Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je zvečer za nadaljevanje zasedanja voditeljev članic EU v Bruslju pripravil nov pogajalski predlog, ki krovni obseg sklada za okrevanje Evrope po pandemiji covida-19 ohranja pri 750 milijardah evrov. Za nepovratna sredstva je predvidenih 390 milijard, za posojila pa 360 milijard evrov. Po informacijah nemškega Spiegla so o tem znesku voditelji zvečer že dosegli dogovor, a veliko vprašanj je do zaključka redakcije še bilo odprtih.
Preden je dal pogajalski predlog na mizo, je Michel dejal, da so zadnji koraki vselej najtežji, je poročala STA, so pa voditelji članic EU danes prihajali na vrh EU bolj optimistični kot prve tri dni. Nemška kanclerka Angela Merkel je dejala, da so na dolgih nočnih pogajanjih oblikovali okvir za možen dogovor, to je napredek. Izpostavila je, da so pogajanja izjemno težka, a da izjemne razmere terjajo izjemne odzive. Francoski predsednik Emmanuel Macron je ocenil, da obstaja upanje na kompromis, a obenem izpostavil, da ostaja izjemno previden. Previdno optimističen je bil tudi predsednik italijanske vlade Giuseppe Conte.
Smer Višegrad?
Na domačem političnem prizorišču je odmevalo dogajanje v povezavi z vprašanjem povezave vladavine prava in evropskega proračuna. Temu že vseskozi nasprotujeta Madžarska in Poljska, v razpravi pa naj bi ju po neuradnih informacijah podprl tudi premier Janša. Opozicija meni, da s tem nastaja zasuk slovenske zunanje politike. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je menil, da ta vlada Slovenijo pelje "v višegrajsko smer, kjer je očitno zaželeno, da se ne spoštuje vladavine prava". Predsednica SAB Alenka Bratušek je dejala, da je stran, na katero se je postavil Janša, napačna. Dodala je, da so za to odgovorne tudi koalicijske partnerice. "Predsednik vlade, ki noče sprejeti zavez o spoštovanju pravne države na evropski ravni, to počne, ker se zaveda, da sam spodjeda načela pravne države pri nas," pa je povedal koordinator Levice Luka Mesec.
Nasprotno je predsednik koalicijske SMC Zdravko Počivalšek zatrdil, da Slovenija kot država ne spreminja svoje zavezanosti skupnim evropskim vrednotam. "Slovenija je sodobna družba in pravna država, ki spoštuje človekove pravice," pa je dejal tudi minister za zdravje Tomaž Gantar iz koalicijskega Desusa.
Nepovratna sredstva so sklestili za sto milijard evrov
"Nemško-francosko soglasje ni več dovolj"
Marta Pilati, analitičarka na bruseljskem inštitutu EPC, je za Večer komentirala, da je dogovor pomembno doseči še v tem mesecu, saj se čas izteka. Ta dogovor je signal za trge in mednarodne partnerje, da je EU sposobna sprejeti izjemne ukrepe za skupen odziv na skupne izzive. Da imajo članice EU različna mnenja, je po njenih besedah zaradi zahtevnosti in izjemnosti problema normalno. Ne strinja se z ocenami, da so razlike med stališči članic po izstopu Združenega kraljestva večje. Če bi britanski premier sodeloval na zasedanju, dogovor ne bi bil mogoč. Strinja pa z ocenami, da danes države članice niso več pripravljene avtomatsko potrditi nemško-francoskega predloga. "Nemško-francosko soglasje je nujno za dogovor, ni pa več dovolj," je za Večer pojasnila Marta Pilati.