Zaradi koronavirusa rekordne številke obiskanosti spletnih strani

B. R.
02.04.2020 11:42

Skoraj vsi, ki imajo dostop do interneta, so v dnevu, ko je bila v Sloveniji razglašena epidemija koronavirusa, obiskali vsaj eno od spletnih strani, ki sodelujejo v raziskavi Merjenja obiskanosti spletnih strani (MOSS).

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko Vanovšek

V Sloveniji beležimo 82-odstotno penetracijo uporabnikov interneta v starostni skupini od 10 do 75 let. Če je bil še pred nekaj tedni postopen trend rasti dnevnega obiska posledica predvsem večanja dostopa do spleta zaradi večanja penetracije pametnih telefonov, se je v februarju začel trend rasti hitro obračati, v marcu pa je eskaliral. Na MOSS so v marcu v primerjavi s februarjem zabeležili velik porast osebnih računalnikov, za 35 odstotkov, število mobilnih naprav je naraslo za 24 odstotkov, število tabličnih računalnikov pa za 26 odstotkov.
12. marca, ko je bila v Sloveniji razglašena epidemija, so skoraj vsi, ki imajo dostop do interneta, obiskali vsaj eno od merjenih spletnih strani v raziskavi MOSS. Takrat je bil skupni dnevni doseg skoraj 1,4 milijona uporabnikov, na osebnih računalnikih 860 tisoč uporabnikov. Najvišji mobilni doseg (dober milijon) in doseg s tablic (178.000 uporabnikov) pa so izmerili na dan potresa v Zagrebu, 22. marca. V Sloveniji smo v marcu dobili tudi novo vlado, kar je tudi vplivalo na povišan obisk slovenskih spletnih strani.
Dobrih 10 dni od razglasitve epidemije se je obisk vrnil na obdobje pred razglasitvijo epidemije, vendar pa so frekvenca obiska, prikazov in čas, ki ga obiskovalci preživijo na slovenskih spletnih straneh, občutno višji. 

Moss

Oglaševanje na spletu: lažje ohraniti kot pa znova pridobivati uporabnike

V času koronavirusa je veliko oglaševalcev odpovedalo ali pa prestavilo načrtovane oglaševalske akcije. Kratkoročno je lahko takšna odločitev razumljiva, vendar pa so pretekle izkušnje pokazale, da zmanjšanje ali celo zamrznitev proračunov za trženje in tržno komuniciranje na srednji in dolgi rok ne deluje, saj je lažje ohraniti kot pa znova pridobivati uporabnike. V času recesije pred približno desetletjem so blagovne znamke, kot so Netflix, Lego in Amazon, z naložbami, inovativnostjo, obravnavo potrošnikov in transparentno komunikacijo krizo prebrodile bolje kot konkurenca, ki je preprosto prenehala oglaševati ali pa svoje komunikacije niso prilagodili.
V MOSS so izmerili, da se obiskovalci spletnih strani bolj kot kadarkoli po relevantne in zaupanja vredne informacije o lokalnem okolju obračajo na slovenska spletna mesta. Tudi tisti, ki jih doslej niso obiskovali, so sedaj del slovenske spletne skupnosti. ''Če potrošniki zaupajo novicam v slovenskih medijih, je večja verjetnost, da bodo tudi bolj zaupali tržno-komunikacijskim sporočilom, ki jih vidijo na spletu, zato je še kako pomembno, da so blagovne znamke vidne in videne na slovenskih spletnih medijih. Zaupanje, ki ga gradijo blagovne znamke v teh časih, bo intenzivnejše in dolgoročnejše kot pri večini siceršnjih aktivnosti,'' so zapisali v raziskavi MOSS.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta