Tla na Hrvaškem so se po podatkih hrvaške seizmološke službe davi stresla ob 6.15, 6.26 in 6.29. Prvi potres ob 6.15 je imel magnitudo 4,7, nekaj minut kasneje je sledil drugi z magnitudo 4,8, je za hrvaški radio pojasnila direktorica hrvaške seizmološke službe Ines Ivančić. Ob tem je napovedala, da se bodo tla na Hrvaškem še tresla.
Komisar Lenarčič v Zagrebu izpostavil solidarnost EU s Hrvaško
Manj kot 24 ur po rušilnem potresu na Hrvaškem je 13 držav članic EU in Turčija v okviru evropskega mehanizma za civilno zaščito Hrvaški solidarno ponudilo konkretno pomoč, je povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič po današnjem srečanju s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem v Zagrebu.
Lenarčič je dejal, da je prispel v Zagreb, da bi izkazal solidarnost EU s Hrvaško. Dodal je, da so v 24 urah po potresu, ki je prizadel območje južno od Zagreba, konkretno pomoč ponudile Romunija, Češka, Slovenija, Italija, Grčija, Avstrija, Švedska, Litva, Bolgarija, Portugalska, Francija in Slovaška, pa tudi Turčija, ki je pridružena članica evropskega mehanizma civilne zaščite.
Potrdil je, da so države članice ugodile prošnjam Hrvaške po zimskih šotorih, zabojnikih, posteljah, spalnih vrečah in podobni opremi za začasno namestitev ljudi, ki so v potresu ostali brez strehe nad glavo.
Solidarnost v EU živi
"To dokazuje, da solidarnost v EU živi ter da Hrvaška v tej stiski ni sama. To je tudi dobra popotnica za naslednje faze pomoči, o katerih smo se danes pogovarjali s premierjem Plenkovićem in ministri," je povedal Lenarčič. Pojasnil je, da sta naslednji fazi predvsem ocena škode in obnova.
Poudaril je, da bo Hrvaška deležna tudi nove pomoči iz evropskega solidarnostnega sklada za popotresno obnovo. "Predpogoj je kredibilna ocena škode, ki je zelo pomemben korak na poti proti finančni podpori," je dodal Lenarčič. Ob tem je izrazil obžalovanje zaradi smrtnih žrtev potresa, ranjenih in tistih, ki so v potresu ostali brez premoženja.
Z Lenarčičem je bila tudi hrvaška podpredsednica Evropske komisije Dubravka Šuica, ki je povedala, da je potres prizadel demografsko opustošeno območje Hrvaške. Dodala je, da bodo na tem območju lahko uveljavili vizijo za podeželje EU, ki jo pripravlja kot podpredsednica komisije.
Plenković je dejal, da so Lenarčiča in Šuico seznanili z doslej znanimi posledicami potresa. Izpostavil je, da se je še enkrat pokazalo, kako pomembno je članstvo Hrvaške v EU.
Lenarčič in Šuica bosta po srečanju v Zagrebu obiskala nekatera območja, kjer je torkov rušilni potres povzročil največ škode, med drugim mesto Petrinja.
"Treslo se bo dlje časa. Potres v torek je bil uničujoč in z veliko gotovostjo mu bo sledil velik niz potresov, med katerimi bodo tudi močnejši," je dejala Ivančićeva. Dodala je, da bodo imeli tudi šibkejši potresi vpliv na stavbe v Petrinji in Sisku, ki so bile poškodovane v torkovem potresu.
Na Hrvaškem v soboto dan žalovanja
Na Hrvaškem bo v soboto dan žalovanja za žrtvami torkovega potresa, je na današnji seji odločila hrvaška vlada. Vlada je tudi odobrila 120 milijonov kun (16 milijonov evrov) nujne pomoči po potresu ter odprla posebni račun za zbiranje finančne pomoči žrtvam potresa.
Odločitev hrvaške vlade za sobotni dan žalovanja sta že podprla hrvaški predsednik države in predsednik parlamenta, Zoran Milanović in Gordan Jandroković.
Hrvaška vlada je današnjo sejo začela z minuto molka za umrlimi v torkovem potresu, ki je prizadel območje Petrinje, Gline in Siska.
