"Timi v zdravstvu in socialnem varstvu, ki so bili že pred marcem letos kadrovsko podhranjeni, so zaradi izčrpanosti, stalnega stresa zaradi pritiskov in strahu, povsem na koncu s svojimi močmi. Zaradi epidemiološke situacije so prilagodili svoje dopuste, prilagajajo socialno življenje v prostem času in se odpovedujejo mnogo bolj kot ostali prebivalci Slovenije. (...) Hkrati pa upravičeno pričakujejo pomoč in posluh odločevalcev. Posluha žal ni. Zato kličemo na pomoč in sporočamo, da ne vzdržimo več!"
Takšno dramatično sporočilo so preko Sindikata zdravstva in socialnega varstva javnosti sporočili njeni člani, zaposleni v zdravstvu in socialnovarstvenih zavodih, med katere sodijo tudi domovi za starejše. Od vlade in obeh resornih ministrstev; ministrstva za zdravje in ministrstva za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti pričakujejo konkretne rešitve, ki bodo sprejete v dialogu. Pri tem v ospredje postavljajo čimprejšnji sprejem standardov in normativov v zdravstvu in socialnem varstvu.
Obenem opozarjajo, da je opredelitev "prenizkega dodatka zgolj za delo v sivih in rdečih conah", ki jih je predvidel peti interventni zakon in čaka na sprejem, "po našem prepričanju premalo za dosego cilja, ki je ohraniti zaposlene na najbolj izpostavljenih in obremenjenih delovnih mestih".
Dodajmo še, da je vlada za zaposlitve v domovih za starejše in druge socialno varstvene zavode skupno v prihodnjih dveh letih namenila 29 milijonov evrov, vendar marsikje zavodi težko dobijo primeren kader prav zaradi delovnika in slabega plačila.