Bo Draghi rešitev italijanske politične krize? Predsednik Mattarella zahteva "vidno osebnost"

STA, VČ
02.02.2021 22:28
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sergio Mattarella se trudi najti pot do nove vlade na Apeninskem polotoku.
EPA

Kriza zahteva vlado s polnim mandatom, je nocoj predstavnike italijanskih parlamentarnih strank opozoril predsednik države Sergio Mattarella. Pozval je k čim hitrejšemu dogovoru o "relevantnem kandidatu". To bi lahko postal nekdanji predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi.

Predsednik poslanske zbornice Roberto Fico, ki mu je Mattarella v petek podelil mandat, da poskuša ugotoviti, ali obstaja večinska podpora za oblikovanje vlade pod vnovičnim vodstvom dosedanjega premierja Giuseppeja Conteja, je bil neuspešen. "V tem trenutku smo na razpotju, ali se bomo odločili za mandatarja ali za volitve," je izpostavil Mattarella po pogovorih s Ficom, ob tem pa vse vladne stranke opozoril, da zdravstvena in ekonomska kriza terjata vlado s polnim mandatom in ne vlade na minimalnih obratih.

Mattarella je stranke opozoril na zaskrbljenost državljanov, ki pričakujejo hitre odgovore. "Računam, da bom lahko čim prej podelil mandat za oblikovanja nove vlade, ki bo lahko bliskovito odgovorila na trenutno resno krizo," je še dejal italijanski predsednik, ob tem pa izrazil pričakovanje, da bo kandidat neka "vidna oseba".

Odgovor na dramatično vladno krizo v Italiji bi lahko postal nekdanji predsednik ECB Mario Draghi. Mattarella ga je povabil v sredo opoldne na pogovor. Vse politične sile v državi pa je pozval k odgovornosti in podpori vladi narodne enotnosti.

Fico je po koncu pogovorov s predstavniki parlamentarnih strank Mattarello danes seznanil z rezultati poizvedovalnih pogovorov. Po pogovoru s predsednikom države je povedal, da so razlike med strankami v trenutni situaciji tako velike, da ni pripravljenosti za oblikovanje vladne večine. Predstavniki parlamentarnih strank se po poročanju Anse niso zmogli sporazumeti predvsem glede imen kandidatov za ministre.

Največja stranka v parlamentu, Gibanje pet zvezd, je krivdo za propad pogajanj pripisala stranki Živa Italija nekdanjega premierja Mattea Renzija. Ta naj bi namreč pogovore sabotirala, je bil kritičen začasni vodja gibanja Vito Crimi. Renzi naj bi kljub pripravljenosti ostalih strank na dialog postavil vrsto nesprejemljivih zahtev, vključno z vodenjem ključnih ministrstev.

"Očitno je, da Renziju ne gre za interese Italije, ampak za ministrske sedeže," je bil kritičen Crimi.

Renzi je pred tem poslancem svoje stranke sporočil, da ostale stranke "ne sprejemajo mediacije", ne popuščajo in nočejo narediti nobenega koraka naprej glede ničesar. Kasneje je na Facebooku objavil seznam točk, ki naj bi pripeljale do propada pogovorov, med drugim naj bi šlo za pravosodno reformo in črpanje sredstev iz evropskega reševalnega mehanizma (ESM).

"Ugotavljamo, da so kolegi iz nekdanje večine vložili veto na naše predloge. Sedaj zaupamo modrosti predsednika," je zapisal Renzi. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta