Ameriška centralna banka znižala ključno obrestno mero za četrt odstotne točke

STA, M.R.
07.11.2024 22:00

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve je spričo umirjanja inflacije drugič zapored znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jerome Powell
Reuters

Po znižanju za pol odstotne točke v septembru je danes sledil rez za 0,25 odstotne točke na razpon med 4,50 in 4,75 odstotka. Zadnji kazalniki kažejo, da se gospodarska aktivnost še naprej dobro krepi. Od začetka leta so se razmere na trgu dela na splošno umirile, stopnja brezposelnosti pa se je zvišala, a ostaja nizka. Inflacija je napredovala proti cilju, ki je pri dveh odstotkih, vendar ostaja nekoliko povišana, je odbor centralne banke zapisal v sporočilu po dvodnevnem zasedanju.

Stopnja inflacije v ZDA se je septembra še znižala, čeprav manj od pričakovanj. Na letni ravni so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 2,4 odstotka, kar je najnižja stopnja inflacije po februarju 2021. Pred tem je bila avgusta 2,5-odstotna.

Ameriška centralna banka je že septembra nakazala, da bo v tem letu še zniževala obrestne mere. Za prihodnje leto pa pričakuje, da se bo povprečna ključna obrestna mera oblikovala okoli 3,4 odstotka. Nove napovedi bo sicer objavila šele decembra in takrat bo upoštevala tudi vplive, ki jih bo imela vnovična izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika.

Republikanec Trump se je v času svojega prvega predsedniškega mandata večkrat prepiral s centralno banko, ji predlagal znižanje obrestnih mer in močno kritiziral njenega predsednika Jeroma Powlla. Obstaja bojazen, da se bo po januarski vrnitvi v Belo hišo znova poskušal vmešavati v odločitve denarne politike.

Powlla na čelo Fed imenoval Trump

Poleg tega Trump načrtuje visoke carine in znižanje davkov. Pričakovati je, da bo ta politika povzročila ponovno rast inflacije.

Powella je na položaj leta 2018 imenoval Trump, ki pa je potem z izjavami skušal vplivati na denarno politiko banke pred volitvami 2020, ko je zahteval znižanje obrestnih mer za lastno politično korist.

Trump ga je tudi zmerjal, a se predsednik Feda na to ni oziral. "Ne," je na vprašanje, ali bo odstopil, če bo Trump to zahteval, danes odgovoril Powell. Kasneje je pojasnil, da predsednik ZDA po zakonu ne more odpustiti predsednika Fed.

Na novinarski konferenci je še povedal, da politika Fed ni vnaprej določena in se bo prilagajala glede na razmere na terenu. Menil je, da trg delovne sile ni vir inflacijskih pritiskov, vseeno pa je še vedno trden.

Ameriško gospodarstvo je označil za trdno in dejal, da ima dober občutek o njem. "Do decembra bomo dobili še eno poročilo o zaposlovanju, dve poročili o inflaciji in številne druge podatke na podlagi katerih se bomo odločali o tem kako naprej," je dejal.

Nekateri analitiki so centralno banko že začeli pozivati, naj spremeni denarno politiko oziroma si vzame premor pri zniževanju ključne obrestne mere.

"Fed bo opazoval dogajanje glede inflacije in gospodarstva in ustrezno prilagajal svojo politiko. Če bo gospodarstvo še naprej trdno in se inflacija ne bo bistveno pomaknila proti ciljni vrednosti dveh odstotkov letno, bomo lahko počasneje nižali obresti. Ukrepamo lahko tudi, če se trg delovne sile nepričakovano oslabi ali, če bo inflacija padla hitreje," je dejal Powell.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta