Start Toura v Italiji: tudi Giro bo pridobil veljavo

Nejc Strojnik Nejc Strojnik
29.06.2024 06:07

Z Rokom Lozejem smo se pogovarjali o gostovanju francoske pentlje v Italiji in možnostih, da Giro prihodnje leto spet obišče Slovenijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Cesenaticu, rojstnem kraju Marca Pantanija, ki je leta 1998 kot zadnji osvojil "dvojček" Giro-Tour, bo start druge etape.
Reuters

Letošnja francoska pentlja bo v več pogledih nekaj posebnega. Prvič v zgodovini dirke, ki je prvo izvedbo doživela davnega leta 1903, in sto let po prvi zmagi Italijana, Ottavia Bottecchia, se bo boj za rumeno majico začel pri naših zahodnih sosedih. Na njihovem ozemlju bodo v celoti potekale tri etape. Prva bo s startom v Firencah in s ciljem v Riminiju, druga bo karavano peljala od Cesenatica do Bologne, tretja bo potekala med Piemontom in Torinom. V Italiji se bo v Pinerolu začela tudi četrta, prva gorska, ki bo šla čez prelaz Galibier in se zaključila v Valloiru v Franciji.

Mesta niso izbrana naključno, ampak se bodo poklonili šampionom. Cesenatico je rojstni kraj Marca Pantanija, v Bologni je profesionalno pot začel Learco Guerra, šla bo skozi rodni kraj Gina Bartalija, pozabili niso niti na Fausta Coppija … Da je selitev starta za obe državi nekaj zelo pozitivnega, je prepričan tudi Rok Lozej, predsednik odbora za cestno kolesarstvo pri Kolesarski zvezi Slovenije. "Vpliv na to imajo gotovo tudi olimpijske igre, vemo, da cilj ni v Parizu. Lepo je, da bodo Italijani počastili svoje šampione. Prepričan sem, da bodo vsi skupaj pridobili veljavo, tako Tour kot Giro."

Ustaljene prakse, mašinerija

Dirka po Franciji je eden najbolj gledanih in prestižnih športnih dogodkov, ki s traso katere od etap zunaj matične države svojo mednarodno prepoznavnost le še poveča in privabi širše globalno občinstvo. "Če pogledamo z marketinškega vidika, več se govori o tem. Kot zdaj midva govoriva o gostovanju, govorijo še marsikje po svetu. Organizator, francoski ASO, privabi tuji denar. Če bi bila dirka samo v Franciji, bi šlo, po domače povedano, z enega kupa na drugega, denar bi bil še vedno le francoski. Ko pa gredo v tujino, kjer je etapa sigurno dražja kot v Franciji, pridobijo še njihov denar. Konec koncev imajo vsi nekaj od tega," je prepričan Lozej. V tem pogledu se obračajo velike vsote, običajno se dnevni stroški v tujini gibljejo v več milijonih evrov.

Tour je gostoval v številnih državah, večkrat je obiskal Nizozemsko, Luksemburg, Nemčijo, Švico, lani so prve tri etape izpeljali v Španiji … Eno izmed bolj izstopajočih gostovanj je gotovo leta 1998 v Dublinu. Če je bila tista izbira za marsikoga nenavadna, bilo je sicer leto po slavju Irca Stephena Rocha, je letošnja precej bolj "ziheraška". Italijani so kot eden izmed vodilnih kolesarskih narodov idealni za tovrstno promocijo, njihova mesta in pokrajine - karavana bo v veliki meri šla skozi slikovito Toskano - pa ponujajo čudovito kuliso za televizijske prenose, kar privlačnost dirke vseh dirk le še povečuje.

Ob vseh organizacijskih izkušnjah, ki jih premorejo Italijani, je naš sogovornik prepričan, da se za brezhibnost na najvišjih obratih ni bati. "To so ustaljene prakse, ustaljena mašinerija. Mislim, da kakršnihkoli zapletov ne bi smelo biti," je dejal Lozej. Kot izvrstno je označil tudi idejo Francozov, da cilj iz Pariza, kjer se nekaj dni zatem začnejo olimpijske igre, premaknejo na Azurno obalo, v Nico. "Nica ima zaledje in nekaj zelo dobrih klancev, je zelo primerna in atraktivna lokacija. Zadnji kronometer bo pika na i celotnega Toura. Tudi velika večina kolesarjev živi bodisi v Monte Carlu bodisi v Nici."

Giro spet v Sloveniji?

Gostovanja v tujini so značilna tudi za druge dirke, slovenski ljubitelji kolesarstva se še dobro spominjajo leta 2022, ko je nazadnje del trase Gira potekal v Sloveniji. Kolesarji so v eni od etap prevozili del doline Soče, za kar je v veliki meri zaslužen Rok Lozej, tehnični direktor Gira na slovenski strani. Od takrat se nenehno pogovarjajo, da bi se kaj takšnega čim prej ponovilo. "Sodelujemo, trasiramo, mislim, da se bo v naslednjih nekaj tednih vedelo, kako bo prihodnje leto, in bomo lahko več povedali. Koncept za prihodnje leto je povezan z Novo Gorico, ki bo evropska prestolnica kulture. Prav zaradi tega obstaja možnost Giro 2025 spet v Sloveniji," je povedal Primorec in obljubil, da bo z ekipo naredil vse, da se to zgodi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta