Strožji režim na slovenski meji je že minuli konec tedna "pregnal" nekaj slovenskih gostov, ki so bivali v turističnih nastanitvah v Istri. Tamkajšnji turistični delavci so bili nad situacijo zaskrbljeni, je poročal Jutarnji list. "Vse od odprtja kampa so rezervacije hitro naraščale," je pripovedoval Adriano Ukušić, lastnik družinskega kampa Polidor v bližini istrskega mesta Funtana. Vse skupaj naj bi ustavil izbruh koronavirusa v Zadru. "Od takrat so se znova začele odpovedi rezervacij. Zdaj tudi stanje s Slovenijo ni videti najbolje. Če poostrijo nadzor na meji, je vprašanje, kaj se bo zgodilo s preostalimi turisti," je razlagal za Jutarnji list.
Ali Slovenci zaradi negotovega položaja na mejnih prehodih res pakirajo kovčke za pot proti domu, tisti, ki dopust pri južnih sosedih še načrtujejo, pa tega raje odpovedo? Kdo zagotovo, a večina, kot kaže, še vedno rada potuje na Hrvaško, kljub zaostrenim razmeram zaradi novega koronavirusa.
Zaskrbljenost obstaja, a situacija je znana
V Areni Hospitality Group (AHG), pod okrilje katere sodijo Arena Grand Kažela, Arena One 99 Glamping, Arena Medulin, Arena Stoja, Arena Stupice, Arena Indije, Arena Runke in Arena Tašalera, pravijo, da so v vseh njihovih kampih razmere s slovenskimi gosti normalne, odpovedi ne beležijo, kaj šele množičnih odhodov.
Kljub temu pa je, pravijo, letošnja situacija bistveno slabša kot v prejšnjih letih. Turisti so letos ustvarili le za tretjino lanskih nočitev, to velja za vse goste, vključno s slovenskimi. So glede trenutne situacije zaskrbljeni? "Seveda smo, a situacija je vsem dobro znana," pravijo in dodajajo, da so vsi nastanitveni objekti AHG, vključno s kampi, uvedli vse predpisane ukrepe v skladu z navodili in odločbami civilnega štaba in epidemioloških služb.
Izkušnja naše novinarke Barbare Bradač
V enem izmed kampov v Rovinju smo preživeli minula dva tedna. Ob prihodu v kamp vsakemu izmerijo telesno temperaturo. Večkrat dnevno razkužujejo sanitarije v kampu, kjer je uporabna le vsaka druga vodovodna pipa, zaradi zagotavljanja varnostne razdalje, prav tako pa so nameščena tudi razkužila, ki jih dopustniki redno uporabljajo in jih tudi nikoli ne zmanjka. Ležalnike je osebje razkuževalo vsako noč. V restavraciji ni bilo na mizi ne pribora ne jedilnega lista, natakarji so imeli nameščene zaščitne maske. V trgovini so kruh in pekovski izdelki pakirani v vrečke. Tobogan in igrala so otroci lahko prosto uporabljali. Odprti so tudi bazeni. V kampu je opaziti precej manj gostov kot pretekla leta ob tem času, tako tudi na plaži ni gneče. V kampu letos ni animacije in otroškega kluba, zaprt je tudi fitnes.
Tudi v samem mestu Rovinj je gostov manj, brez težav si dobil parkirno mesto, kar je bilo v preteklih letih velika težava. V vseh trgovinah, lekarnah in ostalih zaprtih prostorih so zaščitne maske obvezne, nanje ponekod tudi opozarjajo varnostniki, pa tudi na obvezno razkuževanje rok pred vstopom v trgovino. V tem času nismo videli niti enega kupca, ki v zaprtem prostoru ne bi nosil maske. Korona zaščitni ukrepi so vidni tudi na rovinjski tržnici, kjer prodajalci prodajajo svoje pridelke kupcem za pleksi steklom.
Nerganja turistov ali domačinov nad ukrepi nismo opazili. Večina turističnih ponudnikov se je sprijaznila s slabšo turistično sezono, vsi pa upajo, da bo naslednje leto vse po starem.
Ob vstopu v Slovenijo na meji je policist vprašal, ali imamo kakšno potrdilo, smo pokazali račun za namestitev in smo se že lahko odpeljali naprej.
