Evropska unija se je dogovorila glede seznama epidemiološko varnih tretjih držav, za katere naj bi članice s 1. julijem usklajeno odpravile omejitve na zunanji meji. Med 14 varnimi državami pa ni ZDA, Brazilije in Kitajske. Na seznamu tretjih varnih držav so Alžirija, Avstralija, Kanada, Gruzija, Japonska, Črna gora, Maroko, Nova Zelandija, Ruanda, Srbija, Tajska, Tunizija, Urugvaj in Južna Koreja. Seznam bodo verjetno še dopolnili, poroča britanski BBC. Evropska unija je sicer pripravljena na seznam dodati tudi Kitajsko, če bi kitajske oblasti v zameno dovolile vstop v državo prebivalcem Evropske unije. Podrobnosti o seznamu in merilih za uvrstitev na seznam varnih tretjih držav bodo dokončali do torka opoldne, napovedujejo v Bruslju. Je pa seznam podprla kvalificirana večina držav članic.
Položaj se hitro spreminja
Predlagajo razširitev izjem
Za države, za katere bodo omejitve veljale še naprej, je komisija sicer predlagala razširitev kategorij oseb, za katere je dopuščena izjema. Ta sedaj velja za državljane EU, ki se vračajo domov, zdravnike, znanstvenike in čezmejne delavce. Po novem pa naj bi veljala tudi za mednarodne študente. Omejitev nebistvenih potovanj iz tretjih držav v unijo so voditelji članic unije podprli sredi marca, sprva za 30 dni, nato je bil ukrep že večkrat podaljšan. Komisija sicer priporoči usklajeno ukrepanje, a odločitev je v rokah članic.
Ukrep sedaj izvajajo vse članice EU razen Irske ter schengenske države Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica. Prav tako ga ne izvaja Združeno kraljestvo, so pa Britanci kljub brexitu v prehodnem obdobju še vedno obravnavani kot državljani EU, zato omejitve zanje ne veljajo.
WHO: Pandemija covida-19 še daleč od konca
Pandemija covida-19 je še daleč od konca in se celo pospešuje, je danes posvarila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Njen prvi mož Tedros Adhanom Ghebreyesus je svet pozval, naj ne čaka na cepivo, temveč ukrepa že sedaj. "Vsi si želimo, da bi se tole končalo. Vsi bi radi nadaljevali svoja življenja. A težka realnost je, da še zdaleč ni konec," je na spletni tiskovni konferenci iz Ženeve dejal Tedros in dodal, da se pandemija celo pospešuje. Spomnil je, da bo v torek minilo šest mesecev, odkar je WHO iz Kitajske prejel prva poročila o pljučnici neznanega izvora. "Pred šestimi meseci si nihče izmed nas ni mogel predstavljati, kako bo ta virus obrnil na glavo naš svet, naša življenja," je dejal. Prihodnji teden bo WHO na Kitajsko poslal svojo ekipo strokovnjakov, ki bo pomagala pri iskanju izvora virusa. "Proti virusu se lahko borimo bolje, če vemo vse o virusu in o tem, kako se je začelo," je povedal.