Luka Dončić v četrtfinalu? Kaj? Kako, prosim? Saj smo komaj decembra! Ampak ja, Dončić in druščina iz Dallasa sta v četrtfinalu novega, lani ustanovljenega tekmovanja znotraj - tekmovanja. Pokal sredi lige? Nič novega v nogometu, pri katerem so, davno je že tega, pokalna tekmovanja najprej bila edina, nato pa predvsem bolj pomembna od ligaških. Sčasoma se je to spremenilo, danes je status pokalnega prvaka inferioren nazivu državnega prvaka. Najbrž ne bo nič drugače v ligi NBA, pri kateri si le stežka prikličemo v spomin, da so lani v uvodni izdaji pokalnega tekmovanja lovoriko osvojili Los Angeles Lakers, spomladanska zmaga Bostona v finalu končnice proti Dallasu vendarle prinaša naziv ultimativno najboljših v ligi. Ali kar na svetu, kot bi rekli NBA-jevci, olimpijski prvak v teku na 100 m Noah Lyles ali trener evroligaškega prvaka Panathinaikosa Ergin Ataman pa bi jih klicala na odgovornost.
A če na kaj, se vodstvo lige NBA spozna na posel. In v lovu na novo občinstvo je pokal postal realnost. Da se ne bi izrodil v brezzvezno žoganje asov, kot se to dogaja tekmi vseh zvezd, skrbi nagrada. Dobrih pol milijona dolarjev oziroma slabih pol milijona evrov bo prejel vsak član zmagovalne ekipe. Nič takšnega, kar bi podžigalo Luko Dončića, ki takšno cifro obrne v enem tednu, a že za Derecka Livelyja je to več kot mesečna plača, za Danteja Exuma, Markieffa Morrisa in Spencerja Dinwiddieja celo dvomesečna.
Za razliko od nogometnih pokalnih tekmovanj v ligi NBA vse tovrstne tekme, razen finala, štejejo tudi za ligaški del. Po uvodnem porazu Dallasa proti Golden Statu so zmage nad New Orleansom, Denverjem in Memphisom v žepu, (po dveh izključno ligaških dvobojih proti Washingtonu in Torontu) v noči na sredo ob 3.30 sledi četrtfinale v gosteh pri Oklahomi, nato zaključni turnir četverice - še ena iz Evrope izposojena pogruntavščina - v Las Vegasu. Dober teden dni po 17. decembru, ko bodo znani prejemniki NBA-božičnic, pa že sledi naslednja popestritev lige - božične klasike s spopadi najboljših ekip. Pustimo ob strani, da je tudi ta ideja povzeta po tradiciji angleških nogometnih tekem 26. decembra, na t. i. boxing day, le da je do (družin) športnikov še manj prijazna. A tudi za polmilijonske božičnice je treba nekako zaslužiti ...