Živali in vročina: Nujni sta voda in senca. Kdaj pa je primeren čas za sprehod?

Vida Božičko
30.07.2021 06:00
Temperature so že nekaj časa nad 30 stopinj Celzija. Ljudje se zato zatekajo k hladnim pijačam, v senco in v klimatizirane prostore. Kaj pa živali? Zanje morajo poskrbeti lastniki.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tudi živali v tej pasji vročini potrebujejo senco in svežo vodo. 
Andrej Petelinšek

Vsako leto ogromno živali trpi in pogine zaradi vročine in pomanjkanja vode. Zato organizacija Ljudje za etično ravnanje z živalmi - PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) vse poziva, da v času visokih temperatur štirinožce zavarujemo v notranjih prostorih, živali, ki živijo na prostem, kot so ovce, osli in konji, pa je treba zaščititi pred žgočim soncem in jim zagotoviti zadostno oskrbo z vodo.

Dovolj vode in počitek čez dan

"Vse živali morajo imeti na voljo dovolj vode, da lahko pijejo po potrebi. Vodo pa je treba tudi redno menjavati," pravi Gašper Trojner, veterinar z Veterinarske klinike Pesnica. V organizaciji PETA pozivajo, naj ljudje za mačke, ki živijo v mestih, poskrbijo tako, da pred stanovanjskimi bloki nastavijo skodelice, ki se ne morejo prevrniti, in jih zjutraj in zvečer napolnijo z vodo. Mnogim živalim, ki trpijo zaradi izjemne vročine na asfaltu in pozidanih ulicah, lahko ti viri vode rešijo življenje. Tudi živali, kot so psi in kunci, potrebujejo ob vročih dneh več vode. Živali na pašniku, torej osli, ovce in konji, načeloma veliko pijejo. Ob vročih poletnih dneh lahko na primer ena ovca potrebuje tudi do deset litrov vode. Korita z vodo na pašnikih morajo biti z lahkoto dostopna in jih je treba večkrat dnevno preveriti, živalim pa naj se poleg trave s pašnika za krmo dodatno ponudi tudi seno. "Ključno je, da ima tudi pašna živina na voljo kaj sence. Če imajo to možnost, si živali same poiščejo prostor, kjer se dobro počutijo," razlaga Trojner.

Gašper Trojner: "V času visokih temperatur je nujno, da živali čez dan pustimo pri miru, z vodo in v senci. Ko pa se nekoliko ohladi, jih peljemo na sprehod."
Osebni arhiv

"Za pse je poleg vode ključno tudi to, da jim omogočimo hladno zavetje. Nikakor jih ne smemo pustiti na soncu. Na sprehode pa jih lahko vozimo zgodaj zjutraj ali zvečer, ko se nekoliko ohladi," pojasnjuje veterinar. Prav psi imajo namreč malo znojnih žlez in se hladijo pretežno s sopenjem, na žgočem soncu pa hitro utrpijo nepopravljive poškodbe organov ali celo zastoj srca zaradi vročine. "Nekateri psi imajo radi, da jih malo stuširamo in se tako ohladijo. To najbolje vedo lastniki. Dejstvo pa je, da so za vročino najbolj občutljivi psi s kratkimi gobci, zato morajo ti v vročini še bolj mirovati," še pravi. Če hišni ljubljenčki z nami potujejo na dopust, pa je še toliko bolj pomembno, da se na pot odpravimo v hladnem delu dneva in se večkrat ustavimo.

Vročina je lahko tudi usodna

Kadar pa je žival že pregreta, je treba nemudoma ukrepati. "Kdor vidi živali v stiski, vendar ne more sam pomagati, naj si zabeleži lokacijo živali in takoj alarmira lokalni policijski urad s prošnjo za nujno pomoč," pravi Jana Hoger, strokovna referentka za živalske sostanovalce pri PETA. Pregreto žival enostavno prepoznamo po načinu dihanja. Jezik ji visi iz gobca in glasno sope. Psi običajno postanejo nervozni in apatični, se opotekajo, njihov jezik potemni, pogled postane steklen, pa tudi bruhanje je lahko eden od znakov toplotnega udara. "Takrat je ključno, da jih ohlajamo. Lahko s kocko ledu ali pa s kopeljo oziroma hladnimi obkladki. Prestavimo jih v senčen hladen prostor in jih pustimo pri miru," svetuje Trojner, ki je že prevečkrat na lastne oči videl, da so lastniki pregrete živali še sprehajali naokrog in jim povzročali dodatne napore. "Živali lahko od vročine zapadejo v šok in tudi umrejo. Vsak dodaten stres v vročini je lahko usoden. V času visokih temperatur je zato nujno, da živali čez dan pustimo pri miru, z vodo in v senci. Ko pa se nekoliko ohladi, jih peljemo na sprehod."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta