Po podaljšanih počitnicah so se z današnjim dnem srednješolcem pridružili pri pouku na daljavo tudi vsi osnovnošolci. Vendar tak način izobraževanja tudi tokrat ni stekel gladko. Kot nam je sporočila bralka Tanja iz Domžal, se je približno dve uri trudila z drugo- in sedmošolko vstopiti v spletno učilnico. Mučile so se na vseh domačih računalnikih, ki so novejši in zmogljivejši, a neuspešno. Uspele so okoli desete ure. Bralka se še spominja, da je imela starejša hči enake težave pred krompirjevimi počitnicami, ko so se starejši osnovnošolci že šolali od doma. Takrat so se nekateri njeni sošolci že ob sedmi uri prijavili v spletne učilnice in nato ostalim, ki tega niso mogli storiti, sporočali šolske obveznosti.
Otroci bi se raje šolali v šoli
Simona Rupčič s Šmiklavža v občini Slovenj Gradec, mama šestim otrokom, je zaradi šolskih obveznosti, do nadaljnjega doma. Štirje obiskujejo razredno stopnjo, eden je na predmetni, ena je srednješolka. "Zjutraj ob 7.30 smo začeli s šolskim delom. Tudi v šoli takrat začnejo s poukom. Učitelji so jim poslali naloge, ki jih za prvi dan ni bilo pretirano veliko. Najmlajšemu, ki obiskuje četrti razred, ves čas pomagam, ostalim po potrebi. Pouku sledijo v svojih sobah. Računalnikov imamo dovolj, rabljene smo nabavili poleti, saj smo pričakovali, da se bodo učenci tudi v novem šolskem letu zaradi epidemije vsaj nekaj časa izobraževali od doma. Imamo pa precej težav z internetom, ki pogosto 'šteka', o tem sem tudi že obvestila ponudnika storitve (A1). Pri šolskem delu na daljavo uporabljajo zoom, tudi tu so bile težave. Ne vem, verjetno je to povezano. Sistem je večkrat zablokiral, zvok je bil slab... Večkrat dnevno ga izklopimo in znova naložimo, saj potem običajno stvari nekaj časa bolje delujejo, je pa to precej zamudno opravilo.
Najbolj izrazite težave ima najstarejša hčerka, ki obiskuje srednjo šolo. Pri njih cel pouk poteka preko zooma. Zaradi motenj veliko predavanj ni mogla spremljati. Zato bova učiteljico preko elektronske pošte obvestili glede težav s sistemom, da ji svetuje, kako naj nadoknadi snov, ki je ni mogla spremljati. Pri mlajših otrocih te težave niso tako izrazite, saj večino nalog rešujejo v zvezke in učbenike. Pouk je bil zanje danes razgiban, bilo jim je zanimivo, a vseeno bi raje šli v šolo." (jd)
Na Arnesu so potrdili tehnične težave, predvsem so opažali, da imajo nekateri šolarji težave zaradi počasnega odziva omrežja. "Kljub temu, da smo med počitnicami sistem spletnih učilnic znatno izboljšali, še vedno velja, da govorimo o razmeroma kompleksnem sistemu, ki se je moral v kratkem času prilagoditi za približno sto krat večjo obremenitev. V teh pogojih je težko vnaprej predvideti vsa možna ozka grla, ki se lahko pojavijo na zelo različnih nivojih. Dejansko moramo sproti - tako kot kolegi v drugih državah, s katerimi sodelujemo - nabirati izkušnje za delovanje sistemov v povsem drugih razmerah. Ozko grlo na enem koncu sistema potem verižno - kot na avtocesti - povzroči zastoj na večjem delu. Danes smo težavo locirali, stanje se je normaliziralo nekaj pred enajsto uro, ponoči pa bomo delali na trajni odpravi težave," je dejal Tomi Dolenc iz Arnesa.
Po podaljšanih počitnicah osnovnošolci pouk nadaljujejo na daljavo
Po podaljšanih jesenskih počitnicah bo z današnjim dnem znova stekel pouk za osnovnošolce. A ti se ne bodo vrnili v šolske klopi, temveč bodo z izobraževanjem nadaljevali na daljavo. Vrtci bodo še naprej opravljali le nujno varstvo, okrnjeno bo še naprej deloval tudi javni potniški promet.
Na podlagi vladnega sklepa vzgojno-izobraževalni zavodi ostajajo še naprej zaprti, se bo pa s sklepom ministrice za izobraževanje Simone Kustec vzgojno-izobraževalni proces na daljavo izvajal tudi v vseh glasbenih in srednjih šolah. Za razliko od osnovnošolcev, dijaki niso imeli podaljšanih počitnic in so k pouku na daljavo pristopili že minuli teden.
Tudi vrtci bodo v tem tednu izvajali programe v zmanjšanem obsegu
Dijaki in osnovnošolci od vključno 6. razreda naprej so imeli pouk na daljavo sicer že pred počitnicami. Izobraževalni proces poteka na daljavo tudi na fakultetah.
Kustečeva je na novinarski seji po četrtkovi dopisni seji vlade pojasnila, da jih je pri odločitvi kot prvo merilo vodila skrb za zdravje, takoj za njim pa za znanje. Ukrep je začasne narave in ga bodo ta teden ponovno preučili, je napovedala.
Čeprav si pouka na daljavo niso želeli, pa so nanj šole po navedbah ravnateljev zelo dobro pripravljene, saj imajo veliko izkušenj iz lanskega šolskega leta. V Arnesu obenem ocenjujejo, da bodo ta teden spletne učilnice zmogle povečano uporabo.
Tudi vrtci bodo v tem tednu izvajali programe v zmanjšanem obsegu, ki zagotavlja nujno varstvo za otroke, katerih starši so zaposleni in varstva ne morejo zagotoviti na drug način. Ministrstvo je župane ob sprejemanju odločitev, kateri vrtci bodo odprti, prosilo, naj enako obravnavajo tako javne kot zasebne vrtce. (STA)