Zaradi korone umira na ducate stanovalcev domov za starejše, kdaj bodo začeli zaposlene testirati s hitrimi testi?

Urška Mlinarič
26.11.2020 06:15
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Robert Balen

V skupno 102 domovih za starejše, kjer prebiva 18.664 ljudi, je v tem trenutku aktivno okuženih 2660 stanovalcev. Samo v torek je bitko z virusom izgubilo 24 oskrbovancev, od začetka epidemije skupno 668 stanovalcev domov za starejše. Takšna je statistika, s katero so včeraj postregli na vladni tiskovni konferenci. Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Mateja Ribič je visoko smrtnost v drugem valu epidemije - od julija jih je umrlo 581 - pripisala neustreznim prostorskim razmeram v domovih, ki so "posledica dolgotrajnega zanemarjanja domov", in pa zaposlenim, ki okužbo prebolevajo asimptomatsko, ter asimptomatskim stanovalcem. Tudi zato so se predstavniki ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter ministrstva za zdravje, tako Ribičeva, dogovorili, da bodo v prihodnje testirani vsi, ki prihajajo na delo v domove, tudi študenti, prostovoljci in upokojene delavke, ki so ob pomanjkanju kadra priskočile na pomoč, saj je v tem času aktivno okuženih 992 zaposlenih.

A na kakšen način bo potekalo testiranje, kolikokrat v nekem časovnem obdobju, in druge pomembne podrobnosti, na katere številni domovi, ki so že priskrbeli hitre teste, čakajo, državna sekretarka ni povedala. Razlog: odredbo mora podpisati minister za zdravje Tomaž Gantar. Kdaj se bo to zgodilo? "V najkrajšem možnem času in takrat bodo rešitve tudi pojasnjene," je odvrnila Ribičeva.

Na pojasnila glede uporabe hitrih testov čakajo tudi v Domu starejših občanov Metlika, kjer imajo zdaj okuženih pet stanovalcev in eno zaposleno. "Sicer imamo z ministrstvom dobre izkušnje, redno dobivamo navodila, kaj in kako, pri hitrih testih pa se je ustavilo. Želimo si čimprejšnjih navodil, da bi preprečili vnos okužb preko zaposlenih," pove direktorica doma Ivica Lozar.

Pri hitrih testih je poleg zanesljivosti pomembna tudi cena, saj bo po prvotni odredbi ministra za zdravje država krila devet evrov za test in tri evre za odvzem brisa. Če bo test dražji, bodo morali primakniti domovi, pri čemer se zastavlja vprašanje, ali bo ta strošek vključen v oskrbnino. Ob tem le tretjina domov kadrovsko zmore brise jemati sama. Drugod, je povedala Ribičeva, naj bi priskočili na pomoč iz zdravstvenih domov in z mobilnimi enotami, a je tudi to še nedorečeno.

Lozarjeva na podlagi lastnih izkušenj doda, da je ob hitrih testih kot najučinkovitejši ukrep nujno vzpostaviti rdeče cone zunaj domov. "Sami imamo ozke hodnike in majhne sobe, zato širitve okužbe ni mogoče preprečiti brez zunanje rdeče cone. Imamo srečo, da je zraven doma komenda, zgradba, ki je že nekaj časa samevala, zdaj pa smo v njej uredili sivo in rdečo cono. Takoj ko zaznamo simptom, stanovalca preselimo v sivo cono, kjer se mu odvzame bris, in če je ta negativen, se oskrbovanec lahko vrne v dom," pojasni Lozarjeva.

Stroške najema zunanjih enot od oktobra, ko je bil sprejet peti protikoronski zakon, krije država, s čimer so domovi dobili možnost oskrbovance preseliti v zdravilišča in druge zgradbe, primerne za bivanje starostnikov. Po podatkih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ima trenutno zunanje rdeče cone vzpostavljene 24 domov.

Močan drugi val v domovih po mnenju Denisa Sahernika iz Skupnosti socialnih zavodov potrjuje utemeljenost njihovih opozoril ob koncu prve epidemije, da je treba vzpostaviti zunanje enote. "Žal nismo naleteli na razumevanje. Ne pri zunanjih conah ne pri nujni vnaprejšnji pripravljenosti kadrovskih ekip, ki bi prizadetim domovom priskočile na pomoč," pravi Sahernik. Da domovom kljub dodatnemu denarju za zaposlovanje osebja za osnovno in socialno oskrbo, ne pa tudi zdravstveno, ni uspelo dobiti dovolj usposobljenih delavcev, je potrdila tudi državna sekretarka Ribičeva, pa čeprav je svoje evidence prečesal tudi zavod za zaposlovanje. Ministrstvo bo zato v naslednjem razpisu za javna dela vključilo pogoje, ki bi domovom omogočili pridobitev čim več delavcev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta