Danes so v Ljudskem vrtu na Ptuju slavnostno odprli sodoben Skate park Ptuj, ki je namenjen rolkanju, BMX kolesarjenju prostega sloga, rolanju in vožnji s skiroji. Gre za enega od projektov, izglasovanega v okviru participativnega proračuna ptujske občine za leto 2023.
Občina iz proračuna prispevala 71 tisoč evrov
V okviru projekta so že obstoječi rolkarski poligon razširili in uredili v sodoben skate park, ki se razprostira na 617 kvadratnih metrih površine. Skupna vrednost investicije je dobrih 124 tisoč evrov. Ptujska občina je v proračunu zagotovila slabih 71 tisoč evrov, uspešna pa je bila tudi na razpisu ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport v višini dobrih 43 tisoč evrov. Projekt je z donacijo v višini 10 tisoč evrov podprla tudi družba Perutnina Ptuj.
Kot poudarjajo na občini, je Ptuj s skate parkom pridobil nov prostor za druženje različnih ciljnih skupin, uporabniki pa sodobne in varne površine za urbane športe, ki bodo dostopne vsem. "Veseli me, da smo v ptujski občini pridobili dodatno površino za mlade, kjer bodo lahko kakovostno preživljali svoj prosti čas. Vseskozi se trudimo vlagati v igrišča, nameščamo nova igrala, zavedajoč se, da otroci potrebujejo aktivnosti na prostem in da je teh v zadnjem obdobju precej manj. Del športnega igrišča v Ljudskem vrtu je že bil namenjen rolkarjem, a je bila njegova podoba precej klavrna. Otroci in mladostniki tako s posodobljenim, modernim skate parkom pridobivajo dodatni prostor, kjer se bodo lahko aktivno družili. Po besedah profesionalnih uporabnikov gre za enega izmed petih najboljših skate parkov v Sloveniji, zato verjamem, da bodo nad njim navdušeni tudi Ptujčani," je ob odprtju dejala županja Nuška Gajšek.
Projektant parka večkratni državni prvak Christopher Kahn
Skate park je projektiral večkratni državni prvak Christopher Khan, ki nam je zaupal, da je skate park namenjen olimpijski disciplini, ki ji v angleškem izvirniku pravijo "street": "Sestavljajo ga tako elementi, ki jih lahko najdemo na ulici, kot so so klopi, ograje, stopnice, piramide."
S pohvalnimi besedami na račun parka sicer ni skoparil tudi predsednik Rolkarske zveze Slovenije Iztok Šumatić, ki se je ptujski občini v imenu zveze zahvalil, da je prepoznala potrebo po novem, modernem skate parku v svojem okolju. Kot je še poudaril Šumatić poudaril, gre za nadstandardno infrastrukturo: "To je eden najbolje, če ne celo najbolje zgrajen skate park v Sloveniji. Govorim s stališča profesionalnosti oziroma s stališča rekreativnega uporabnika." Ob tem je izpostavil, da je rolkanje leta 2026 postalo olimpijska disciplina. Ena od disciplin rolkanja pa so tudi ulični elementi, ki jih predstavlja tudi novo odprti skate park: "Zelo sem vesel, da imamo novo, kakovostno infrastrukturo, na kateri se bodo lahko urili naši najboljši v pripravah za največja tekmovanja, po možnosti tudi za olimpijske igre v Los Angelesu leta 2028. Pri tem lahko izpostavim aktualno državno prvakinjo Lino Sevčnikar iz Maribora, ki jo boste, predvidevam, večkrat videli tudi tukaj." Otvoritve pa se je udeležil tudi aktualni državni prvak Mitja Težak. Šumatić je ob tem izrazil prepričanje, da bo novi skate park pomagal pri razvoju nekih sodobnih zgodb v tem okolju, pa tudi pripravljenost, da tudi sam pomaga pri organizaciji tekmovanj v skate parku tako na lokalnem kot mednarodnem nivoju.
Po več kot dvajsetih letih tudi uradno ustanavljajo klub
Kot je v imenu ptujskih rolkarjev pojasnil David Matići, so z rolkanjem v najstarejšem mestu začeli v devetdesetih letih, ko je bil ta šport pri nas še dokaj nepoznan. Zaradi pomanjkanja ustrezne infrastrukture so se mladi rolkarji takrat morali znajti po svoje: "Zbirali so se v športnem, pa tudi kulturnem in uporniškem duhu. Izdelovali so lastne rolkarske objekte, ki so jih morali zaradi neodobravanja someščanov večkrat seliti po javnih površinah. Tako je bilo vse do leta 2004, ko je potrebam po ustreznem športnem objektu prisluhnila tudi ptujska občina in postavila prvi skate park."
Na Ptuju pa po besedah predstavnika mlajše generacije Jana Gašpariča prav sedaj, po več kot dvajsetih letih neuradnega delovanja, poteka tudi ustanavljanje uradnega kluba. "Mladim novi skate park pomeni prostor za druženje, rekreacijo. nam, ki se bomo sedaj podali tudi v organizacijsko vlogo, pa omogoča, da bomo tu lahko prirejali tekmovanja, organizirali šolo različnih športov, da bomo lahko še več ponudili razvoju teh športov in ptujski mladini."