Celotni marketinški proračun preusmerili na področje Hrvaške in Slovenije
Ivona Maržić Sobotnjak, direktorica kampa Šimuni na Pagu, kjer vsako leto dopustujejo številni Slovenci, postreže s statistiko. "Po statističnih podatkih imamo od 1. junija do 8. julija letos kar 25 odstotkov več gostov iz Slovenije v primerjavi z lanskim letom," pove. Kaj to pomeni v številkah? Med 1. junijem in 8. julijem 2020 so realizirali 6581 nočitev slovenskih gostov, v enakem obdobju lani pa 5282. Maržić-Sobotnjakova dodaja: "Glede na celotno situacijo s korono smo že marca celoten marketinški proračun za spletno oglaševanje preusmerili na področje Hrvaške in Slovenije."
Ivona Maržić Sobotnjak v pogovoru še poudari, da zaradi razmer s covidom-19 za razliko od drugih evropskih držav niso imeli posebej velikega števila odpovedi, prav tako gostje niso odhajali prej, kot je bilo načrtovano. "Vsak dan spremljamo razvoj razmer s korono. Malce nas skrbi, ker ne vemo, katere odločitve bo sprejela slovenska ali hrvaška vlada, v kolikor se bo število okuženih povečevalo," pove sogovornica in doda, da so v tej sezoni kljub vsemu zelo pozitivni, želijo si, da bi o dobrih številkah lahko poročali tudi v juliju in avgustu.
Na Hrvaškem v prvem tednu julija skoraj 70.000 slovenskih turistov
Za hrvaški turizem se je julij začel dobro. K temu so največ prispevali turisti iz Nemčije, ki so jih našteli nekaj manj kot 97.000 z več kot 683.000 nočitvami. Sledi skoraj 70.000 Slovencev s 580.000 nočitvami.
Hrvaški turistični ponudniki so v prvem julijskem tednu zabeležili nekaj manj kot 2,9 milijona nočitev, kar je polovica lanskih rekordnih rezultatov. V tem času je bilo v državi skoraj 433.000 turistov, kar je 46 odstotkov turistov iz prvega julijskega tedna lani, je objavila Hrvaška turistična skupnost (HTZ).
Med 1. in 7. julijem so nemški turisti dosegli 86 odstotkov lanske ravni prihodov in 90 odstotkov lanskega števila nočitev. Slovenskih obiskovalcev je bilo letos 77 odstotkov toliko kot v prvem julijskem tednu lani. V začetku julija so ustvarili tudi 79 odstotkov nočitev iz enakega lanskega obdobja.
Italijani na šestem mestu
Na tretjem mestu so turisti iz Češke, na katere je odpadlo nekaj več kot 55.400 prihodov ter skoraj 342.000 nočitev. Gre za 78 odstotkov lanske ravni prihodov in 63 odstotkov nočitev iz začetka lanskega julija.
Sledijo gosti iz Poljske, ki jih je bilo več kot 32.400 in so dosegli 55 odstotkov ravni iz začetka lanskega julija. Z več kot 206.000 nočitvami so bili pri 48 odstotkih lanske ravni.
Avstrijskih turistov je bilo nekaj manj kot 26.0000, ustvarili so nekaj več kot 143.000 nočitev, kar predstavlja 44 odstotkov prihodov in nočitev iz prvega julijskega tedna lani. Na šestem mestu so Italijani, na katere je odpadlo več kot 15.500 prihodov in več kot 80.000 nočitev. To predstavlja približno 35 odstotkov lanske ravni prihodov in nočitev.
Sredi julija pričakujejo okrepljeni letalski promet
Direktor HTZ Kristjan Staničić je za Večernji list izjavil, da bodo morali na goste iz ZDA, Velike Britanije, Francije in skandinavskih držav še počakati. Sredi julija pričakujejo okrepljeni letalski promet, med drugim tudi 12 letalskih povezav z Veliko Britanijo ter več letalskih povezav s Francijo.
Večernji list dodaja, da je na Hrvaškem odprtih približno 700 hotelov in 380 kampov ter da ponudniki zasebnih namestitev beležijo toliko gostov kot hoteli in kampi skupaj. (STA)