S štirimi etapnimi zmagami je že bil najuspešnejši kolesar v karavani dirke po Sloveniji, v Ormožu je slavil še drugo leto zapored in dodal peto. Dylan Groenewegen (Jayco-Alula) je zmagovalec uvodne etape jubilejne 30. izvedbe, pa čeprav mu njegov zadnji mož v sprinterskem vlaku, naš Luka Mezgec, zaradi padca ni mogel veliko pomagati v zaključku. Na stopničkah prav velikih presenečenj ni bilo - sami svetovni asi, na drugem mestu izkušeni Norvežan Alexander Kristoff (Uno-X), na tretjem nemški mojster Phil Bauhaus. Od Slovencev je bil najvišje član podmladka Emiratov, lanski mladinski evropski prvak Anže Ravbar (18. mesto). V zadnji sekundi je vskočil namesto obolelega Italijana Diega Ulissija, ki je ostal brez lova na tretjo skupno zmago.
5
etapnih zmag na slovenski pentlji že ima Groenewegen
Dve mesti nižje je bil najboljši sprinter v slovenskih klubih Tilen Finkšt. "Bilo je kaotično kot vedno. Fantje imajo prestavo več, kar se pozna pri hitrosti. Glede na to, da nimamo sprinterskega vlaka, se poskušamo znajti za drugimi ekipami. Poskušal sem, a lahko bi bilo boljše," je povedal 26-letni kolesar Adrie Mobil. Slovenci iz tretje lige svetovnega kolesarstva težko konkurirajo eliti, a se trudijo. Na eni najdaljših etap v tri desetletja dolgi zgodovini pentlje (25 km je bila krajša od rekordne leta 1998), zaradi poplav v Prekmurju in obvoza je bila podaljšana za 13 km in je prebila magično mejo 200 km, je za najdaljši pobeg v karieri poskrbel Matic Žumer. Najprej je bil v ospredju s četverico - od Slovencev je bil ob njem Aljaž Turk (Adria), od članov naših klubov pa tudi Dylan Hopkins (Ljubljana) -, nato še sam.
"Enkrat sem v Italiji bežal 160, 170 km, zdaj še malo dlje," je dejal član kranjske Save. Slovenski (tragični) junak ni bil preveč razočaran, da mu ni uspelo do cilja. "Ni bilo tako tragično, so me že kdaj ujeli nekaj sto metrov do cilja. Zdaj so bili še humani, sedem, osem kilometrov prej so me. A ko so bili 20 km do cilja le še 500 metrov za mano, je bilo le še vprašanje časa, kdaj me bodo," je povedal 26-letnik, ki bo še kdaj poskusil kljub strašni konkurenci. "Saj je nisem prav občutil (smeh, op. p.). No, na koncu so šli mimo zelo hitro, skoraj sem se prehladil," je bil dobre volje.
Zadovoljen je bil tudi eden od slovenske peterice iz svetovne serije, ki na domačo dirko vedno pridejo z visokimi cilji. V odsotnosti Ulissija Domen Novak sicer ni prevzel kapetanskega traka Emiratov, je pa nakazal, da ga zanima skupni seštevek, saj je na dveh letečih ciljih pobral bonifikacijski sekundi. "Morda bodo na koncu odločale. Imam proste roke in sem poskusil," je dejal zvesti pomočnik Tadeja Pogačarja, ki se redko znajde v vlogi, da sam dirka na rezultat. V prvem ormoškem krogu se je za sekunde udaril z dvema, ki očitno tudi ciljata visoko. To sta Irec Ben Healy (EF) in Jhonatan Narvaez (Ineos), ki je Pogačarju prvi dan dirke po Italiji preprečil, da bi rožnato majico nosil vseh 21 dni. "Danes so se noge v redu vrtele, ampak to še nič ne pomeni za prave klance," je po dveh tednih pavze po Giru povedal Novak. In kaj pričakuje od druge etape, ki naj bi jo tudi krojili sprinterji? "Če bo katera ekipa imela interes, da napade na Celjsko kočo, bodo težko prišli čez. Potem lahko zmagata Mohorič ali Mezgec. Pa tudi naš Antonio Morgado lahko poskusi."
Celjska koča in veliko sprintov
Druga etapa Žalec-Rogaška Slatina (178 km) bo z 2500 višinskimi metri težja kot v zadnjih dveh letih, ko je bil cilj v steklarskem mestu. Vzpon na Celjsko kočo (7,6 km, 6,3 odstotka naklona) le ne bi smel odločilno vplivati na razplet, kot je že, ko je bil v zadnjih kilometrih. Tokrat bo edini gorski cilj (2. kategorije) na 96. kilometru dal novega lastnika pikčaste majice. Kar šest bo sprintov, po trije za točke in modro majico (LC) ter trije premijski (PC), ki bodo zmagovalcu prinesli po sto evrov. Start etape bo ob 10.30, sledijo Braslovče (LC ob 11. uri), Šoštanj (11.25), Velenje (11.45), Vojnik (PC, 12.15), Celje 12.30 in 13.10 ter vmes Laško (12.50) in Celjska koča (GC, ob 13. uri), Štore (PC, 13.20), Šentjur (LC, 13.35), Spodnji vrh (PC, 13.40), Šmarje pri Jelšah (LC, 14.05), prvi prihod v Rogaško Slatino ob 14.40 in cilj 20 minut kasneje.