Zakon o ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covida-19 je podprlo 47 od 82 navzočih poslancev. Za so glasovali v koalicijskih SDS, NSi in SMC, zakon pa so podprli tudi poslanci Desusa in SNS ter manjšinska poslanca. Proti je glasovalo osem poslancev Levice, medtem ko so se poslanci LMŠ, SD, SAB in nepovezani poslanci vzdržali.
Za nove bone 190 milijonov evrov
Tokratni interventni zakon prinaša skupno 243,5 milijona evrov pomoči, ki bo namenjena predvsem turizmu in panogam, ki jih je epidemija covida-19 do zdaj najbolj prizadela. Največ denarja, 192,2 milijona evrov, bo šlo za nove turistične bone v vrednosti 100 evrov za odraslo osebo in 50 evrov za mladoletno. Nove bone bodo prejeli vsi s stalnim prebivališčem v Sloveniji na dan 30. junija, unovčljivi pa bodo za storitve, ki so v celoti izvedene v Sloveniji. Pri odraslih se je vrednost bonov v primerjavi z lanskim letom zmanjšala za 100 evrov, bo pa mogoče nove bone izkoristiti tudi v panogah, kot so gostinstvo, kultura, šport in rekreacija, in ne več samo pri ponudnikih turističnih namestitev.
Podobno kot lanski bodo tudi letošnji boni prenosljivi med najožjimi sorodniki, mogoče jih bo izkoristiti tudi v več manjših zneskih in pri različnih ponudnikih storitev, za zdaj pa bodo veljali do konca leta, ko se tudi izteče veljavnost bonov za leto 2020. Vlada lahko sicer do konca tega leta s sklepom podaljša veljavnost bonov za leto 2021 za obdobje do šest mesecev. Med drugimi ukrepi, ki jih prinaša interventni zakon, so tudi 22,8 milijona evrov za pomoč pri financiranju regresa za letni dopust v višini 1024 evrov na zaposlenega v podjetjih s področja turizma, gostinstva, industrije srečanj, športa in kulture, 20 milijonov evrov za subvencioniranje skrajšanega delovnega časa za celotno gospodarstvo do konca septembra, 3,7 milijona evrov za pomoč žičničarjem, tri milijone evrov pomoči industriji srečanj in dogodkov ter en milijon evrov za pomoč filmski in avdiovizualni industriji.
Najbolj kritični v LMŠ in Levici
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je v torkovi predstavitvi zakona v državnem zboru poudaril, da je splošno stanje gospodarstva zelo dobro in da se obeta hitro okrevanje. Tokratna pomoč je po njegovih besedah namenjena tistim panogam, ki jih je epidemija še posebno prizadela, zlasti turizmu in z njim povezanim panogam. Čeprav so v levi opoziciji napovedali, da zakonu ne bodo nasprotovali, so bili nekateri njihovi poslanci kritični do njega. Poslanec LMŠ Robert Pavšič je ocenil, da gre pri novih turističnih bonih za predvolilne bonbone: "Delili boste nove bone, to diši po nekakšnem predvolilnem podkupovanju."
Kaj prinaša novi interventni zakon
Novi turistični boni: 192,2 milijona evrov
Pomoč za financiranje regresa za letni dopust: 22,8 milijona evrov
Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa: 20 milijonov evrov
Pomoč žičničarjem: 3,7 milijona evrov
Pomoč industriji srečanj in dogodkov: 3 milijone evrov
Pomoč filmski in avdiovizualni industriji: 1 milijon evrov
Oprostitev plačila povračila za vodo: 850 tisoč evrov
Podaljšanje nekaterih ukrepov, kjer ni finančnih posledic
Poslanec Levice Primož Siter je med drugim dejal, da pomoč prihaja prepozno in da je namenjena zgolj kapitalu, ne pa ljudem. Na drugi strani je poslanec NSi Mihael Prevc spomnil, da je državni zbor do zdaj sprejel že osem protikoronskih zakonov, ki so ne nazadnje preprečili povečanje brezposelnosti v času epidemije. S strani podjetij in gospodarskih združenj je bilo sicer nekaj kritik, ker so pri Počivalšku iz predloga zakona umaknili obljubljeni ukrep enkratne pomoči za najbolj prizadeta podjetja. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc je ob tem sicer dejal, da je ta ukrep prav tako potreben in da ga bodo še pripravili.