Še v 90-ih je košarka v Nemčiji veljala kot šport za - niti ne študente, kot v naših krajih -, ampak za "piflarje". Nogomet, pa dolgo nič, itak. Pa čeprav so to že bili časi velikih uspehov. Tako v Los Angelesu 1984 kot v Barceloni 1992 je "Mannschaft", kot je vzdevek tudi košarkarske reprezentance, že prišel do četrtfinala olimpijskih iger. Nič čudnega, obakrat je bil zraven Detlef Schrempf, eden od pionirjev evropskega pohoda v ligo NBA.
A morda bo treba košarko definirati na novo. Morda kot šport, kjer deset mož 40 minut meče žogo, na koncu pa zmagajo Nemci. Ali Nemke. Dan po zlati medalji uličnih košarkaric 3 na 3 - in dan pred četrtfinalom košarkaric proti Franciji - so Nemci podaljšali svoj niz nepremagljivosti na velikih tekmovanjih na kar, reci in piši, 13 tekem! Nazadnje so izgubili v polfinalu domačega Eurobasketa 2022 proti kasnejšim prvakom Špancem in nato osvojili bron, lani so kot nepremagani postali svetovni prvaki, letos v Parizu so opravili že z Japonsko (97:77), Brazilijo (86:73), Francijo (85:71) in v četrtfinalu še s slovenskimi krvniki v kvalifikacijah, Grki (76:63). Ne, ni se še našla ekipa, ki bi prišla na razliko manj kot desetih točk, celo Grki, ki so povedli s 16:4, si niso zagotovili niti napete končnice.
Ni se jim zgodilo prvič. Giannis Antetokounmpo je že v Berlinu 2022 četrtfinalni dvoboj proti Nemcem zapuščal sklonjene glave (107:96), zdaj pa je dokončno jasno: Dennisu Schröderju, bratoma Wagner in druščini se ni samo posrečilo, ampak so svojo reprezentanco povzdignili v svetovno košarkarsko velesilo. Pa čeprav v svojih vrstah nimajo niti približno takšnega zvezdnika, kot je bil svojčas Dirk Nowitzki, ki v francoski prestolnici za rojake stiska pesti.
A kakšno evforijo so zanetili v svoji državi, priča že to, da je Schröder na otvoritveni slovesnosti nosil zastavo. Po upokojitvi nogometaša Tonija Kroosa ni niti najmanjše dileme, kdo bo v prihodnje najbolje plačan nemški športnik. Franz Wagner je za prihodnjih pet sezon pri Orlando Magic podpisal 247-milijonsko pogodbo. Za primerjavo; petletna Dončićeva pogodba iz 2021 je vredna 207 milijonov.
Če bo 22-letnik s polnimi žepi tudi v prihodnje želel igrati za reprezentanco, uspehi, kot kaže, ne bi smeli izostati, saj iz ozadja že prihajajo novi talenti. Nemška mladinska reprezentanca, že lani tretja na evropskem prvenstvu, je v nedeljo na enakem tekmovanju osvojila zlato. Kako močni so njihovi vrstniki v šampionski zasedbi, so spoznali tudi slovenski mladinci v sobotnem polfinalu, ko so izgubili za kar 20 točk (68:88).
Uspehi seveda niso naključje. V Nemčiji so zastrigli z ušesi, ko si je evroliga zaželela klubov iz velikih evropskih mest. In medtem ko se London in Pariz s tem še mučita, so resurse okrepili v berlinski Albi in münchenskem Bayernu, ki ga bo odslej tudi vodil nemški selektor Gordon Herbert. V prestolnici tako elitno evropsko košarko gledajo že pet, na Bavarskem pa deset let.
Četrtfinale OI: Nemčija - Grčija 76:63, Srbija - Avstralija 95:90 (po podaljšku), Francija - Kanada 82:73, ZDA - Brazilija (nocoj).
Nepričakovani košarkarski junak
Nizozemska je vedno veljala za deželo izjemno visokih ljudi - ki pa slabo igrajo košarko. Nič več! Ne Srbi ne Američani, niti Litovci ne - da o Sloveniji, nekdanji številki ena na svetu v ulični košarki, sploh ne govorimo, saj je v Parizu ni zraven -, Nizozemci so po novem olimpijski prvaki v ulični košarki. In to na kak način jim je uspelo! Domačim, francoskim košarkarjem, ki se jim je pred lastnimi navijači nasmihalo zlato, je sanje odvzel mož, za katerega dotlej gotovo še niste slišali. Worthy de Jong, član nizozemskega Leidna, je ob uvodu v finalno tekmo sicer zgrešil vseh šest metov izza črte za dve točki (v "klasični" košarki bi to bila trojka), a v napeti končnici blestel. Sekundo do konca rednega dela tekme je izenačil rezultat na 16:16, v podaljšku pa ob zvoku sirene zadel noro trojko, bolje rečeno dvojko, čez francosko obrambo za zgodovinski trenutek nizozemske košarke. Pa čeprav "le" ulične.