Belorusija: Putin, pomagaj!

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
30.08.2020 17:44

Medtem ko povolilni protesti ne jenjajo, se zadnji evropski diktator Aleksander Lukašenko vse bolj zanaša na velikega brata v Moskvi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Beloruski vsakdan: na eni strani mirne protestnice in protestniki, na drugi policisti in vojaki
EPA

Protesti po volitvah v Belorusiji, ki naj bi jih bil s kar 80-odstotno podporo 9. avgusta dobil dosedanji predsednik Aleksander Lukašenko, trajajo že tri tedne in nič ne kaže, da bi se nasprotniki zadnjega evropskega diktatorja, kot Lukašenku pravijo na Zahodu, upehali. Tudi ta konec tedna se jih je v prestolnici Minsku in drugih mestih zbralo na desettisoče in oblast je odgovorila, kot edino zna, z množičnimi aretacijami. Povrh vsega so mnogim novinarjem tujih medijev odvzeli akreditacije, da poročila o nezadovoljstvu nad predsednikom, ki vlada že od leta 1994, ne bi šla v svet.
V takšni situaciji, ko pristaši opozicijske političarke Svetlane Tihanovske, ki se je zatekla v Litvo, zahtevajo razveljavitev nepoštenih volitev (takšna je tudi ocena EU) in odstop Lukašenka, se ta 66-letni samodržec vse bolj obrača proti Moskvi in ruskemu predsedniku. Belorusija je od vseh nekdanjih sovjetskih republik ostala najmočneje navezana na Rusijo in ta v Lukašenkovi oblasti vidi garanta pred prodorom Zahoda, kot se je zgodilo leta 2014 v Ukrajini. Zato ni čudno, da sta se Putin in Aleksander Lukašenko v telefonskem pogovoru dogovorila, da se bosta v naslednjih tednih sestala v Moskvi, so sporočili iz Kremlja. Natančnega datuma predvidenega srečanja sicer niso sporočili. Po navedbah Kremlja sta predsednika potrdila namero, da državi še okrepita in razširita sosedsko zavezništvo. Putin pa je Lukašenku čestital za 66. rojstni dan.
Putin je pred dnevi podprl Lukašenka in zagotovil, da bo v Belorusijo, če bodo tam razmere ušle izpod nazora, poslal ruske varnostne enote, ki naj bi bile že v pripravljenosti. V intervjuju za rusko državno televizijo je tudi poudaril, da ne dvomi o Lukašenkovi zmagi na volitvah. Tudi Lukašenko je vojski naročil, da mora "z najstrožjimi ukrepi" zatreti vse poskuse strmoglavljenja njegove vlade in ogrožanja ozemeljske celovitosti Belorusije, sam pa se je na videoposnetku prejšnji teden pokazal bojno razpoložen, oblečen v neprebojni jopič in oborožen s kalašnikovko. Zatrdil je, da tuje države razpihujejo notranjepolitično situacijo v Belorusiji in skušajo zanetiti "barvno revolucijo". Beloruska vojska se mora odzvati z najstrožjimi ukrepi, da zaščiti ozemeljsko celovitost države, je poudaril. Kot je še dodal, je treba v prvi vrsti zaščititi "zahodni dragulj v kroni Belorusije s središčem v Grodni".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta