Vizjak, ki ga zakonodaja zavezuje k predstavljanju tako argumentov za kot proti, je znova zatrdil, da se z novelo zožuje gradnje na priobalnem pasu, saj na teh območjih ne bo več mogoče graditi objektov v zasebni rabi. Izpostavil je varovalke, ki bodo po njegovem preprečile, da bi se z gradnjami na priobalnih in vodnih zemljiščih poslabševalo stanje voda. Kot bistven cilj novele zakona pa je izpostavil povečevanje sredstev za vzdrževanje vodotokov, zaradi česar so na vladi s sprejemanjem zakona tudi pohiteli.
Od organizatorjev referendumske kampanje sta stališča za med drugim predstavila poslanca SDS Bojan Podkrajšek in NSi Andrej Černigoj. O gradnjah na priobalnih zemljiščih bo poslej odločala stroka, in stroki v SDS zaupajo, je dejal Podkrajšek. Poudaril je tudi, da bo za vzdrževanje vodotokov zagotovljenih 25 milijonov evrov. V SDS spoštujejo zbiratelje podpisov za podporo referendumu in vse, ki bodo oddali svoj glas. Je pa dejstvo, da je referendum uperjen proti vladi in je politično obarvan, je prepričan.
V Gibanju za pitno vodo opozarjajo na zaplete pri glasovanju iz tujine
V Gibanju za pitno vodo so na današnji novinarski konferenci opozorili, da nekatere osebe še vedno niso prejele volilnega gradiva za glasovanje iz tujine po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah. Po njihovem mnenju je to težavno, saj morajo volivci glasovnice oddati do nedelje, v tujini pa so pošte med vikendi večinoma zaprte.
Alenka Kreč Bricelj iz organizacije Smetumet je povedala, da so zaradi nastalih razmer zaskrbljeni tako ljudje, ki ne bodo mogli glasovati iz tujine, če ne dobijo volilnega gradiva, kot člani gibanja, saj je kvorum za uspešnost referenduma po njihovem mnenju visok.
"Tudi če Državna volilna komisija govori, da je naredila vse, je nekaj očitno na sistemski ravni narobe, da ljudje tega ne dobivajo. Ali je treba razmišljati o drugačnem načinu oddajanja glasov iz tujine, ali pa so bile neke stvari preprosto prepozno poslane. Ampak dejstvo je, da ljudje tega ne dobijo," pa je povedala direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač. Na inštitut se je po njenih besedah obrnilo več deset posameznikov, ki doslej niso prejeli glasovnic.
Tistim, ki še niso dobili gradiva za glasovanje iz tujine, Kovačeva svetuje, naj se obrnejo na Državno volilno komisijo (DVK).
Izpostavila je tudi opozorila iz volilnega okraja Lendava, da nekateri v času predčasnega glasovanja niso našli svojih volišč. Volilna komisija jim je poslala obvestilo o naslovu volilnega mesta, okrajna volilna enota pa dan pozneje drug naslov volišča. "Ljudje zdaj hodijo med enim in drugim voliščem in v bistvu ne vedo, katero je zares njihovo volišče," je poudarila Kovačeva.
Izpostavila je tudi težave z voliščem omnia v Ljubljani. Nekateri naj bi namreč prejeli obvestilo, da je to volišče v predelu Moste, a je DVK zatrdila, da bo le na Linhartovi ulici. Volišča omnia so namenjena tistim, ki nimajo stalnega prebivališča v kraju, kjer želijo glasovati.
Černigoj je zatrdil, da je postopek sprejemanja zakonodaje tekel po vseh ustreznih postopkih, ob popolnem spoštovanju poslovnika. Novela omejuje posege v priobalne pasove, omejuje gradnjo zasebnih in potencialno nevarnih objektov, je poudaril. Hkrati zakon ne omejuje dostopa do rek, jezer in morja, je zatrdil. Sedanji zakon ni dober, statusa quo ne želimo, ampak želimo ureditev izboljšati, je dodal.
Šlo je za "iznakažen, nedemokratičen in nezakonit postopek" sprejemanja zakona
Proti zakonu se je medtem izrekla večina organizatorjev referendumske kampanje. Zakon rahlja zaščito obale in voda, je bil prepričan Jernej Pavlič iz SAB. Brane Golubovič iz LMŠ in Matej T. Vatovec iz Levice sta poudarila, da argument o zagotavljanju sredstev za vzdrževanje vodotokov iz sklada za vode ne drži, saj so to rešitev poslanci že potrdili v novem interventnem zakonu. Neva Grašič iz SD je ocenila, da ljudje jemljejo prihodnost v svoje roke.
Varovalke ne delujejo, v Anhovem je zatajila ista varovalka, na katero se nanaša spremenjeni zakon, je poudaril Miha Stegel iz civilne iniciative Danes. Novela odločanje prenaša z najvišje instance, vlade, na enega od organov ministrstva za okolje in s tem stran od oči javnosti, kar je idealno za korupcijo in pritiske, je dejala Sara Kosirnik iz Greenpeacea. Bistveno težje je zvijati roko vladi kot uradnikom, se je strinjal tudi Uroš Macerl iz Eko kroga.
Mnogi organizatorji kampanje so opozarjali tudi na neustrezen postopek sprejemanja novele. Da je bila novela sprejeta na nedemokratičen način, med drugim zato, ker so bile določene rešitve vanj vnesene po javni obravnavi, je ocenil Marko Maver iz Stranke zelenih dejanj. Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij je dejal, da je šlo za "iznakažen, nedemokratičen in nezakonit postopek" sprejemanja zakona.