Vlada odprla poseben državni račun
Hrvaški finančni minister Zdravko Marić je pojasnil, da bo 120 milijonov kun nujne pomoči namenjenih za nujno potrebna dela pri odpravi posledic potresa. Največ denarja, 100 milijonov kun (13,3 milijona evrov), bo namenjenega sisaško-moslaški županiji, ki je najbolj prizadeta v potresu. 15 milijonov kun (dva milijona evrov) bo namenjenih zagrebški županiji, pet milijonov kun (670.000 evrov) pa karlovški županiji, kjer je potres prav tako povzročil gmotno škodo.
Marić je še dejal, da je vlada odprla poseben državni račun, na katerega je možno nakazati finančno pomoč za popotresno obnovo. Opozoril je, da so že dobili informacije o lažnih računih za humanitarno pomoč, zaradi česar je prebivalce pozval, naj bodo pozorni pri svojih humanitarnih nakazilih.
Hrvaški premier Andrej Plenković je ob začetku vladne seje povedal, da se je že pogovarjal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ter da je Evropska unija pripravljena pomagati Hrvaški tudi po torkovem potresu. Pojasnil je, da bodo na Hrvaškem najprej popisali potresno škodo, nato pa bo država zaprosila za pomoč iz solidarnostnega sklada EU.
Napovedal je, da se bo danes srečal s podpredsednico Evropske komisije Dubravko Šuico in evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem. Šuica in Lenarčič bosta v spremstvu več hrvaških ministrov nato obiskala Petrinjo.
Po besedah Ivančićeve so na območju mesta Petrinja od ponedeljka zabeležili veliko manjših potresov. "Trese se skoraj vsako minuto," je še dejala in dodala, da je bilo potresov z magnitudo več kot 3 vsaj 25 do 30. Potres ob 6.15 je bil na globini desetih kilometrov z žariščem 37 kilometrov jugovzhodno od Zagreba in 18 kilometrov zahodno od Siska, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Za HRT se je javil tudi župan Petrinje Darinko Dumbović in dejal, da ne moremo reči dobro jutri, saj ni dobro. "S tistega, kar je še ostalo od Petrinje, pada vse, kar še ni odpadlo. To je druga neprespana noč, velika katastrofa in velik pritisk za našo prihodnost, za naš obstoj. Ne spimo, moramo biti zbrani." Župan je sporočil, da so se njihova življenja spremenila v strah, iskati morajo rešitve.
Vodja hrvaških gorskih reševalcev (Hgss) Josip Granić je danes za hrvaški radio potrdil, da so ponoči pregledali 84 vasi in krajev na območju, ki ga je v torek prizadel rušilni potres. Poudaril je, da nikjer ni bilo potrebe po iskanju ljudi pod ruševinami. Mnogi prebivalci so noč preživeli na prostem. Dvema osebama z zlomom roke so zagotovili ustrezno medicinsko oskrbo, je iz Petrinje sporočil Granić.
Obenem so ugotovili, kam je treba poslati najnujnejše potrebščine, kot so hrana, voda, odeje, plenice in podobno. Povedal je, da bodo danes s svežimi ekipami pregledovali naselja na območju od Siska do Hrvaške Kostajnice ob meji z Bosno in Hercegovino.
Medtem se bo na Hrvaškem danes nadaljevala reševalna operacija in odstranjevanje posledic torkovega rušilnega potresa, ki je z magnitudo 6,4 stresel območje jugovzhodno od Zagreba. Največ gmotne škode je na območjih Petrinje, Gline in Siska. Medtem bo v Zagrebu na obisku evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.
V Sloveniji za Hrvaško po potresih več akcij zbiranja pomoči
V Sloveniji poteka več akcij zbiranja pomoči Hrvaški po potresih, ki so sosednjo državo prizadeli v zadnjih treh dneh. Rdeči križ Slovenije je hrvaškemu Rdečemu križu iz sklada za solidarnost že v torek nakazal 10.000 evrov. Pomoč zbirajo med drugim tudi v Zasavju.
Kot so danes sporočili iz Rdečega križa Slovenije, so odprli poseben sklic za zbiranje denarnih sredstev. Vsi, ki želijo prispevati, lahko za akcijo Potres Hrvaška sredstva nakažejo na njihov transakcijski račun SI56 0310-0111-1122-296 s sklicem SI00-96885.
Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevajo tudi s poslanim SMS sporočilom na 1919 z Besedo SKUPAJ en evro ali SKUPAJ5 pet evrov.
