Ne pozabite, da se skrb za zdravje začne pri posamezniku

ŠTR
17.08.2024 05:00

Preventiva oziroma ustrezen življenjski slog lahko zmanjšata tveganje za obolevnost za rakom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdrava prehrana je med ključnimi nasveti.
Shutterstock

Življenjski slog in delovno okolje sta med dejavniki, ki so povezani z nastankom rakavih bolezni, zato Zveza slovenskih društev za boj proti raku in njen regijski predstavnik, Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor, stalno opozarjata in promovirata Evropski kodeks proti raku. O enem izmed nasvetov, ki je v poletnem času tudi najbolj aktualen, to je, da se čim manj izpostavljamo sončnim žarkom, smo v Štajercu že pisali, ob tem jih je še enajst.

Evropski kodeks proti raku
Društvo za boj proti raku Maribor

Gre za nasvete, kako živeti, da bi kar najbolj zmanjšali individualno ogroženost, v prebivalstvu pa bi tudi ob podpori države zmanjšali obolevnost in umrljivost za rakom. Četrto, dopolnjeno različico Kodeksa so izdelali strokovnjaki, zbrani pod okriljem Mednarodne agencije za raziskovanje raka, specializirane agencije Svetovne zdravstvene organizacije. Kot so bila že poprejšnja, je tudi večina novih nasvetov taka, da njihovo upoštevanje ne zmanjša le grožnje raka, pač pa tudi drugih kroničnih bolezni, predvsem bolezni srca in žilja, ki so tudi sicer najusodnejše. Čeprav je skrb za lastno zdravje dolžnost vsakega od nas, jo lahko udejanjamo samo v državi, ki podpira zdravje v vseh politikah, zato v preventivi raka in drugih bolezni ne gre pozabiti tudi na odgovornost družbe.

Po podatkih Registra raka RS, ki od leta 1950 deluje v okviru Onkološkega inštituta Ljubljana, v Sloveniji za rakom zboli okoli 14.000 ljudi. Dvanajst priporočil proti raku iz Evropskega kodeksa se nanaša na naslednja področja. Prvič, ne kadite. Drugič, ne kadite v navzočnosti drugih. Ne izpostavljajte sebe ali drugih tobačnemu dimu. Tretjič, vzdržujte zdravo, normalno telesno težo. Četrtič, vsak dan bodite telesno dejavni. Petič, prehranjujte se zdravo. Šestič, omejite vse vrste alkoholnih pijač. Sedmič, čim manj se izpostavljajte sončnim žarkom. Osmič, na delovnem mestu se zaščitite pred nevarnimi snovmi, ki povzročajo raka. Devetič, varujte se pred ionizirajočim sevanjem (radon). Redno zračite zaprte prostore. Desetič, ženske, dojite svoje otroke, če je le mogoče. Omejite jemanje hormonskih zdravil za lajšanje menopavznih težav. Enajstič, poskrbite, da bodo vaši otroci cepljeni proti hepatitisu B in proti humanim papilomskim virusom (HPV) (deklice). In dvanajstič, udeležujte se organiziranih presejalnih programov (v Sloveniji programi ZORA, DORA in SVIT).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta