Ferdinand Marcos mlajši je prepričljiv zmagovalec ponedeljkovih predsedniških volitev na Filipinih. Sin pokojnega diktatorja bo tako prevzel vodenje države 36 let po tem, ko je njegov oče izgubil oblast v revoluciji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po včerajšnjih podatkih je imel 64-letni Ferdinand Marcos mlajši, bolje poznan kot Bongbong Marcos, neulovljivo prednost 16 milijonov glasov pred najbližjo zasledovalko Leni Robredo. Pred liberalno kandidatko je gladko vodil s 56 odstotki glasov. Roberda je sicer Marcosa leta 2016 v tekmi za podpredsedniški stolček še lahko premagala za las.
Zaščitnik Duterteja
Sicer bo zdaj mesto podpredsednice, ki se po filipinski ustavi voli ločeno, pripadlo Sari Duterte, Marcosovi politični zaveznici in hčerki aktualnega predsednika Rodriga Duterteja. Marcos mlajši je 77-letnemu Duterteju v zahvalo za pomoč pri vstopu v politiko že obljubil, da ga ne bo kazensko preganjal in da ga bo zaščitil tudi pred morebitnimi mednarodnimi sodnimi tožbami. Duterte je namreč državo vodil s trdo roko in se pod krinko neusmiljenega boja proti drogam in kriminalu posluževal tudi zunajsodnega ubijanja uživalcev drog, kriminalcev, celo otrok z ulice. Različne skupine za človekove pravice so tako dokumentirale več kot 1400 umorov, ki naj bi jih izvedel Dutertejeve Čete smrti, grozljiva poročila pa Duterteja obtožujejo, da je osumljence kaznivih dejanj v času svojega županovanja v mestu Davao tudi sam osebno ubijal.
Bongbong Marcos je bil star 29 let, ko je skupaj z družino pobegnil s Filipinov na Havaje, potem ko je njegov oče v tridnevni revoluciji izgubil oblast. Tedaj je bil sicer guverner province Ilocos Norte. Po smrti njegovega očeta leta 1989 pa so mu filipinske oblasti dovolile vrnitev v državo. Bongbong Marcos je v preteklosti branil zapuščino svojega očeta, pri čemer se je skliceval na zgodnje obdobje gospodarske rasti in velika državna vlaganja. Pri tem se je distanciral od obtožb o kraji državnega denarja in nasilja v času izrednih razmer med letoma 1972 in 1981. Iz tistega časa se je svetu vtisnila v spomin tudi njegova mati Imelda Marcos, ki se je z družino na Filipine vrnila leta 1991 in je danes stara 92 let. Po pobegu družine Marcos na Havaje leta 1986 so namreč v predsedniški palači odkrili Imeldinih 15 krznenih plaščev, 508 večernih oblek, 888 ročnih torbic in kar 3000 parov čevljev. Pred tem je bilo obdobje izrednih razmer med letoma 1972 in 1981 zaznamovano z visoko stopnjo korupcije, cenzuro, državnim nasiljem, umori in mučenji. Odločitev očeta o razglasitvi izrednih razmer je Marcos mlajši upravičeval, češ da je šlo za nujen korak za reševanje države pred islamskimi in komunističnimi uporniki.
Nasilje je na jugu države
Tokratne volitve je zasenčilo nasilje predvsem na jugu te otoške države. Zabeležili so namreč najmanj 15 nasilnih incidentov, so sporočili iz vojske. Med drugim so bili ubiti trije varnostniki, ko so oborožene skupine začele streljati na volišče na jugu države.
Tudi sicer so poročali o težavah na voliščih, med drugim so imeli težave s pokvarjenimi stroji za štetje glasovnic, ponekod pa so na glasovnicah manjkala imena kandidatov. "Kljub nekaj napakam in nasilju so volitve na splošno potekale v redu," je sicer ocenil predstavnik volilne komisije George Garcia.