, med katerimi je kot senator in edini slovenski predstavnik od avgusta tudi Dejan Barbutovski. Slednji ima 15-letne globalne izkušnje na področju faktoringa (gre za posle trajnega odkupa terjatev, pri katerem podjetja ali druge institucije tako imenovanemu faktorju v zameno za dogovorjeno denarno vsoto odstopijo svoje terjatve), kjer je imel priložnost spoznati predstavnike okrog 1500 podjetij, zadnja dva meseca pa je sicer rojeni Mariborčan kot finančni direktor zaposlen v novomeškem živilskopredelovalnem podjetju Hočevar, kjer se med drugim ukvarjajo z živalskimi kožami, usnjem in začimbami, pa tudi z geli proti bolečim in oteklim sklepom. To podjetje zaposluje 50 ljudi, od tega približno 35 v Sloveniji, preostale pa v Nemčiji, na Hrvaškem in v Srbiji, medtem ko so njihovi letni prihodki dobrih 30 milijonov evrov.
Da bo začetek podjetij finančno lažji
Omenjeno globalno združenje WBAF spodbuja in ustvarja ustrezno poslovno okolje za rast podjetij, predvsem zagonskih, ki iščejo poti do pridobitve (mednarodnega) kapitala, nam pojasni Dejan Barbutovski. Doda, da imajo mnoga podjetja prav na začetku delovanja največ težav s pridobivanjem finančnih sredstev pri bankah, in tukaj vskoči WBAF, ki ima številne povezave z močnimi globalnimi podjetji, pa tudi z velikimi finančnimi institucijami. Osebno si bo prizadeval, da bo čim boljše sodeloval s start-up okoljem v Sloveniji ter številnimi podjetniškimi inkubatorji in tehnološkimi parki po Sloveniji, pa tudi z GZS in OZS, prav tako bo potencialnim mednarodnim vlagateljem skušal omogočiti, da bodo lahko navezali stike s perspektivnimi slovenskimi zagonskimi podjetji, "da bo prišlo do win-win situacije, ko bodo zagonska podjetja z dobro poslovno idejo lažje prišla do finančnih sredstev, mednarodni kapital pa bo dobil v večji meri možnost investirati v slovenskem podjetniškem okolju".
WBAF želi zaščititi start-up podjetnike
Letošnji vsakoletni kongres WBAF je zaradi pandemije koronavirusa odpadel, naslednji pa je načrtovan za 15. in 16. februar prihodnje leto v Carigradu. "Prepričan sem, da ima Slovenija odličen potencial za nadaljnji razvoj start-up ekosistema, krepitev stimulativnega podjetniškega okolja in vzpostavitev širše baze domačih in tujih ponudnikov tveganega kapitala. To so tudi ključni cilji WBAF," pove Barbutovski, ki funkcijo senatorja v WBAF opravlja nepoklicno. Ker nekateri podjetnikom poberejo ideje in jih nato financirajo s svojimi sredstvi, je naloga WBAF tudi ta, da pri njih sodelujoče start-upe ustrezno zaščiti, seveda pa je tako, ugotavlja Dejan Barbutovski, da so določene podjetniške zgodbe bolj uspešne in spet druge manj. S sodelovanjem z WBAF se tudi slovenskim zagonskim podjetjem ponuja večja možnost internacionalizacije poslovanja.