Cenzurirana oskarjevka Chloe Zhao

DR
27.04.2021 15:27
Niti najprestiženjše filmsko priznanje ni dovolj, da bi se prejemnica oskarja izognila kitajskim medijskim cenzorjem.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Cenjena v tujini, zaničevana v domovini Foto: REUTERS
Reuters

​Chloe Zhao se je vpisala v zgodovino, potem ko je postala prva Azijka, ki je s svojim filmom Dežela nomadov osvojila oskarja za režijo. Toda na Kitajskem, torej v njeni domovini, so že kmalu po dogodku z družbenih omrežij odstranili vse objave o njeni zmagi, medtem ko je edini rezultat iskanja, ki se pojavi ob vpisu njenega imena na družbenem omrežju Weibo, neka nižja uslužbenka, ki prostovoljno propagira cepilno kampanjo proti covidu-19.

Uspeh ​Chloe Zhao ni zadostoval, da bi na Kitajskem ustavili cenzuriranje novic o njej, ki se je začelo pretekli mesec po objavi nekega starega intervjuja, zaradi katerega so jo obtožili "blatenja Kitajske". Z njo povezane objave so začeli z družbenih omrežij odstranjevati samo nekaj ur za tem, ko so ji podelili oskarja. Letošnje slovesnosti ob podelitvi oskarjev na Kitajskem tudi niso prenašali po televiziji, toda mnogi so si govor, ki ga je imela 39-letna Zhaova ob prevzemu te prestižne filmske nagrade, ogledali na spletu oziroma na družbenih omrežjih, kjer so ji v komentarjih tudi čestitali. "Je ponos kitajskega in tudi vseh drugih azijskih narodov," je zapisal eden od uporabnikov družbenega omrežja Weibo. Toda objave o njeni zmagi so se na omenjenem družbenem omrežju pojavljale le eno uro, nato pa so začele izginjati. Izbrisana je bila celo objava ameriškega konzula v Guangzhouju. Ob vpisu imena ​Chloe Zhao v iskalnik se je pojavilo sporočilo, da "v skladu z veljavnimi zakoni in regulacijami strani ni bilo mogoče najti".

Kot je poročala tiskovna agencija Reuters, je bil blokiran tudi poskus univerze Zhaove v Šanghaju, da bi podelitev oskarjev prenašali v živo preko spleta. VPN gostitelja oziroma njegovo navidezno zasebno omrežje je bilo nedosegljivo celi dve uri.

Kitajski državni mediji novice o zmagi Zhaove niso takoj objavil, na kratko jo je omenil le tabloid v angleškem jeziku Global Times. Časnik je pozneje objavil prispevek, v katerem piše, da Kitajci s filmom Dežela nomadov nimajo nič skupnega in da ta zato v blagajne lokalnih kinematografov, če ga bodo na Kitajskem sploh predvajali, ne bo prinesel veliko denarja.

Zhaova, ki se je rodila na Kitajskem in je do svojega 14. leta živela v Pekingu, je oskarja za režijo sprejela z besedami, da je "v zadnjem času precej razmišljala o tem, kako vedno vztraja, tudi ko stvari postanejo težke". Spomnila se je, da sta se z očetom igrala igro, pri kateri se je morala na pamet naučiti klasične kitajske pesmi. Navedla je verz iz ene teh pesmi in ga prevedla v angleščino. "Vsi ljudje so, ko se rodijo, po naravi dobri. O tem sem trdno prepričana še danes. Čeprav se morda včasih zdi, da je resnica ravno nasprotna, sem v ljudeh, ki sem jih srečevala povsod po svetu, vedno odkrila dobroto." Njeno sporočilo in njena odločitev, da spregovori v mandarinščini, sta bila sprejeta z odobravanjem, zlasti spričo močno razširjenega antiazijskega rasizma na Zahodu.

Cenzura novic o tem, da je ​Chloe Zhao prejela oskarja, se je začela pretekli mesec. Marca je bila Zhaova še deležna vsesplošnih pohval, potem ko je postala prva Azijka v zgodovini, ki je prejela zlati globus za režijo. Toda že nekaj dni kasneje je postala tarča intenzivnega spletnega trolanja, katerega del so bile tudi obtožbe, da "blati Kitajsko". Na spletu je namreč zaokrožil neki njen osem let stari intervju, v katerem je izjavila, da je bila "Kitajska, v kateri je živela kot najstnica, dežela laži".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta