"Fenomenalno. Vse je okej," je po pristanku v Parizu in prihodu na prizorišče olimpijskih iger s širokim nasmehom na obrazu in ravno pravo dozo mirnosti dejal Roman Krajnik, trener najboljše športne plezalke vseh časov Janje Garnbret. V mesto luči sta pripotovala v soboto, vsega tri dni pred torkovim prvim nastopom v steni. Izbrala sta nekoliko drugačno taktiko kot na zadnjih igrah v Tokiu. "Trenirala sva doma, največ na Verdu, nekaj malega tudi na Prevaljah. Tudi na časovno razliko se letos ni bilo treba prilagajati," pravi Krajnik, ki je podroben načrt priprav imel na papirju že lani jeseni. "Od začetka novembra pa do zdaj je šlo vse po načrtih, še celo bolje. Oba testa, ki sva ju naredila, svetovni pokal na Kitajskem in v Innsbrucku, sta to dokazala, dobila sva potrditev. Zadnji mesec je bil fokus na finesah, detajlih, da prideva do stopnje, ko naju ne more nič presenetiti. Še zmeraj se sicer lahko kaj zgodi, a upajmo, da ne."
Letošnji olimpijski program športnega plezanja bo nekoliko drugačen kot v Tokiu. Namesto enega bodo namreč razdelili dva kompleta medalj, enega v hitrosti in drugega v kombinaciji težavnosti in balvanov. "Zdaj je končno tisto, kar imamo radi, kar dejansko počnemo non stop. Predvsem pa prihranimo čas z vožnjami na hitrostne treninge in s samimi treningi. To je dobro," pravi trener najboljše športne plezalke na svetu. Strinja se, da bo zaradi japonske izkušnje pred tremi leti tokrat precej lažje. "Ko sva naredila check in, sva rekla, pa saj to je povsem normalno, a so to sploh olimpijske igre (smeh). Definitivno je izkušnja iz Tokia ogromna. Ni presenečenj, ni takšnega buma. Bistveno je lažje," razloži Krajnik, ki svojo tekmovalko zelo (po)hvali. "Bili so sicer tudi dnevi, ko je bilo nekoliko težje, kar je normalno. Pride kak slab dan, slab moment, kako razmišljanje preveč. Jo moram pa pohvaliti, v primerjavi s Tokiem je bilo bistveno lažje." Kako pa je sploh videti slab dan Janje Garnbret? Da vrh balvana doseže "šele" v tretjem poskusu? "Ne, da ga v prvem, a da traja predolgo," se pošali Krajnik. "Zelo je zahtevna do sebe. Vse bi rada perfektno oddelala. Če čuti, da v smeri ali v balvanu ni dala vsega, kar bi lahko, se počuti slabo. Potem je več pogovarjanja. A bi še enkrat poudaril, da je bilo tega zelo malo. Sem vesel, saj je bilo manj dela zame (smeh)."
Korošica, ki bo v Parizu branila zlato iz Tokia, se bo s francosko steno spoznala v torek, ko jo čaka nastop v balvanih. V četrtek se tekmovanje nadaljuje s hitrostjo, sobota pa je rezervirana za finalne nastope v obeh disciplinah.