Banke svetujejo, da če prejemnika, ki ste mu pomotoma nakazali denar, poznate, se za vračilo sredstev poskušajte dogovoriti neposredno z njim. Najhitreje boste namreč do svojega denarja prišli tako, da stopite v stik s to osebo ali podjetjem, pojasnite situacijo in prosite za vračilo pomotoma nakazanih sredstev.
Račun, na katerega ste nakazali denar, lahko preverite v sistemu AJPES, v kolikor gre za račun pravne osebe. Računi fizičnih oseb niso javno objavljeni, zato, če ste denar nakazali neznani fizični osebi, z njo sami ne boste mogli stopiti v stik. ZPS pojasnjuje, da vam tudi banka ne bo razkrila podatkov o prejemniku, saj tega ne sme storiti, zato boste morali sprožiti postopek poizvedbe in vložiti zahtevek za vračilo napačno nakazanega denarja.
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo, da najprej na banki preverite, ali boste imeli s poizvedbo kakšne stroške, ki pa lahko nastanejo tako pri vaši banki, kot tudi pri banki prejemnika. Preračunajte si, da v kolikor ste na primer napačno nakazali 10 evrov, poizvedba pa vas bo stala prav toliko ali še več, je bolj smiselno od zahtevka za vračilo odstopiti. Kadar gre za večje zneske, boste zagotovo storili vse, da svoj denar dobite nazaj. Zavedati se morate, da tudi po oddaji zahtevka za vračilo to ne bo avtomatsko, saj banka od prejemnika ne more zahtevati denarja ali kar sama opraviti prenosa sredstev. Morali bodo pridobiti soglasje prejemnika sredstev.
Če ima prejemnik račun odprt pri isti banki kot vi, bo banka neposredno od njega poskušala dobiti soglasje za izvedbo vračila sredstev. Če pa ima račun odprt pri drugi banki, bodo zahtevek posredovali na njegovo banko. Vračilo je odvisno od tega, ali prejemnik da pooblastilo za bremenitev svojega računa in vračilo sredstev, pojasnjuje ZPS. Ker postopek praviloma traja kar nekaj časa, svetujejo potrpežljivost. Banka prejemnika ima 15 delovnih dni časa za odgovor banki plačnika, vračila pa so prostovoljna. Če prejemnik sredstev noče vrniti, ga lahko prijavite na policijo, vendar pri ZPS navajajo, da do sodne poti pride redko. Prejemniki pogosto že sami ugotovijo, da je bilo nakazilo napačno, ter denar vrnejo sami od sebe.
Pri nakazovanju dvakrat preverite številko računa.
Do napačnega nakazila lahko pride tudi kot posledica prevare, na primer zaradi vdora v poštni predali ali potvorbe plačilnih navodil. "V tem primeru je edini način do denarja sodna pot, saj goljufi sami od sebe denarja seveda ne bodo vrnili," razlagajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije. Pri prevarah z nakazili v tujino banka ukrepa prek mednarodnega bančnega komunikacijskega omrežja, a so ti zahtevki pogosto zavrnjeni, saj so sredstva s teh računov običajno že dvignjena oziroma preusmerjena.
Kakšni so lahko stroški nadomestila za zahtevek za vračilo izvršenega plačila, lahko preverite na spletnih straneh ZPS.