Koper bo tretjič po vrsti gostil tekmovanje svetovnega pokala v težavnosti športnega plezanja. Najprej kot nadomestno prizorišče, potem ko je Mednarodna zveza za športno plezanje leta 2022 Kranj umaknila s koledarja tekmovanj. Stena kranjske dvorane Zlato polje, kjer so od leta 1996 potekale tekme svetovnega pokala, je zastarela in ni več ustrezala tekmovalnim merilom. Nova priložnost za nadaljevanje uspešne slovenske zgodbe na najvišji ravni se je pokazala v Kopru. Na zunanji steni plezalnega centra Plus Climbing Koper je spomladi leta 2022 zrasla nova sodobna umetna stena, ki nudi odlične pogoje za izvedbo tekmovanj svetovnega kova.
Na tretji koprski izdaji tekmovanja bo nastopila tudi Janja Garnbret. To bo za Korošico zadnja tekma v sezoni, v kateri je v Parizu osvojila drugi naslov olimpijske prvakinje. Po OI si je vzela nekaj predaha, namesto na umetnih je plezala na naravnih stenah. Kot je dejala, je nekaj zahtevnih smeri v skali preplezala "za dušo". Petindvajsetletnice ne skrbi, da vzdušje v Kopru ne bi bilo pravo. "Resnično upam in verjamem, da bo vzdušje letos še boljše kot zadnji dve leti. Slovenci smo znani po tem, da na športnih prireditvah naredimo fantastično vzdušje. Vem, da se bomo plezalke in plezalci potrudili, da priredimo pravi šov. Slovenska reprezentanca bo nastopila v 18-članski zasedbi, v ospredju bodo poleg Janje Garnbret še Mia Krampl in Luka Potočar, od mlajše generacije pa velja izpostaviti junakinji nedavnega mladinskega SP, Jennifer Buckley in Roso Rekar.
"Domača stena je zanesljivo prednost, ker steno poznajo," pa pred tekmo pravi trener v slovenski reprezentanci Luka Fonda, gonilna sila plezalnega kluba Plus in tekmovanja v Kopru. "Ne vem pa, ali je to velika prednost. Imajo pa Slovenci prednost velike navijaške publike, ki nudi podporo, ki si jo vsak tekmovalec lahko samo želi. Če se z vsem tem, kar prinaša takšna tekma, ne znaš spoprijeti, pa to lahko pomeni tudi manjšo oviro. Na domačih tleh je težko tekmovati, glava je obremenjena drugače kot na primer v Šanghaju," pravi izkušeni trener. Fonda je zadovoljen, da so v Kopru dokazali, da znajo pripraviti tekmo svetovnega pokala. "Tako kot tekmovanje raste, raste tudi odgovornost in s tem povezane skrbi, ali smo sposobni zagotoviti logistično in ekonomsko podlago, vse dati pod streho, ni nam najlažje. Želel bi si, da bi takšna tekma, ki po mojem sodi med velika športna tekmovanja v naši državi, imela tudi malo bolj konkretno podporo."
Finančni okvir dogodka je nekaj več kot 250.000 evrov, glavnino sredstev zberejo s prispevki sponzorjev, partnerjev dogodka, nekaj prispeva lokalna skupnost. Organizatorji pričakujejo, da bodo letos z vstopninami pokrili 25 odstotkov sredstev. Pristojbina mednarodni zvezi za organizacijo tekme je dobrih 30.000 evrov, treba je kriti tudi sredstva za protidopinški program v višini 6000 evrov, prispevati dodatek za trajnost in podobno ter tudi nagradni sklad v višini 30.000 evrov. Koper sicer ostaja trdno zasidran na tekmovalnem koledarju IFSC. Pričakujejo, da bodo septembrski termin potrdili vse do leta 2027. Želijo pa se potegovati tudi za organizacijo prvenstev, saj imajo možnosti za prirejanje tekem v vseh treh disciplinah - težavnosti, hitrosti in balvanih. (sta, nes)