Aneks, ki zvišuje plače zaposlenim v zdravstveni negi in socialnem varstvu, je naletel na kritične odzive pri zdravnikih.
Aneks, ki zaposlenim v zdravstveni negi in socialnem varstvu dviguje plače od 4 od 24 odstotkov, je po mnenju Mladih zdravnikov Slovenije "žalitev za vrednotenje dela zdravnikov in zobozdravnikov in dodatna klofuta zdravnikom ob vseh stiskah, s katerimi se srečujemo pri obvladovanju epidemije". Tako so zapisali v pismu. Počutijo se izigrane in ogoljufane. Ministrstvu za zdravje očitajo dvojno igro, saj da naj bi zdravniški sindikat Fides v usklajevanjih ne le z ministrstvom, temveč tudi na najvišji ravni iskal rešitve za celo zdravstvo, medtem pa se je ministrstvo izpogajalo z drugimi sindikati v zdravstvu mimo njih.
Konrad Kuštrin: "Grozi erozija zdravstvenega sistema."
Zaradi uveljavitve aneksa bodo tako, po njihovih trditvah, številna delovna mesta v zdravstveni negi in sociali uvrščena v enake ali celo višje plačne razrede, kot so zdravniška. Zlasti naj bi nastajala "nesmiselna nesorazmerja" pri mladih zdravnikih in tudi tistih v zaključku kariere. Mladi zdravniki so tudi prepričani, da z aneksom niso bile popravljene plače najbolj obremenjenih, saj da bodo srednje medicinske sestre dobile le za 4 odstotke višje plače, temveč predvsem "višje rangirane medicinske sestre", ki bodo imele tudi do 24 odstotkov višje plače. Tudi zato pri Mladih zdravnikih Slovenije vztrajajo, da ne morejo obstati v obstoječem plačnem sistemu. "Zahtevamo nov plačni sistem za zdravnike," so jasni, ob tem pa izražajo pričakovanje, da bo razmerje med zdravniško in povprečno plačo ponovno 1 proti 2,8, kot je bilo leta 2000, medtem ko je to razmerje danes ena proti 1,5.
Pot do tega je mogoča, saj je predlog novega plačnega zakona v zdravstvu že nared za obravnavo na vladi. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin dodaja, da naj zakon takoj sprejmejo v državnem zboru, "tako kot nam je bilo obljubljeno na najvišji ravni. Če se to ne bo zgodilo, si v tem trenutku ne upam napovedovati, kakšen bo razplet dogodkov, a razmere so skrajno resne. Grozi erozija zdravstvenega sistema. Zahvala medicinskim sestram, ki se neizmerno trudijo, a tudi brez zdravnikov bo ta sistem pokopan," pravi Kuštrin in svari pred nadaljnjimi odhodi zdravnikov v zasebni sektor in večanju deleža tistih, ki bodo večji del delovnika opravili v zasebnem zdravstvu in manjši del v javnem.