Pomoč prizadetim zbirajo tudi v Trbovljah oziroma Zasavju. Občina Trbovlje danes do 20. ure v trboveljskem centru za zaščito in reševanje zbira materialno pomoč. Ob tem so sporočili, da na Hrvaškem najbolj potrebujejo hrano, bunde, higienske potrebščine in spalne vreče.
Denarna sredstva za pomoč prizadetim v potresu je mogoče nakazati tudi na transakcijski račun Društva prijateljev mladine Trbovlje številka SI56 6100 0001 9204 698 s sklicem SI00 27-2020 ter namenom Potres Hrvaška.
Občina Trbovlje je tudi napovedala, da bo v sodelovanju s prijateljsko hrvaško občino Labin občinam Petrinja in Sisak poslala materialno in denarno pomoč.
Ob tem so se v Zasavju spomnili, da so med drugo svetovno vojno zavetje pri ljudeh v Petrinji našli tudi nekateri Trboveljčani.
Številni gasilci, gorski reševalci, pripadniki civilne zaščite, vojaki, komunalni delavci in prebivalci bodo danes nadaljevali z odstranjevanjem posledic potresa, ki je zahteval več smrtnih žrtev in poškodovanih. Na območju so reševalci iz vse države.
Poveljnik gasilcev v Sisku Miroslav Golub je v torek zvečer dejal, da je bilo v potresu poškodovanih veliko stavb in da jim pomagajo gasilci z vseh koncev države. V pogovoru za regionalno televizijo N1 je izpostavil, da so uspeli izpod ruševin rešiti veliko ljudi. Ocenil je, da bo odstranjevanje ruševin trajalo več tednov.
Na terenu so številna gasilska vozila in različna gradbena mehanizacija. Reševalci so opremljeni s posebno opremo za reševanje izpod ruševin. Med drugim imajo tudi reševalne pse, ki so v torek v ruševinah našli več oseb.
Župan Petrinje Darinko Dumbović je v izjavi za N1 včeraj pozno zvečer dejal, da je jokal ves dan. "In zdaj jočem in mi je težko. Za sabo imam 64 let, ampak to danes ... Danes se je pokazal karakter ljudi," je pripovedoval. "Če zdaj izgubimo karakter in vero v ljudi, je bolje, da se kar zakopljemo v te ruševine. Ni treba politizirati in karkoli postavljati v ospredje, razen ljudi. Kot župan prevzemam odgovornost in bom glasen."
{youtube_api}{/youtube_api}
Na Hrvaškem potekajo tudi akcije solidarnosti, v katerih državljani zbirajo najnujnejše potrebščine za prebivalce s prizadetih območij. Pomoč so ponudile tudi druge države. Slovenija je med drugim ponudila šotore, postelje in grelnike.
Na Hrvaško prispela prva popotresna pomoč iz Slovenije
Prva pomoč, ki jo je Slovenija namenila Hrvaški po torkovem uničujočem potresu, je ob polnoči prispela v hrvaški logistični center na Jastrebarsko, kjer so že začeli z raztovarjanjem, je davi sporočila uprava za zaščito in reševanje.
Pred tem so v torek zvečer iz logističnega centra v Rojah na pot odposlali štiri zabojnike slovenske pomoči za Hrvaško, je na Twitterju objavila uprava.
Obrambni minister Matej Tonin je že v torek sporočil, da bo Slovenija Hrvaški pomagala z modularnimi bivalnimi enotami, šotori, posteljami, grelci in agregati.
Potres so v torek čutili tudi po vsej Sloveniji.
Sistematični pregled in testiranje Nuklearne elektrarne Krško (Nek), ki se je v potresu v torek samodejno zaustavila, sta pokazala, da ni bila poškodovana, vsi preverjeni sistemi pa so funkcionalni. Predvidoma v sredo ob 22. uri bodo nuklearko ponovno zagnali in priključili v omrežje, do takrat pa tečejo postopki zagona in testiranja reaktorja ter ostalih sistemov.
Po zagonu naj bi ponoči elektrarna dosegla 50-odstotno zmogljivost, v četrtek pa polno obremenitev. "Med ponovnim zagonom elektrarne se bo lahko občasno pojavljal hrup ob sproščanju pare iz sekundarnega - nejedrskega dela elektrarne," so opozorili v Nek. Prebivalce v okolici elektrarne prosijo za razumevanje.