Zima je, zime ni

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Foto: Jurij BERLOŽNIK
Jurij Berložnik

Če parafraziram prebivalce Cerknice in okoliških vasi, bi lahko rekel: "Zima je, zime ni." Tako nekako bi na kratko opisal tole vreme, ki ga imamo v teh dneh. Sneg je najprej zapadel samo zato, da smo potem gledali, kako se tali in povzroča meglo, ki je ob dežju nastajala po nižinah. Še sreča, da ga je nametalo v gorah, tisto nekaj malega beline po Štajerskem, Koroškem in še kje tako ali tako ne šteje. Ko sem po sneženju očistil dvorišče, se mi je porodila misel, da je najbrž nekaj najbolj žalostnega gledati lopato za sneg, ki jo moči dež. In snežene može, ki so nastali v upanju na njihovo zdravo in dolgo življenje, pa so prehitro dobili vročino in od njih so ostali le še majhni kupčki snega sredi kopnine. Žalostna smrt …{api_embed_photo_L30}613893{/api_embed_photo_L30}

Po drugi strani pa je bilo vreme meteorološko res zanimivo in pestro. Ne slišimo pogosto o tornadu pri nas, sploh pa ne decembra! Pa pustimo ob strani, da to ni bil kakšen tornado v stilu ameriškega srednjega zahoda, a vseeno. Ali ni vendar zima letni čas bolj tihega vremena? Dobro, človek pričakuje morda kakšen močan jugozahodnik ali pa severnik, pa burjo, morda obilno sneženje, ne pa vremena, ki razgraja in razkazuje svojo moč nemočnim opazovalcem. Tornado je nevihtni pojav in nevihte sodijo bolj kot ne v toplo polovico leta. Res je, da so stari ljudje rekli, da kadar pozimi grmi, bo snežilo. In če grmi, je seveda nevihta. A pri tem gre za bolj umirjene nevihte ob hladnih frontah, ki običajno ne povzročajo vremenskih ujm. Tokrat pa je prišlo do "posrečene" kombinacije razmeroma toplega morja in močne ohladitve v višinah, medtem ko je bil v nižjih zračnih plasteh topel in vlažen zrak. Za močan vertikalni razvoj oblakov, kot so nevihtni, je potrebna zadostna temperaturna razlika po višini. In če je to namesto 30 stopinj Celzija pri tleh in -10 visoko v ozračju 13 stopinj nad morjem in -25 stopinj višje gori, je čisto vseeno. Pa še v ciklonu se je vse skupaj dogajalo in ciklon pomaga zraku pri dviganju v navpični smeri.

Seveda pa se meteorološko zanimivo vreme ljudem, ki se jim tako zanimivo vreme znese nad glavo, ne zdi prav nič zanimivo, ampak grozljivo. Meteorologi si seveda prav nič ne želimo takih vremenskih ujm, pa čeprav so lahko res fotogenične. Naravni pojavi so lahko hkrati osupljivi, navdušujoči, a tudi izjemno nevarni. Zakaj nam ta radovednost, da si želimo tudi te nevarne pojave videti, ogledati, ko pa vendarle vemo, da bo nekdo lahko zaradi njih utrpel škodo, poškodbo ali pa celo umrl? Zakaj nas na neki način ne samo pretresejo ali osupnejo, ampak po svoje celo očarajo poplave, požari, močni vetrovi ali obilen sneg in snežni plazovi in podobno? Morda zato, ker vemo, da ne moremo nič spremeniti, da niso odvisni od nas in s tem, ko jih opazujemo, nikomur ne škodimo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta